Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Europoslanci chtějí změnit inflační kritérium pro přijetí eura

ČTK: Europoslanci chtějí změnit inflační kritérium pro přijetí eura

27.06.2007 15:20
Autor: ČTK

Brusel 27. června (zpravodaj ČTK) - Část europoslanců chce změnu takzvaného inflačního kritéria, jehož splnění je nutné k přijetí eura. ČTK o tom dnes informovala kancelář slovenské delegace v Evropském parlamentu. Kandidátské země eurozóny nesmí být více než 1,5 procentního bodu nad průměrem tří zemí EU s nejnižší mírou inflace, přičemž ekonomové považují kritérium za zastaralé. Tento problém se opět objevil v souvislosti se Slovenskem, které chce evropskou společnou měnu přijmout již v roce 2009, ale jeho plány může ohrozit právě míra inflace.

Celkem devět europoslanců z nových členských zemí poslalo dopis ministrům financí Evropské unie, aby otázku nastolili na nejbližším zasedání ministrů financí EU, které se uskuteční již 10. července. Dopis dostanou i další představitelé unie, ale jakoukoliv změnu lze čekat jen velmi těžko. Evropská centrální banka (ECB) i Evropská komise několikrát daly najevo, že o změně inflačního kritéria "nemůže být řeč". Jeho nesplnění již dokonce zabránilo vstupu Litvy do eurozóny.

"Kritéria jako by žila posmrtným životem. Jsou natolik zastaralá a strnulá, že snažit se je plnit za každou cenu může ekonomice způsobit vážné problémy," uvedl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Podle něj vše jen ukazuje na to, že přistoupení k eurozóně je politický, nikoli ekonomický proces.

Názor Bruselu navíc nejspíš nezmění ani dokument ECB, kde se objevily pochyby o vývoji inflace na Slovensku. V dokumentu se píše, že pokles inflace na Slovensku na rekordní minimum bude jen krátkodobý. Další vývoj tamní inflace ale bude k rozhodování o přijetí země do eurozóny zásadní, protože samo splnění inflačního kritéria možná Bratislavě stačit nebude.

Guvernér NBS Ivan Šramko však po zveřejnění zprávy obavy z možných problémů s udržením inflace na nízké úrovni odmítl. "Konkrétní obava nikdy nebyla vyslovena. To, co stále vyjadřují, je upozornění na to, že kritérium není potřebné jen splnit, ale udržitelně ho plnit," řekl Šramko.


Váš názor
  • kriterium si zufalo ziada zmenu
    27.06.2007 15:47

    toto kriterium bolo dobre nastavene pred 15 rokmi, ale dnes zufalo potrebuje zmenit, su pre to najmenej dva argumenty - ak tri krajiny s najnizsou inflaciou maju deflaciu 2%, mala by ju mat aj krajina, ktora sa uchadza o euro - ekonomicky je deflacia rovnako skodliva ako vysoka inflacia....druhy argument - ak tri krajiny s najnizsou inflaciou budu malta, cyprus a luxembursko, bude inflacia krajin, ktore reprezentuju 0.4% obyvatelov unie (alebo eurozony, je to skoro to iste) rozhodovat o plneni kriteria....keby to bol priemer inflacie z relevantnych velkych ekonomik ako je nemecka, britska, francuzska, spanielska, talianska....
    vlado
    • souhlas
      27.06.2007 16:08

      ale tu ECB trochu chapu. rozvolneni kriterii by nebylo dobre. navazani kriteria na prumer velkych zemi plus nejake pasmo by umoznilo postupne vzlinani inflace. a dat jina kriteria starym a novym clenum EMU v neprospech tech starych, to by byl ohen na strese. myslim, ze vetsi problem nez inflace je pasmo pro menu. inflace se da drzet dole, ale pri volnym kurzu pak vidime, co dela napr. SKK. pak stejne musej zmenit flukt. pasmo, protoze se to proste neda udrzet a NBS by za ty 3 roky prisla na buben. takze je otazka, jesli tohle kriterium ma smysl.
      Lubor
Aktuální komentáře
21.01.2026
22:06Wall Street prudce rostla: Trump couvl z cel, trhy obracejí "sell America trade"  
17:08Americká investiční hádanka
16:47Trump v Davosu kritizoval Evropu, která podle něj nemíří správným směrem
15:26Má Boeing to nejhorší za sebou? Akcie se konečně plně zotavily z incidentu s odtrženým panelem
14:00Netflix překvapil tržbami, ale investoři řeší výhled a velkou akvizici WBD  
13:12S akciemi CSG se bude od pátku obchodovat i na Free Market v Praze
11:52Může Evropa použít americké dluhopisy jako zbraň ve sporu o Grónsko?
11:25Akcie dál ztrácejí, na trzích však dochází ke zklidnění po negativním úvodu týdne  
10:00Úterní "Sell America" stáhla S&P 500 i Nasdaq letos do ztráty
9:45Míra inflace v Británii v prosinci vzrostla na 3,4 procenta, je nejvyšší v G7
9:11Rozbřesk: O Trumpovi, Grónsku a fiskální politice
8:52Pád ČEZ, výprodej amerických aktiv a útěk ke zlatu  
6:08Pohled analytika na CSG, největší IPO evropského obranného průmyslu  
20.01.2026
22:33Netflix těsně překonal odhady, počet předplatitelů přesáhl 325 milionů
22:00Trump opět rozhazuje cly  
18:33O trochu více jestřábí pohled…
17:11IPO CSG bez drobných investorů a ČEZ pod tlakem politiky
16:18Ministr financí USA věří, že Evropané kvůli Grónsku nevyhrotí vztahy s USA
16:05Ministři financí EU zvažují protiúder na nové hrozby z USA
15:35Šéf Microsoftu: Závod AI rozhodnou náklady na energie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data