Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf OPECu: Těžbu ropy letos není třeba zvyšovat

Šéf OPECu: Těžbu ropy letos není třeba zvyšovat

02.05.2007 15:00
Autor: ČTK

Rijád 2. května (ČTK) - Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nepovažuje za nutné letos zvyšovat těžbu suroviny, protože je trh stabilní. Uvedl to dnes generální tajemník organizace Abdalláh Badrí.

Na dotaz, zda by kartel ropných exportérů neměl v tomto roce zvýšit produkci ropy, Badrí odpověděl: "Myslím, že ne. Trh je velmi stabilní." Dodal, že je v současné době dostatek rezervních těžebních kapacit a nerýsuje se nikde zhoršení těžby ani odklady nových projektů, které by mohly zásobování trhu omezit.

Kartel považuje za hlavní problém zajištění budoucího růstu poptávky, aby se kryla s růstem těžebních kapacit, uvedl Badrí na setkání ministrů ropného průmyslu z Blízkého východu a asijských zemí. Jednotliví členové kartelu nechtějí investovat do těžebních zařízení, která budou mimo provoz a bude je třeba navíc udržovat.

Badrí dodal, že OPEC odhaduje, že do roku 2030 bude muset zvýšit produkci ropy o devět milionů barelů za den. To bude vyžadovat investici 230 až 500 miliard dolarů do samotných těžebních zařízení.

Severomořská ropa Brent se od konce března drží v rozpětí 65 až 70 dolarů za barel. Cena Brentu se nyní považuje za věrohodnější indikátor dění na světovém trhu s ropou než cena americké lehké ropy, napsala agentura Reuters.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.03.2026
21:14Akcie kolísaly kvůli obavám z války, ropa rostla  
17:19Cyklický návrat hodnotových akcií a jejich strukturální úpadek
17:16IEA uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv
15:37Groupon zklamal na zisku, tržbách i výhledu pro rok 2026  
14:40KKCG Financing a.s.: Oznámení o sedmé výplatě úrokového výnosu
14:25Forbes: Nejbohatší člověk planety je Musk, Strnad je v první sedmdesátce
14:10Tlak na private credit sílí. JPMorgan snižuje hodnotu úvěrů
14:00Inflace v USA stagnuje, ale rizika narostla  
12:25ČNB může ropný šok přečkat bez zvyšování sazeb, myslí si člen rady Kubíček  
12:18Von der Leyenová: EU musí modernizovat ETS a snížit ceny energií. Návrat k ruským zdrojům by ale byl chybou
12:14Očekávání před výsledky ČEZ: Nižší ceny elektřiny stlačí zisk, klíčový bude výhled  
11:52Nadšení vyprchalo a akcie klesají, přestože ropa zůstává pod stovkou  
11:01Zisk majitele obchodů s oděvy Zara byl loni rekordní, vzrostl o šest procent
10:37Oracle překvapil silnými výsledky, zvýšil výhled a akcie v pre-marketu rostou o 10 %  
10:22Rheinmetall hlásí rekordní tržby i zisk a letos čeká zdvojnásobení zakázek. Trh přesto výsledky zklamaly
10:04Nintendo má nový hit. Herní simulace života Pokémonů je horkým zbožím, akcie prudce rostou
8:52ČEZ zítra oznámí výsledky, IEA navrhuje rekordní uvolnění rezerv a Oracle pohání tržby z AI  
8:47Rozbřesk: Koruna se zasekla v okolí 24,40 EUR/CZK, americká únorová inflace ve stínu ropy
8:43Footshop a.s.: Vnitřní informace - Neauditované předbežné finanční výsledky za rok 2025 a guidance na rok 2026
7:49GEVORKYAN zrychluje růst díky novým projektům i akvizicím. Tržby a EBITDA přidávají dvouciferným tempem

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:30USA - CPI, y/y