Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Rekordní růst pronájmů kanceláří

09.08.2006 13:55

Poptávka po kvalitních kancelářských prostorách roste. Za prvních šest měsíců tohoto roku se v Praze zvýšila o 76,3 procenta, když bylo pronajato 159 tisíc m2 (v roce 2005 celkem 189 tisíc m2). Nájemné za kanceláře typu A je kolem 19 EUR za měsíc a m2 a výnosová míra 6-6,5 procent. Neobsazenost kanceláří klesla na 11 procent.

Patria pokrývá realitní společnosti Orco a GTC. Orco Property Group nedávno otevřela novou budovu Luxemburg Plaza s 30 tisíci m2, která je téměř celá pronajatá. V roce 2007 má v plánu rekonstruovat budovu koupenou na konci roku 2005 od ČSOB s celkovou plochou také 30 tisíc m2. Exklusivní je kontrakt na postavení budovy, kterou si pronajme Radio Free Europe v Praze Hagiboru. Budova by měla být dokončena do 2,5 let, kontrakt zní na 22 tisíc m2 na 15 let s opcí na dalších 30 let. Kromě toho Orco spoluvlastní a spravuje Endurance Fund, který má v Praze další dvě kancelářské budovy o dalších asi 42 tisících m2. Polský developer GTC má v Praze kanceláře o rozloze cca 35 tisíc m2. Ceny pronájmů jsou stále menší než v ostatních západoevropských metropolích. Při stále rostoucí poptávce by renty mohly konvergovat západním úrovním. Rostoucí poptávka po kvalitních kancelářských prostorách je pro realitní společnosti positivní. Opakujeme naše doporučení pro Orco a GTC.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2026
17:05PODCAST Týdenní výhled: Trump míří do Číny, výsledková sezóna je nejsilnější za pět let  
15:05Mag7 jednou skončí, její relevance ale nyní zase roste
13:36ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
12:09Dluhopisy a zlato lehce zklamaly zprávy o Íránu, akcie začínají týden smíšeně  
11:59Netflix sází na reklamu: aktivní divák s levnějším tarifem začíná firmě vydělávat více než prémiový předplatitel
10:25Maloobchodní tržby zrychlily růst na 4,9 procenta, růst tržeb ve službách mírně zpomalil
10:22BYD zlepšuje výhled: domácí trh překvapuje a zahraniční expanze nabírá na síle
9:27Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu společnosti
8:54Rozbřesk: Proč guvernér Michl odmítá přepnout na „jestřábí“ režim?
8:44Trump nespokojen s návrhem Íránu, inflace v Číně překvapila růstem, evropské futures jsou smíšené  
5:58Evropské akcie mají za sebou silný kvartál. O to těžší je ale čeká zkouška v těch příštích  
10.05.2026
9:53Víkendář: Když lidé žijí s dobrým počasím 20 let, hurikán je pro ně pak mnohem znepokojivější, než když jsou na bouře zvyklí
09.05.2026
9:48Víkendář: Růst mezd je vnímán jako odměna za lepší práci, růst cen jako nespravedlnost
08.05.2026
22:03Wall Street rozšiřuje AI sázku: Intel ožívá, Fluence Energy exploduje  
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y