Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
E15: Ministerstva plánují investovat miliardy

E15: Ministerstva plánují investovat miliardy

31.12.2008 11:31
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Podpora podnikatelů pomocí výhodnějších úvěrů i pojištění a také pokračování investičních pobídek. To jsou podle středečního vydání deníku E15 nejdůležitější kroky, které chystá stát kvůli hospodářské krizi.

Ta mu však nebrání v tom, aby s miliardovými náklady stěhoval některé úřady nebo nakupoval nové vybavení a zbraně pro policii a armádu.

Tuzemské vývozce podpoří Česká exportní banka a Exportní garanční a pojišťovací společnost, které mají nabídnout výhodnější úvěry a pojištění. Od února by se k pomoci měla připojit i Českomoravská záruční a rozvojová banka. „Přicházíme s nástroji, které jsou zejména finančního charakteru, ale nikoliv ve smyslu přímých dotací,“ řekl v polovině prosince ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Celková hodnota subvencí dosáhne nejméně 2,9 miliardy korun. Průmyslové i podnikatelské svazy pomoc uvítaly, i když podle nich přišla s dvouměsíčním zpožděním.

Kromě subvencí bude stát i v budoucnu poskytovat investiční pobídky. Ty sice měly letos definitivně skončit, podle informací deníku E15 je však v té či oné podobě podporují poslanci obou nejsilnějších stran. Ministerstvo průmyslu chce omezit pobídky jen na oblast strategických služeb a technologických center. Poslanci ODS ovšem velmi pravděpodobně podpoří rozšíření úlev i na špičkový průmysl, což je požadavek opozičních sociálních demokratů.

Krize zatím nepřiměla stát, aby přehodnotil některé sporné projekty. Těmi je třeba sestěhování ministerstva průmyslu do nového administrativního centra až za 1,2 miliardy. Podobným způsobem chce sloučit ministerstvo vnitra specializované policejní útvary do Kriminálního úřadu na pražské Zbraslavi. Mnozí policisté chystaný záměr kritizují. Říkají, že v komplexu na okraji hlavního města budou odříznuti od svých zdrojů.

Až 1,5 miliardy korun pak budou stát nová policejní ředitelství v krajích. Příští rok se začne stavět v Liberci a Jihlavě, dále pak v Olomouci, Zlíně, Pardubicích a Karlových Varech. Další investice si vyžádá celková změna policejního image. Stávající zelenou nahradí modrá barva s tím, že veškerá písmena mají být bílá. Projekt P1000, na který vláda už dříve vyčlenila pět miliard, zahrnuje i modernizaci služeben a částečnou výměnu vozového parku.

Miliardové investice do výzbroje chystá i armáda. Opozice kritizuje například nákup lehkých obrněných vozidel a dopravních letadel bez výběrového řízení. Pozadu nezůstane ani ministerstvo školství, které oživuje kontroverzní projekt Internet do škol. Tentokrát má stát tři miliardy.

Některé chystané výdaje mohou ministerstva pokrýt jednak prodejem lukrativních nemovitostí v centru hlavního města, stejně jako privatizací. Ve hře je prodej Letiště Praha, kde už stát vykoupil za čtyři miliardy korun pozemek pro stavbu další ranveje, a prodej ČSA.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.05.2026
22:04Americké akciové indexy posilují před výsledky Nvidie  
17:18Mimořádně silný růst americké ekonomiky v letošním roce?
16:56PPF vykázala loni čistý zisk 16,8 miliardy Kč, jde o meziroční pokles o 78%
15:13Dalio: Vzniká určitý systém čínského tributu, investuje se pro celý život
13:17Česko premiantem v Evropě, inflace byla v dubnu třetí nejnižší
13:08Bude trhy stále více ovlivňovat inflace a dluhové tlaky?
12:33ČEZ vydal zelené dluhopisy za 18,25 miliardy korun
11:04Stávka v Samsungu ohrožuje globální dodávky pamětí i HDP Jižní Koreje
10:50Obnoví Nvidia AI rally? A jak jestřábí je Fed? Trhy jsou dopoledne opatrné  
9:49EU se předběžně dohodla na legislativě, která má završit obchodní dohodu s USA
9:26Loňský rok M&T 1997 ovlivnila slabá stavební aktivita, první kvartál 2026 naznačuje obrat
9:22CSG oznámila silná čísla, akcie rostou o více než sedm procent
9:17Rozbřesk: Co může rychlý růst tržních výnosů a sazeb znamenat pro refixace hypoték?
8:50ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - ČEZ stanovil cenu emise zelených dluhopisů
5:59Trump v prvním kvartálu zobchodoval s akciemi „Magnificent Seven“ více než 50 milionů dolarů
19.05.2026
22:02Wall Street zpomalila: technologie se ocitly pod tlakem, trh řeší sazby a valuace společností  
17:14Akcie a rostoucí výnosy dluhopisů
15:09GEVORKYAN po výsledcích: Loď se otáčí. Růst potáhne obrana, Itálie a efekt dokončených investic
13:27Preview Nvidie: trh má vysoká očekávání, tržby by se měly blížit 80 miliardám dolarů  
12:20Evropské akcie se zvedají, ale výnosy ani Amerika povzbudivě nevypadají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y
20:00USA - Zápis z jednání FOMC