Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: ČSÚ zrevidoval údaje o vývoji HDP v letech 1995 až 2004

ČTK: ČSÚ zrevidoval údaje o vývoji HDP v letech 1995 až 2004

30.05.2006 12:34
Autor: ČTK

komentář doplněn
Praha 30. května (ČTK) - Český statistický úřad zrevidoval vývoj hrubého domácího produktu české ekonomiky v letech 1995 až 2004. Nejvýraznější úpravu půl procentního bodu ČSÚ zaznamenal u revidovaného údaje za rok 2004. Provedení metodických změn ve výpočtu makroekonomických údajů je povinností všech členských zemí EU, uvedl k revizi časové řady ČSÚ.

Pro rok 2004 snížili statistici původní hodnotu meziroční změny HDP o půl procentního bodu na 4,2procentní růst HDP. V roce 2003 byl naopak opravený údaj 3,6 procenta růstu HDP o 0,4 procentního bodu vyšší než původní hodnota. Ve většině přepočtených hodnot časové řady let 1995 až 2004 došlo ke korekci v rozmezí 0 až 0,3 procentního bodu.

Spolu s revizí údajů v běžných cenách byla provedena revize přepočtu HDP a jeho složek do stálých cen. Změna temp růstu reálného HDP je v jednotlivých letech časové řady v rozsahu od -0,5 až po +0,4 procentního bodu. "Tyto změny jsou důsledkem změn především objemu a struktury jednotlivých složek nominálního HDP," uvedl ČSÚ.

Revize celé časové řady byla provedena zejména kvůli změně metodiky v zachycení finančních služeb nepřímo měřených (FISIM). Ta podle ČSÚ zvýšila hladinu hrubého domácího produktu ve všech letech celé časové řady o devět až 35 miliard korun v závislosti na výši rozdílu mezi přijatými a vyplacenými úroky a referenční úrokovou sazbou.

Další dvě metodické úpravy se týkají přehodnocení netržního a tržního charakteru služeb bydlení poskytovaných v obecních bytech a služeb poskytovaných vodovody a kanalizacemi ve vlastnictví obcí. Podle podrobných analýz bylo zjištěno, že příjmy z těchto činností pokrývají své provozní náklady z více než 50 procent, a proto je podle tohoto obecného kritéria správné tyto činnosti považovat za tržní a produkci počítat na základě skutečně dosažených příjmů. "Tato metodická změna snižuje hladinu HDP v jednotlivých letech v rozsahu od šesti do 13 miliard korun," uvedl ČSÚ.

Do revize HDP a dalších ukazatelů národních účtů jsou promítnuty i revidované výstupy dvou nejvýznamnějších statistických zjišťování u podnikatelských subjektů. Dopad těchto zpřesněných údajů je podle ČSÚ ve všech letech kladný a zvyšuje HDP v rozsahu osmi až 26 miliard korun.

Statistický úřad také provedl změnu ve stanovení takzvaného referenčního roku, ke kterému jsou údaje přepočítávány. Dosavadní referenční rok 1995 je nahrazen rokem 2000, uvedl ČSÚ.

Srovnání časových řad meziročního vývoje HDP v %:

1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004
 
Původní hodnota meziroční změny HDP:
 4,2 -0,7 -1,1 1,2  3,9  2,6  1,5  3,2  4,7 
Revidovaná hodnota meziroční změny HDP  
 4,0 -0,7 -0,8 1,3  3,6  2,5  1,9  3,6  4,2 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.03.2026
19:12Fed ponechal úrokové sazby beze změny
17:31Čínská strategie: Nové technologie a starý ekonomický model?
17:12USA kvůli drahé ropě uvolní pravidla lodní přepravy, povolí obchody s Venezuelou
15:46FX Strategie: Íránský šok a silný dolar poslal korunu do defenzivy, ČNB sazby nezmění  
14:03OpenClaw je další ChatGPT, vychvaluje Huang platformu pro autonomní AI agenty
12:05Přes Hormuz se od začátku války dostala dvacítka lodí. Polovina byla z Číny
11:57Inflace v EU v únoru zrychlila na 2,1 procenta, v Česku zpomalila
11:01Microsoft zvažuje právní kroky kvůli cloudové dohodě mezi Amazonem a OpenAI
10:29AI agenti ženou Tencent nahoru a táhnou růst o desítky miliard dolarů  
10:23Klidná ropa trhům svědčí. Zamíchá kartami Fed nebo Micron?  
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o uveřejnění Konsolidované výroční finanční zprávy za rok 2025 a dalších dokumentů
9:45J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Konference pro investory
9:14Rozbřesk: Zavírá ropný trh oči před realitou? Ropa za stovku je ještě levná
8:50Trump kritizuje spojence, Evropa říká „ne“. Ropa se drží u 100 USD, futures jsou v zeleném  
6:44Goldman Sachs: Na softwaru přichází stabilizace, někteří lídři mohou svou pozici udržet
17.03.2026
17:15Mýtus nabídkové inflace?
15:36Man Group uvažuje o recesi vyvolané cenami ropy, podle Tradition Dubai trhy pracují se scénářem stagflace
13:29Goldman Sachs: Největší ropný šok v historii dopadá nejvíce na naftu a letecké palivo
13:18Studie: Umělá inteligence změní trh práce, nejvíc ohrozí administrativu
12:44Šéfka Commerzbank chce zvýšit zisk a ukázat, že nabídku od UniCredit nepotřebuje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:30USA - PPI, y/y
15:00USA - Průmyslové objednávky, m/m
19:00USA - Jednání Fedu, základní sazba