Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Ceny ropy se po čtvrtečním růstu vrátily pod 70 USD za barel

ČTK: Ceny ropy se po čtvrtečním růstu vrátily pod 70 USD za barel

18.05.2007 11:21
Autor: ČTK

Singapur 18. května (ČTK) - Ceny ropy se dnes po výrazném čtvrtečním nárůstu mírně snížily a vrátily se pod 70 dolarů za barel. Ve čtvrtek ropa vzrostla na osmiměsíční maxima kvůli obavám, že odstávky dalších amerických rafinerií zhorší zásobování amerického trhu s benzinem. Tamní zásoby již beztak nedosahují běžné úrovně před letní motoristickou sezonou.

Cena severomořské ropy Brent se dopoledne snížila o 30 centů na 69,97 dolaru za barel. Smazala tak ale jen zlomek ztráty z předchozího dne, kdy vyskočila o více než dva dolary, tedy 3,3 procenta. Byl to největší jednodenní nárůst od konce ledna, kdy ceny vyskočily o pět procent.

Americká lehká ropa pro červnovou dodávku dnes zlevnila o osm centů na 64,78 dolaru za barel. Ve čtvrtek přitom vyskočila o 3,7 procenta.

Kvůli údržbě stojí několik velkých rafinerií v Texasu a společnost Murphy Oil navíc oznámila, že musela kvůli závadě odstavit rafinerii ve státě Louisiana. Na trhu pak zesílily obavy, že se zásobování amerického trhu benzinem v létě zhorší.

"Přestože ceny vzrostly, poptávka je stále velmi silná," uvedl analytik ANZ Bank Andrew Harrington. Připomněl, že se v letní sezoně očekává vysoká spotřeba pohonných hmot.

Motoristická organizace AAA odhaduje, že počet Američanů, kteří v Den obětí války vyrazí autem na cestu delší než 50 mil (80 kilometrů), vzroste proti minulému roku o 1,7 procenta. Tímto svátkem na amerických silnicích tradičně začíná letní sezona.

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů): 

BURZA

TYP

KONTRAKT

AKTUÁLNÍ C.NA

PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR

Londýn - ICE

Brent

červenec

69,97

70,27

New York - Nymex

WTI

červen

64,78

64,86


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.07.2026
12:04Investiční výhled na druhé pololetí: Shrnutí  
11:02Míra nezaměstnanosti v červnu stagnovala
10:51PODCAST Analytický radar: Makrovýhled Patrie pro druhé pololetí  
10:23Akcie znovu rostou, zatímco dluhopisy tlumí optimismus  
10:19Nezaměstnanost v ČR v červnu stagnovala na 4,8 procenta, přibylo volných míst
9:48Průmyslová výroba v Česku v květnu zrychlila meziroční růst na dvě procenta
8:55Rozbřesk: Potvrdí průmysl zlepšenou kondici ekonomiky?
8:48Kofola zachrání Bílinskou kyselku i Zaječickou hořkou. Uspěla ve výběrovém řízení o tradiční minerálky
8:44Akcie míří vzhůru i přes napětí s Íránem. SK Hynix přitahuje velký zájem a Kofola kupuje tradiční minerálky  
6:40Sohn: Google může být ke koupi, kvalita nyní jen zabírá místo v portfoliu
08.07.2026
22:01Akcie oslabily kvůli novému napětí mezi USA a Íránem, ropa prudce zdražila  
16:06Apple sází na americké čipy, Broadcom získal kontrakt za více než 30 miliard dolarů
16:04AI a pravidlo „v tom nejlepším přestat“
14:17L'Oréal, Nestlé či Mondelez. AI zrychluje vývoj šamponů či sušenek
12:19Investiční výhled na druhé pololetí: Strategie  
10:45Rotace pryč z nastoupaných techů, konec příměří s Íránem a další růst výnosů  
10:27PODCAST MakroMixér s Ondřejem Vaňkem: AI nahradí část expertů. Především ale prověří schopnost lidí se měnit
9:20Rozbřesk: Spotřebitele táhne rychlý růst reálné mzdy
8:53Trhy zahajují den v červeném po útocích USA na Írán, výsledky zveřejnily mmcité a Hardwario  
6:00Opční trh vysílá smíšené signály. Poptávka po zajištění proti poklesu sílí  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Nezaměstnanost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů, m/m