Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Vláda USA přebírá hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac

ČTK: Vláda USA přebírá hypoteční agentury Fannie Mae a Freddie Mac

8.9.2008 8:11
Autor: ČTK

Washington (ČTK) - Americká vláda se rozhodla převzít kontrolu nad hypotečními agenturami Fannie Mae a Freddie Mac, které se potýkají s krizí na hypotečním trhu ve Spojených státech. Oznámil to včera ministr financí Henry Paulson. Převzetí agentur zajišťujících financování hypotečních úvěrů je součástí snahy vlády o podporu trhu s bydlením, jehož útlum má negativní dopad na celou ekonomiku.

Vládu znepokojily ztráty obou agentur, které se za poslední rok vyšplhaly na téměř 14 miliard dolarů (244 miliard korun). "Fannie Mae a Freddie Mac jsou tak velké a tak protkané do našeho finančního systému, že by kolaps některé z nich způsobil velkých chaos na finančních trzích doma i po celém světě," zdůvodnil vládní opatření Paulson.

Oba podniky přejdou pod správu Federální agentury pro financování bydlení (FHFA), dokud se je nepodaří stabilizovat. Ministerstvo financí v nich navíc získá majetkový podíl. Šéf americké centrální banky (Fed) Ben Bernanke rozhodnutí vlády podpořil. "Tyto nezbytné kroky pomohou posílit americký trh s bydlením a podpoří stabilitu našich finančních trhů," prohlásil.

"Pro finanční trhy je to v krátkém období pravděpodobně dobrý krok," řekl analytik Peter Kenny ze společnosti Knight Equity Markets. "Zjevně to pomůže sektoru bydlení," upozornil investiční ředitel firmy Advisors Capital Management Charles Lieberman.

Agentury vykupují od finančních ústavů hypotéky, které pak mění na další finanční instrumenty, jež prodávají. Freddie Mac a Fannie Mae vlastní či garantují téměř polovinu všech hypotečních úvěrů, které byly v USA vydány. Celkový objem takových úvěrů se pohybuje kolem 12 bilionů dolarů, z toho na obě agentury připadá zhruba pět bilionů USD.

Americký prezident George Bush koncem července podepsal návrh zákona na podporu realitního trhu v USA, který se potýká s největšími problémy od velké hospodářské krize 30. let minulého století. 

Analýzu Patrie/KBC ve formátu pdf si klienti Patria Plus mohou přečíst v sekci Ekonomika – Analýzy v boxu Flash analýzy – Svět.

 


Váš názor
 •  
  8.9.2008 10:44

  Asi tolik ke "svobodnému" trhu. Neodpustím si rýpavou poznámku: kde jste teď vážení fundamentalističtí zástánci volného trhu a nulových státních zásahů, kteří tak často nadáváte na těchto stránkách na socialistickou a jinak státní pomocí prolezlou evropu?
  THR
  • já jsem tady
   8.9.2008 12:05

   To si jako myslíš že tím něčemu pomůžou? Ne, stejně jako socialistická byrokratická centrálně plánovaná Evropa budou jenom sypat peníze. A stejně jako tady zaplatí střední vrstva to, že černí, žlutí a rudí si koupili baráky na který by nevydělali za X životů. Ale co je mi do USA, ale tady na to je našlápnuto úplně stejně, a banky se chovají taky úplně stejně. Však kdo nezná svýho finančního poradce, který za 1000Eur sežene hypotéku na 5 mílí i když žiju z ruky do huby ....
   Me2d
   • Re: já jsem tady
    8.9.2008 12:42

    Pozor! Já nejsem zastáncem těchto zásahů. Prakticky 100% souhlasím s Vámi - ničemu to nepomůže a nic to nevyřeší. Já jsem se jenom pozastavil nad tím, že když je to Evropě, tak je to špatné, socialistické ap., ale když to udělá náš velký bratr tak je to v pořádku. A čtu téměř jenom komentáře o tom, jak to bylo nevyhnutelné a jediné správné řešení.
    THR
    • Komentáře
     8.9.2008 15:38

     No, a ty komentáře o tom, jak to bylo "nevyhnutelné a správné" řešení pochází skutečně z úst těch, co prosazují volný trh? Jim Rogers to třeba docela dost zkritizoval...
     andy
  • Volný trh
   8.9.2008 12:00

   Samozřejmě to měli nechat zkrachovat. Viz třeba: http://stefanmikarlsson.blogspot.com/
   andy
 • Důvody
  8.9.2008 8:48

  Pro takovýto zásah musí být opravdu vážné důvody. Podle mne je klíčovým slovem DŮVĚRA v bankovní systém. Pročištění bank by podle mne prospělo, ale je tu riziko protistrany... Háček je totiž v tom, že pouze 10% derivátů je obchodovaných na burze, zbytek jsou mimoburzovní. Ke dnu tak paradoxně může být i banka, která investovala správně, ale její protistranou byli ti, co investovali velmi špatně (ztrátové kontrakty výrazně převyšovaly ty ziskové)... Dovedete si představit ten dopad na občany, kdyby se dozvěděli, že bankéři si sami mezi sebou nedůvěřují? Jak by pak bankám mohli důvěřovat oni? Co by se dělo? Hromadné výběry?.. Raději nedomýšlet. Byl by to totiž konec současného globálního bankovního a měnového systému... Důsledky nechť si každý doplní sám dle své nátury.
  Jan Dvořák
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů