Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak vysoké má být porodné? 17,5 tisíc a nebo nic

Jak vysoké má být porodné? 17,5 tisíc a nebo nic

03.05.2006 14:41
Autor: 

Sociální dávka vyplácená při narození dítěte by měla být zhruba na současné úrovni, a nebo by nemělo být vypláceno porodné žádné. Tyto varianty získaly největší podporu v anketě, která proběhla na investičním portálu Patria.cz. Anketa reagovala na aktuální dění v této oblasti. Od dubna bylo zvýšeno porodné na 17 500 Kč z předchozích 8650 Kč. Navíc vládní ČSSD přišla s návrhem, že by výše porodného měla dál výrazně růst. Návrh sociálních demokratů hovoří o porodném 60 tisíc za první dítě, 90 tisíc za druhé a 120 tisíc za třetí. Otázka v anketě proto byla prostá: Jak vysoké má být porodné?

Vůbec nejvíce hlasů získala možnost "žádné porodné nevyplácet", a to 44 %. Zbytek hlasů byl pro vyplácení porodného v nějaké výši. Celkově 11% podporu získala varianta velmi vysokého porodného nad 60 000, tedy varianta, kterou nyní prosazuje sociální demokracie. 33 % hlasů bylo pro porodné zhruba na současné hladině, tedy kolem 17 500 Kč. Varianta porodného ve výši předchozích 8 650 Kč získala 10 % hlasů a pro porodné ještě nižší bylo 2 % lidí.

V názorech čtenářů k tématu zaznělo množství argumentů proti porodnému i pro něj, stejně jako návrhů na úpravu dané problematiky. Celkově byly názory směřované proti návrhu výrazného navýšení dávek nad 60 tisíc a mnohé byly kritické i k vyplácení porodného jako takového. Uveďme v bodech některé z nich:

* spíše než o porodné se starat o možnost zkrácených úvazků, nebo doplňujícího vzdělání pro matky
* místo porodného snížit daně v době mateřské dovolené
* vyplácet porodné podle sociálního pojištění odváděného ze mzdy
* vysoké porodné začne zaplňovat dětské domovy
* 60 tisíc porodného je jen 60 tisíc dluhu na hlavu novorozeněte
* žádné porodné - když chci dítě, musím si na ně vydělat
* zmrazit důchody, aby děti znovu znamenaly zajištění ve stáří
* návrh vysokého porodného je jen zoufalý pokus ČSSD udržet se u moci

Anketa proběhla na investičním portálu Patria.cz ve dnech 28.3. až 28.4. a zúčastnilo se jí 656 hlasujících.

Všechny názory k tématu jsou k dispozici ZDE


Váš názor
  • soudruzi
    03.05.2006 15:14

    Žádné porodné nevyplácet a ještě ženy přetáhnout klackem po hlavě.Tak jste to přece chtěli,soudruzi?Výsledky hovoří za vše,je to tady samý hovado.
    soudruh
    • to soudruzi
      04.05.2006 7:51

      Pod pojmem hovado nechť každý vidí voliče a příznivce ODS.
      Franta
      • to soudruzi
        04.05.2006 10:10

        ....příznivce ODS... a CSSD. Pravdou ovšem zůstane , že když chce někdo dítě,ať si na něj vydělá. To je přeci rodičovská zodpovědnost...
        krtek
        • No,
          04.05.2006 11:05

          myslím, že lepší než vysoké porodné by byl zvýšený rodičovský příspěvek. Když někdo "chce" děti, musí většinou počítat s tím, že mu nějaký příjem (manželky) na nějakou dobu vypadne. Navíc péče o děti vyžaduje čas a peníze, takže je to skoro dvojí výpadek. Dostáváme se k tomu, že děti jsou jakousi "luxusní hračkou", což se podepisuje i na jejich výchově. Dříve děti hrály mnohem větší roli v zaopatření ve stáří. Dnes vlastně také, ale není to tak vidět. Chápu, že někdo děti mít nemůže z různých závažných důvodů, ale k zodpovědnosti za uživení dítěte (a jeho výchovu) bych přidal další zodpovědnost - "mít děti".
          mgns
Aktuální komentáře
24.06.2026
17:14Hodnota akcií SpaceX a konečný cíl jménem Mars
15:20SK Hynix chce z AI boomu vytěžit maximum, v USA cílí na 30 miliard dolarů
14:05WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
13:45Cena Brentu klesla pod 75 dolarů, poprvé od začátku války v Íránu
12:13Dluhopisy SpaceX: sázka na Muska, nikoliv na cash flow
12:08Nově vzniklou ČEZ Energy povede Cyrani
11:47Trhy se otřepávají z dalšího výplachu. Dokáže sentiment podpořit Micron?  
10:20Tvrdá rána pro Rheinmetall: Německo ruší nákup fregat, akcie se potápí až o 15 procent
9:54Česká ekonomika hlásí lepší náladu, tahounem jsou spotřebitelé
9:45Zbrojní gigant KNDS směřuje na burzy ve Frankfurtu a Paříži
8:55J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady
8:52Rozbřesk: Česká koruna hlásí slábnoucí vazbu na ropu a sílí vůči dolaru
8:50J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
8:30Trump si stěžuje na ropné společnosti, zlato dál klesá, šéfem dcery ČEZ je Cyrani  
6:03Jestřáb maskovaný jako hrdlička
23.06.2026
17:44„Komoditní“ cyklus umělé inteligence a rýmy s technologickou bublinou
16:16Akcie SpaceX už klesly pod debutovou cenu, tržní hodnota opět pod dvěma biliony dolarů
16:05Po čipech je dalším limitem pro AI elektřina. Novou sázkou mohou být bateriová úložiště
14:48Čipy padají, investoři se obávají vysokých valuací. Micron rozhodne  
13:12Miran: Současné změny sazeb se projeví až za rok a v tu dobu zmizí vyšší inflační tlaky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů