Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Vítězství Sarkozyho v prvním kole by mohlo podpořit akcie

ČTK: Vítězství Sarkozyho v prvním kole by mohlo podpořit akcie

23.04.2007 8:13
Autor: ČTK

 Paříž 23. dubna (ČTK) - Vítězství konzervativního kandidáta Nicolase Sarkozyho v prvním kole prezidentských voleb by mohlo pomoci francouzským akciím k dalšímu růstu. Index největších firem CAC-40 se nyní díky zprávám o fúzích a akvizicích pohybuje na nejvyšší hodnotě za šest let. Podle analytiků oslovených agenturou Reuters je pro investory vítězství Sarkozyho příznivou zprávou, protože je nakloněn volnému trhu a reformám trhu práce.

"Je to skvělý výsledek pro francouzský byznys a CAC," prohlásil David Buik ze společnosti Cantor Index. Podle něj dnes index dále poroste.

Kandidát francouzské vládní pravice Sarkozy jde do rozhodujícího druhého kola prezidentských voleb s náskokem víc než pěti procent před socialistkou Ségolene Royalovou. Podle konečných výsledků nedělního prvního kola získal Sarkozy 31,11 procenta hlasů, Royalová 25,84 procenta. Druhé kolo, v němž se rozhodne, kdo po dvanácti letech vystřídá prezidenta Jacquesa Chiraka, se uskuteční 6. května.

Sarkozy přislíbil reformu zákona, podle kterého má pracovní týden ve Francii 35 hodin. Slíbil také snížení některých daní. To má oživit skomírající francouzskou ekonomiku, kterou táhne dolů vysoká nezaměstnanost.
Někteří investoři však poukazují na to, že volby nejsou tak důležitým faktorem pro vývoj indexu CAC-40, jako zprávy o fúzích a převzetích. "Jsou zde mnohem důležitější prvky než výsledky voleb, a to vlna fúzí a akvizic," uvedl manažer fondů Montsegur Finance Francois Chaulet. Index CAC-40 od počátku letošního roku díky zprávám o fúzích a akvizicích stoupl o sedm procent.

Francouzská pravice i levice má zájem ponechat velké firmy v domácím vlastnictví. Zahraniční zájemci se však nezdrželi nabídek na převzetí ani během volební kampaně. O jednu z největších bank v zemi Société Générale, majitele české Komerční banky, má zájem italská banka Unicredit. Ta v ČR vlastní Živnostenskou banku. Španělská stavební skupina Sacyr Vallehermoso pak učinila nabídku na konkurenční firmu Eiffage, která mimo jiné postavila nejvyšší most na světě, viaduktu Pont de Millau nad údolím řeky Tarn.

Analytici také upozorňují, že volby nebudou mít tak velký vliv na akcie, protože značná část předních francouzských firem je nyní nadnárodních a jsou aktivní na rozvíjejících se trzích. To znamená, že jsou méně náchylné na změny francouzské ekonomiky. "Vliv voleb mírní skutečnost, že většina francouzských firem vydělává velkou část peněz mimo Francii," dodal Chaulet.

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.05.2026
6:01HIMS má novou konkurenci. Enhanced plánuje "steroidovou olympiádu" a přirovnává svůj byznys k F1
21.05.2026
22:01Pozornost trhu je na ocenění Nvidie  
17:52MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace dne 21. 5. 2026
17:10Zastaví dluhopisové trhy akciovou rally?
17:00Primoco UAV SE: Vnitřní informace
15:43UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o páté výplatě úrokového výnosu
15:10Braňo Soták: Nvidia doručila další várka superlativů, vůči AI cyklu zůstáváme optimisty  
14:02K většímu ústupu od dolaru ve světových rezervách ve skutečnosti nedocházelo
12:34EK zhoršila výhled růstu ekonomiky EU kvůli konfliktu na Blízkém východě
12:02Doosan Škoda Power: slabší tržby zastínil rekordní backlog a vyšší ziskovost
11:57Překvapivě klidná Nvidia a nové naděje na otevření Hormuzu  
10:30SpaceX míří na burzu s rekordní valuací, odhaluje miliardové ztráty a upevňuje Muskův vliv  
9:02Výsledky Colt CZ podporují tezi o kvalitnější a stabilnější skupině  
8:44Rozbřesk: Spekulace na dohodu USA–Írán posunuly eurodolar výše
8:41Výsledky Nvidie či Coltu, SpaceX míří na burzu, evropské futures v červeném  
8:09Colt CZ hlásí rekordní čísla, čistý zisk stoupl o 37 procent
20.05.2026
22:49Nvidia svými výsledky nezklamala a dodala i silný výhled. Výrazně zvyšuje dividendu
22:04Americké akciové indexy posilují před výsledky Nvidie  
17:18Mimořádně silný růst americké ekonomiky v letošním roce?
16:56PPF vykázala loni čistý zisk 16,8 miliardy Kč, jde o meziroční pokles o 78%

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    1:30JP - CPI, y/y
    8:00DE - HDP, q/q
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university