Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak vysoké má být porodné? 17,5 tisíc a nebo nic

Jak vysoké má být porodné? 17,5 tisíc a nebo nic

03.05.2006 14:41
Autor: 

Sociální dávka vyplácená při narození dítěte by měla být zhruba na současné úrovni, a nebo by nemělo být vypláceno porodné žádné. Tyto varianty získaly největší podporu v anketě, která proběhla na investičním portálu Patria.cz. Anketa reagovala na aktuální dění v této oblasti. Od dubna bylo zvýšeno porodné na 17 500 Kč z předchozích 8650 Kč. Navíc vládní ČSSD přišla s návrhem, že by výše porodného měla dál výrazně růst. Návrh sociálních demokratů hovoří o porodném 60 tisíc za první dítě, 90 tisíc za druhé a 120 tisíc za třetí. Otázka v anketě proto byla prostá: Jak vysoké má být porodné?

Vůbec nejvíce hlasů získala možnost "žádné porodné nevyplácet", a to 44 %. Zbytek hlasů byl pro vyplácení porodného v nějaké výši. Celkově 11% podporu získala varianta velmi vysokého porodného nad 60 000, tedy varianta, kterou nyní prosazuje sociální demokracie. 33 % hlasů bylo pro porodné zhruba na současné hladině, tedy kolem 17 500 Kč. Varianta porodného ve výši předchozích 8 650 Kč získala 10 % hlasů a pro porodné ještě nižší bylo 2 % lidí.

V názorech čtenářů k tématu zaznělo množství argumentů proti porodnému i pro něj, stejně jako návrhů na úpravu dané problematiky. Celkově byly názory směřované proti návrhu výrazného navýšení dávek nad 60 tisíc a mnohé byly kritické i k vyplácení porodného jako takového. Uveďme v bodech některé z nich:

* spíše než o porodné se starat o možnost zkrácených úvazků, nebo doplňujícího vzdělání pro matky
* místo porodného snížit daně v době mateřské dovolené
* vyplácet porodné podle sociálního pojištění odváděného ze mzdy
* vysoké porodné začne zaplňovat dětské domovy
* 60 tisíc porodného je jen 60 tisíc dluhu na hlavu novorozeněte
* žádné porodné - když chci dítě, musím si na ně vydělat
* zmrazit důchody, aby děti znovu znamenaly zajištění ve stáří
* návrh vysokého porodného je jen zoufalý pokus ČSSD udržet se u moci

Anketa proběhla na investičním portálu Patria.cz ve dnech 28.3. až 28.4. a zúčastnilo se jí 656 hlasujících.

Všechny názory k tématu jsou k dispozici ZDE


Váš názor
  • soudruzi
    03.05.2006 15:14

    Žádné porodné nevyplácet a ještě ženy přetáhnout klackem po hlavě.Tak jste to přece chtěli,soudruzi?Výsledky hovoří za vše,je to tady samý hovado.
    soudruh
    • to soudruzi
      04.05.2006 7:51

      Pod pojmem hovado nechť každý vidí voliče a příznivce ODS.
      Franta
      • to soudruzi
        04.05.2006 10:10

        ....příznivce ODS... a CSSD. Pravdou ovšem zůstane , že když chce někdo dítě,ať si na něj vydělá. To je přeci rodičovská zodpovědnost...
        krtek
        • No,
          04.05.2006 11:05

          myslím, že lepší než vysoké porodné by byl zvýšený rodičovský příspěvek. Když někdo "chce" děti, musí většinou počítat s tím, že mu nějaký příjem (manželky) na nějakou dobu vypadne. Navíc péče o děti vyžaduje čas a peníze, takže je to skoro dvojí výpadek. Dostáváme se k tomu, že děti jsou jakousi "luxusní hračkou", což se podepisuje i na jejich výchově. Dříve děti hrály mnohem větší roli v zaopatření ve stáří. Dnes vlastně také, ale není to tak vidět. Chápu, že někdo děti mít nemůže z různých závažných důvodů, ale k zodpovědnosti za uživení dítěte (a jeho výchovu) bych přidal další zodpovědnost - "mít děti".
          mgns
Aktuální komentáře
26.06.2026
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům
12:18Micron doručil nekompromisní výsledky, nedostatek pamětí může trvat roky  
12:09Zisk řetězce H&M zaostal za odhady, nižší zásoby nemohly uspokojit poptávku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university