Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Co čekáte od akcií v roce 2007?

18.12.2006 10:47
Autor: 

Index PX (respektive PX-50, na který navázal) za končící rok 2006 přidává 14,8 %. Na své cestě vzhůru několikrát posunul své maximum a podobně tak činily i akcie, které jsou zahrnuty v jeho bázi. Nejvýraznější růst zaznamenalo Orco (přes 56 %) následované ČEZem (34,9 %). Sázka tak vyšla těm, kdo očekávali další expanzi realitního trhu a růst cen elektřiny. ČEZ se už dostal nad 1000 Kč, jeho desetinásobný nárůst hodnoty v posledních 4 letech je impozantní. I většina dalších titulů ve SPADu svou hodnotu za uplynulý rok zvýšila. Směrem dolů zamířily Komerční banka (-7 %) a Telefonica/Český Telecom (-9 %) a především Philip Morris ČR. Akcie tabákového výrobce v roční bilanci ztrácí 38 %.

V roce 2006 přišly na burzu také některé novinky. V říjnu začalo obchodování s indexovými futures na PX, přibyly také certifikáty na zahraniční indexy, ropu či zlato. Na začátku prosince vstoupila na burzu primární emise ECM a do konce roku řady obchodovaných titulů rozšíří ještě Pegas Nonwovens.

Doporučení Patria Finance / KBC pro jednotlivé tituly je koupit nebo držet. Žádná akcie nemá doporučení prodat. Cílové ceny jsou vesměs nad tržními. Největší rozdíl, a tedy největší potenciál, se předpokládá u Komerční banky, CME a Orca. Naopak mírně nad svou fundamentální cenou se obchodují Erste Bank a Unipetrol (podrobnosti ZDE. Fundamenálně by tedy český trh měl mít prostor pro další růst. To však platí pro dlouhé období, v krátkém a středním výhledu působí na akcie spousta dalších vlivů, které způsobují kolísání kurzů oběma směry. Rovněž parametry pro dlouhodobé predikce se postupně mění.

Snad za každé situace na trhu budou existovat dva tábory „býků a medvědů“. Důležité je odhadnout, který z těchto táborů je větší, a na čí straně jsou významnější hráči. To totiž ve výsledku určí, kam se akcie vydají. Naše prosincová anketa to nezjistí, každý má jen jeden hlas bez ohledu na velikost kapitálu. Názor těch nejvýznamnějších hráčů se zde pravděpodobně ani neobjeví. Přesto hlasování a diskuse může přinést zajímavé postřehy a úvahy.

Hlasování a diskuse o tématu probíhá ZDE


Váš názor
 • Silný růst
  18.12.2006 12:07

  Odhaduji, že PX50 stoupne vysoko nad 2000, fundament se prosadí!
  Mudr. Ervin Chrobák
 • PX50
  16.12.2006 16:25

  predpoved: PX50 bude mit 31.12.2007 hodnotu 1390
  Jan Petranek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data