Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČEZ podepsal smlouvu na nákup elektrárny ve Varně

5.5.2006 8:28
Autor: Tomáš Gatěk, Patria Finance

Ve čtvrtek 4. května ČEZ podepsal smlouvu na koupi černouhelné elektrárny ve Varně za 206 mil. EUR. ČEZ se navíc zavázal navýšit kapitál o 100 mil. EUR a v průběhu čtyř let investovat 40 mil. EUR, což znamená celkovou investici 346 mil. EUR, což je 21 % nad původní nabídkou. Instalovaná kapacita elektrárny ve Varně je 1 260 MW nebo 10 % instalované kapacity ČEZu.

Vyplývající ocenění založené na čisté ceně bez kapitálových výdajů a navýšení kapitálu znamená 23,7x EV/EBITDA a 1,68 mil. EUR/MW ukazatele EV/instalovaná kapacita. I když si uvědomujeme, že současné násobky jsou vysoké, zdůraznili bychom růstový potenciál elektrárny. Varna je historicky provozována pod koeficientem zatížení 30 %, který by se měl v příštích deseti letech zvýšit na 60 %. Navíc šest bloků je sovětské výroby a pochází z 60. a 70. let, takže vylepšení by měla zvýšit efektivitu elektrárny. Tržby elektrárny v roce 2004 byly 69,2 mil. EUR, ale čistý zisk pouze 2,8 mil. EUR.

Akvizici považujeme za pozitivní ze strategického hlediska z následujících důvodů:

(i) Vytvoření druhé základny v SEE: Před získáním elektrárny ve Varně společnost získala tři distribuční společnosti v Bulharsku, které slouží Sofii a okolí. ČEZ také získal distributora v Rumunsku, který má největší podíl na tamním trhu.

(ii) Silný růst poptávky po elektřině v regionu SEE: Očekávaný růst poptávky po elektřině hnaný očekávaným ekonomickým růstem 4 % za rok. Spotřeba elektřiny na jednoho obyvatele je 1/3 spotřeby elektřiny na jednoho obyvatele v zemích bývalé EU-15. Rumunsko a Bulharsko by se měly připojit k EU do roku 2007, což by mělo umožnit harmonizaci daňových a právních záležitostí.

(iii) Vývozní potenciál: Rumunsko a Bulharsko spolu s CEE regionem budou jediným místem s pozitivní marží přiměřenosti energie v evropském energetickém systému a budou tak vytvářet příležitosti pro vývoz. Navíc stejně jako v České republice se budou ceny elektřiny v regionu SEE postupně sbližovat s úrovní cen v ostatních evropských zemích.

(iv) Výhoda včasného přístupu: ČEZ těžil z rychlých rozhodnutí v regionu, když ceny aktiv rychle stoupají.

(v) Produkce elektrárny ve Varně by podle bulharského Národního akčního plánu (NAP) měla být pokryta přidělenými emisními povolenkami až do roku 2012.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data