Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropské trhy v minulém týdnu zaznamenaly největší pokles za poslední tři roky

Evropské trhy v minulém týdnu zaznamenaly největší pokles za poslední tři roky

22.05.2006 19:00

Evropské trhy v minulém týdnu zaznamenaly největší pokles za poslední tři roky v obavách, že růst inflace přinutí centrální banky zvyšovat úrokové sazby. Vidina vyšších nákladů financování se pak následně promítla i do prudkého propadu cen komodit. Kupř. cena mědi v minulém týdnu propadla o 11 %, zlato zaznamenalo nejhorší mezitýdenní propad za posledních 23 let, cena ropy pak poklesla o 5 %. Hlavní panevropský akciový benchmark ztratil 4,5 %, takže od svého pětiletého maxima dosaženého počátkem května je již slabší o více než 7 %. Všech 18 národních evropských indexů ztrácelo, kupř. britský FTSE 100 zakončil týdenní bilanci ztrátou 4,3 %, německý DAX utržil pokles o 4 % a pařížský CAC 40 propadl o 4 %.

Mezi jednotlivými sektory nejvíce ztrácel index základních surovin, který skončil o 13 % níže v porovnání se závěrem předminulého týdne. Zde se hlavním aktérem poklesu staly akcie Anglo American (-16 %), či Rio Tinto (-13 %). Akcie Mittal Steel klesly o 17 %, částečně pod vlivem propadu ceny oceli a částečně také kvůli navýšení nabídky k převzetí společnosti Arcelor. Mezi ropnými společnosti pak významně ztrácely Shell (-3,7 %), BP (-5,5 %), norský Statoil pak dokonce propadl o více než 10 %.

Negativní momentum nabraly také finanční tituly, citlivé na pohyb úrokových sazeb. Kupř. akcie UBS oslabily o 4,4 %, akcie největší německé banky - Deutsche Bank klesly o 4,9 % a mezi pojišťovnami poklesu vévodily akcie Allianz, které zaznamenaly ztrátu 5,7 %.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.05.2026
22:01Nasdaq překonává historické maximum  
17:10Marže mířící k dalším rekordům a znárodňování technologických firem
17:08Stát prodal dluhopisy za 20,1 mld. Kč, objem emise překročil původní plán
15:59Hodnota čipových firem letos vzrostla o 82 procent na 5,7 bilionu dolarů
15:55Ekonomika USA v prvním čtvrtletí rostla pomaleji, než se čekalo, o 1,6 procenta
15:35Akcie Nebiusu nezastavují. Jejich růst nově podpořila nemalá investice fondu zaměřeného na AI
14:09Bank of America a JPMorgan očekávají další rekordní kvartál
12:22Kreditní riziko firem zůstává nízké, trh trestá především vlády  
11:00Akcie Snowflake letí nahoru o více než 30 procent. Firma překonala odhady a dál investuje do AWS
10:42Meta nabídne předplatné pro aplikace Facebook, Instagram a WhatsApp
10:17S mírovou dohodou to opět nevychází, tlak na dluhopisy ani akcie však není velký  
9:33Silné výsledky Salesforce nestačily, investory znepokojil slabší výhled
8:48Colt CZ usiluje o Explosii, VIG potvrzuje celoroční výhled a tržní sentiment tíží eskalace na Blízkém východě  
8:46Rozbřesk: Zvýší ECB v červnu úrokové sazby?
6:09Analytici se předhání v optimismu. Podle Goldmanů letos S&P 500 pokoří 8 000 bodů  
27.05.2026
22:01Akcie kolísaly kvůli nejasným signálům z jednání USA a Íránu  
16:35Rolls-Royce si vybral Škodu JS jako jednoho ze dvou dodavatelů dílů reaktorů SMR
16:32Traders Talk: Nasdaq letí nahoru, čipy drtí zbytek trhu. Šance ale leží jinde
15:56Colt CZ a estonská firma chtějí vyvíjet technologie proti dronům
15:50Jaké chování dluhopisů má na akcie znatelný dopad?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Prodeje nových domů