Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koruna v úvodu posunuje historické maximum vůči euru i dolaru

Koruna v úvodu posunuje historické maximum vůči euru i dolaru

17.05.2006 9:58
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Další rekordní ráno dnes prožívá česká koruna. Její kurz vůči euru otevíral na 28,21 Kč/EUR a rychle se dostal až na 28,11 Kč/EUR, což je nejsilnější hodnota v historii. Také kurz koruny k dolaru dnes sílí. Maximum CZK/USD tak bylo posunuto na 21,78.

Růst koruně přináší zlepšená nálada na emerging trhy, posiluje celý náš region. Česká měna má navíc výhodu dobrých makroekonomických dat, které zlepšují její pozici. Situaci zlepšuje slábnoucí dolar, což je v poslední době důležitý pozitivní faktor pro rizikovější skupinu měn rozvíjejících se zemí. Dnes bude v ČR zveřejněn běžný účet. Podle našich odhadů (upravených po obchodní bilanci) by měl přebytek mírně přesáhnout 6 miliard. To je optimističtější očekávání, než tržní konsensus. Běžný účet by tak mohl koruně ještě pomoci mírně výš.

Dolar oslabuje vůči euru na 1,2895 USD/EUR. Proti jenu je blízko 8měsíčního minima na 109,20 JPY/USD. Dolaru uškodila včerejší data a přidává se také faktor větší flexibility asijských měn, po které volá G7. Dnes je na programu americká inflace (sledována bude hlavně jádrová inflace). Toto číslo má potenciál ovlivnit očekávání ohledně dalšího zvýšení/nezvýšení sazeb Fedu, proto by měla mít vliv na kurz dolaru. Nižší údaj by poslal dolar opět níž, naopak při vyšší inflaci má dolar šanci na korekci směrem vzhůru.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.04.2026
10:11Víkendář: Jak na pokles cen bydlení
24.04.2026
22:06Americké akciové indexy uzavírají týden na nových maximech  
17:25Nejoptimističtější korekce v historii trhů a posun tam, kde jsme byli
16:54J&T Global Finance XV., s.r.o.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu
16:35Průlomové ETF: Pro českého investora je rozhodující zisk v korunách, říká šéf Patrie Podpiera
16:27ČEZ a Rolls-Royce SMR uzavřely dohodu na přípravu vývoje modulárních reaktorů
15:50Morgan Stanley: AI by mohla pomoci snížit náklady na vývoj videoher téměř o polovinu
15:31Souboj pilulek: Foundayo od Eli Lilly v prodejích zatím za Wegovy od Novo Nordisku zaostává
14:25Kanadský AI start-up Cohere se dohodl na koupi německého protějšku Aleph Alpha
14:02Perly týdne: Jaký bude Fed za Warshe a Apple za Ternuse
12:22Rozdělení ČEZ: Dcera pro prodej, distribuci či GasNet vznikne v úvodu 2027 a soustředí polovinu zisku EBITDA
11:36Po poklesu budou polovodiče táhnout trhy vzhůru  
11:25Zmrtvýchvstání Intelu: Akcie letos narostly o 80 procent a příběh nekončí  
9:49Moneta doručila silný úrokový výnos, optimismus ale již je v ceně započítán  
8:51ČEZ jedná o změnách struktury, Moneta bez dividendy i překvapení a Meta a Microsoft propouštějí  
8:45MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. čtvrtletí 2026 vzrostl na 1,6 mld. Kč
8:40Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních z jednání Valné hromady
8:29J&T FINANCE GROUP SE: Výroční zpráva za rok 2025
7:57Moneta zahájila rok silnými výsledky a splnila očekávání trhu
23.04.2026
22:01Zámořské indexy po maximech ztrácely  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data