Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Koblic: Na prodeji státních akcií ČEZ nevidím problém

Koblic: Na prodeji státních akcií ČEZ nevidím problém

22.06.2007 8:39
Autor: ČTK

Praha 22. června (ČTK) - Na privatizaci části akcií energetické společnosti ČEZ nevidí problém generální ředitel Burzy cenných papírů Praha Petr Koblic. Jak řekl včera v rozhovoru pro ČTK, stát oznámil, že prodá akcie přes kapitálový trh a potvrdil jméno obchodníka s cennými papíry. Nic dalšího nebylo třeba. Koblic pak doporučil, aby stát zveřejňoval informace o prodávaných akciích v co nejkratších časových úsecích.

Vláda schválila prodej asi sedmi procent akcií ČEZ a z výnosů chce financovat dálnice a silnice. Jedním z komisionářů, který má akcie prodávat, je Česká spořitelna. Přesný způsob prodeje, stejně jako i jeho začátek a konec, vláda tají. Prodej kritizovala opozice i ekonomové.

"Stát nemá jediný důvod zveřejňovat nějaké termíny, nějaké ceny, nějakou strategii," řekl Koblic. Stát doposud neoznámil, zda nějaké akcie prodal. "Z toho, že stát zatím nic nezveřejnil, mám pocit, že se nic neprodalo," mínil.

V případě, že by se stát nějakých akcií ČEZ na trhu zbavoval, by Koblic doporučil, aby objem s cenou vždy po prodeji akcií zveřejňoval podobně, jako to činí samotný ČEZ v případě nakupování vlastních akcií. "Myslím si, že by to bylo vhodné a předpokládám, že to tak bude (stát) dělat," uvedl.

Podle regulátora kapitálového trhu České národní banky rozhodnutí vlády o prodeji sedmi procent akcií společnosti ČEZ, způsob prodeje ani následná vyjádření členů vlády neporušila zákony ani pravidla kapitálového trhu. "O transparentnosti a fair-play podmínkách nemůže být ani řeč," uvedl k privatizaci ČEZ například analytik Raiffeisenbanky Aleš Michl.

Stát drží v ČEZ 67,6 procenta akcií. Valná hromada ČEZ schválila nákup desetiny vlastních akcií, ČEZ zatím vykoupil zhruba dvě procenta vlastních akcií. Ministr financí Miroslav Kalousek také k prodeji akcií ČEZ řekl, že pokud by stát nedosáhl očekávané ceny, prodej zastaví.


Váš názor
  • konkurovat?
    22.06.2007 10:13

    Co se stane s cenou?
    nebudou si dva různé současně prováděné odkupy
    • Rychle, rychleji
      22.06.2007 10:36

      Ano, akcie ČEZu je nezbytné prodat rychle. Co nejrychleji, protože již v červenci sami zjistíte, že ČEZ se stane pomalu umírajícím dinosaurem. V červenci prosím pečlivě sledujte TV zpravodajství a titulní stránky (světového) tisku. Jsem si zcela jistý, že to dojde i vám. Víte co je největší podraz? Noviny již mají postačující informace - ovšemže, to poslední co chtějí, je informovat lidi. Přesto není nutné podléhat panice. Upřesnění zveřejním včas.
      Víme to dopředu
  • Ať stát prodá všechny akcie ČEZu a ať konečně začne pracovat antimonomolní úřad, regulační úřad a bezpečnostní rada státu
    22.06.2007 9:57

    Ať stát prodá všechny akcie ČEZu a alespoň žádná politická strana nebude vždy čekat na dividendy z ČEZu a bude místo zájmu o akciový trhu řešit enegretickou bezpečnost občanů České republiky. Až ČEZ nebude státní, tak snad konečně začne fungovat antimonopolní úřad a také regulační úřad. Politické strany aby zabezpečili energetickou bezpečnost občanů České repuliky nebudou blokovat jiné investory, než je ČEZ, a povolí i jim výstavbu nových bezemisních zdrojů el.energie v České republice. Snad i bezpečnostní rada státu, pokud ČEZ nebude státní, bude více aktivní a bude se víc starat o energetickou bezpečnost občanů ČR.
    regulační a antimonopolní
  • Ať stát prodá všechny akcie ČEZu a ať konečně začne pracovat antimonomolní úřad, regulační úřad a bezpečnostní rada státu
    22.06.2007 9:57

    Ať stát prodá všechny akcie ČEZu a alespoň žádná politická strana nebude vždy čekat na dividendy z ČEZu a bude místo zájmu o akciový trhu řešit enegretickou bezpečnost občanů České republiky. Až ČEZ nebude státní, tak snad konečně začne fungovat antimonopolní úřad a také regulační úřad. Politické strany aby zabezpečili energetickou bezpečnost občanů České repuliky nebudou blokovat jiné investory, než je ČEZ, a povolí i jim výstavbu nových bezemisních zdrojů el.energie v České republice. Snad i bezpečnostní rada státu, pokud ČEZ nebude státní, bude více aktivní a bude se víc starat o energetickou bezpečnost občanů ČR.
    regulační a antimonopolní
    • lidé se postaraji sami
      22.06.2007 11:26

      Proběhne to trošku jinak. Manažeři ČEZu omámení astronomickými zisky z manažerských opcí nebudou schopni rychlé a adekvátní reakce. Již od r. 2008 si lidé budou zabezpečovat "energetickou bezpečnost" sami. Prostě si do sklepa namontují .... generátory. Jméno generátorů zveřejním včas. Buďte Cool.
      Víme to dopředu
  • Super info
    22.06.2007 8:51

    Tak jste nás uklidnili. Holt kdo umí umí a kdo neumí čumí!
    abc
    •  
      22.06.2007 9:42

      michl by si rád namastil kapsu a tak to asi nepůjde
      black
Aktuální komentáře
24.06.2026
14:05WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
13:45Cena Brentu klesla pod 75 dolarů, poprvé od začátku války v Íránu
12:13Dluhopisy SpaceX: sázka na Muska, nikoliv na cash flow
12:08Nově vzniklou ČEZ Energy povede Cyrani
11:47Trhy se otřepávají z dalšího výplachu. Dokáže sentiment podpořit Micron?  
10:20Tvrdá rána pro Rheinmetall: Německo ruší nákup fregat, akcie se potápí až o 15 procent
9:54Česká ekonomika hlásí lepší náladu, tahounem jsou spotřebitelé
9:45Zbrojní gigant KNDS směřuje na burzy ve Frankfurtu a Paříži
8:55J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady
8:52Rozbřesk: Česká koruna hlásí slábnoucí vazbu na ropu a sílí vůči dolaru
8:50J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
8:30Trump si stěžuje na ropné společnosti, zlato dál klesá, šéfem dcery ČEZ je Cyrani  
6:03Jestřáb maskovaný jako hrdlička
23.06.2026
17:44„Komoditní“ cyklus umělé inteligence a rýmy s technologickou bublinou
16:16Akcie SpaceX už klesly pod debutovou cenu, tržní hodnota opět pod dvěma biliony dolarů
16:05Po čipech je dalším limitem pro AI elektřina. Novou sázkou mohou být bateriová úložiště
14:48Čipy padají, investoři se obávají vysokých valuací. Micron rozhodne  
13:12Miran: Současné změny sazeb se projeví až za rok a v tu dobu zmizí vyšší inflační tlaky
11:23Vzniká ČEZ Energy. Prodej až 49% podílu může financovat odkup minorit
10:51Korekce na techu zrychlila v Koreji a pokračuje dál na západních trzích  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů