Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přijde koncem léta korekce?

Přijde koncem léta korekce?

20.07.2007 14:44

Máme zde léto plné rekordů, ale také rekordních rizik, píše německý server Welt Online. Burzovní indexy, ropa, euro a další cíle investorského apetitu šplhají ke svým maximům. Bankroty několika amerických hedžových fondů však ukazují, že mnoho účastníků trhu podstupuje při své honbě za ziskem příliš velké riziko. Existují obavy, že pád dvou hedžových fondů Bear Stearns je jen špička ledovce, a mohly by je následovat další. Tato situace by mohla také ohrozit současný růst akciových trhů, píše server.

„Počítám s prudkou korekturou ve třetím čtvrtletí,“ říká analytička společnosti Helaba ve Frankfurtu nad Mohanem Gertrud Traud. DAX, který nedávno dosáhl hranice 8000 bodů by podle ní mohl klesnout až na 7000. Traud patřila k prvním, kdo před čtyřmi lety předpovídali na akciových trzích následný růst. Nyní se přidala na stranu pesimistů a jako jedna z prvních předpovídá hrozící pád. „Rostoucí ceny komodit se projeví jako vysoké náklady ve výsledcích firem,“ varuje.

Časovanou bombou se mohou stát také carry trades - spekulanti získávají levné peníze v zemích s nízkými úroky, jako je Japonsko nebo Švýcarsko, a investují je na lukrativních trzích. Pokud zdroje levných peněz dojdou může stejná likvidita, která ceny akcií hnala do výše, tyto zase strhnout dolů.

Zvýšenou pozornost doporučuje také Investor Winfried Walter, manažer úspěšných mezinárodních fondů Albrech & Cie. Radí investorům, aby se nehnali za každým vysokým výnosem. Právě léto a začátek podzimu jsou podle něj vždy nejlepší dobou pro nepříjemná překvapení. Gertrud Traud uvádí důvody: „Institucionální investoři nechtějí v průběhu prodloužené prázdninové sezóny riskovat, proto je v této době jejich chuť nakupovat minimální.“ Aktivita na trzích je v této době mizivá a může snadno vyvolat na trhu rally. „Hlavně srpen a září jsou náchylné na propady,“ uvádí analytik LBBW Michael Köhler.

Jiní analytici, jako Günter Schlösser ze společnosti PortfolioConcept v Kolíně si naopak myslí, že investoři by se neměli nechat současným znejišťováním zmást. „Pokud bude současné oslabení probíhat podle typického sezónního vzoru, vzniknou zde v příštích týdnech ještě možná nákupní příležitosti, neboť výhled pro celkový ekonomický vývoj je zatím stále pozitivní.“ Také Michael Piesche ze společnosti UNIKAT varuje před malováním čerta na zeď: „Z posledních propadů se trh vždy velmi rychle zotavil.“

Server Welt Online potvrzuje, že se investorům v minulosti skutečně vyplatilo, když v tradičně slabých měsících nakupovali akcie, a poukazuje přitom na index DAX, který od roku 2003 stál na konci roku vždy o 12,5 % výše než ve slabém letním období.

Podle Welt Online


Váš názor
  • akcie
    20.07.2007 14:50

    Když jsou akcie na maximech, je logické čekat korekci.
    toník
    • Re: akcie
      20.07.2007 14:59

      ty víš kde jsou maxima? jinak tu Gertrudu můžete pro uklidnění ještě otisknout několikrát..
      MD
      • Korekce
        20.07.2007 18:41

        ...maxima nikdo nezna, ale po letu to padne, zacatek zari bude zajimavy protoze leto stoji za zlamanou backoru pocasi na nic, to bude mit vliv na komodity, a jakmile bude posilovat dolac, vsichni kdo investuje do USA bude prodavat a soupne to do penez...
        MLADAS
Aktuální komentáře
24.05.2026
10:13Víkendář: Je těžké najít dlouhodobou brzdu akciového trhu
23.05.2026
10:08Víkendář: Podceňují akcie vývoj na ropě?
22.05.2026
22:00Dow Jones na nových maximech; S&P 500 rostl osmý týden v řadě  
17:15Spotřebitelská důvěra v USA klesla kvůli obavám z inflace na rekordní minimum
16:56Češi berou státní dluhopisy útokem. Vybralo se už přes 20 miliard
16:30Traders Talk: Nvidia potvrdila AI boom, Colt překvapil a Strnad sází na dividendu
16:30Strnadova CSG a jihoafrická Reunert založí společnou firmu na výrobu zapalovačů pro velkorážovou munici na Slovensku
14:42Čínská mezera a americké překvapení
14:23NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
13:08Monetární i fiskální politika budou muset reagovat na důsledky umělé inteligence
12:51ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
11:42Philip Morris spouští výrobu nikotinových sáčků v Kutné Hoře
11:22Perly týdne: Nový komoditní cyklus a největší asymetrie v historii financí
11:15Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v květnu zlepšila, situace je ale křehká
10:47Závěr týdne v zeleném. Nižší výnosy vylepšují náladu  
8:52Rozbřesk: Nuda na koruně v neklidném světě. Jak si vysvětlit její extrémní stabilitu?
8:50Írán hlásí pokrok v jednáních, Trump doma čelí tlaku a Warsh se dnes ujme vedení Fedu  
6:01HIMS má novou konkurenci. Enhanced plánuje "steroidovou olympiádu" a přirovnává svůj byznys k F1
21.05.2026
22:01Pozornost trhu je na ocenění Nvidie  
17:52MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace dne 21. 5. 2026

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data