Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: EK upravila výhled růstu HDP eurozóny i EU, zpomalení je větší, než se čekalo

ČTK: EK upravila výhled růstu HDP eurozóny i EU, zpomalení je větší, než se čekalo

10.09.2008 11:35
Autor: ČTK

Brusel (zpravodaj ČTK) - Zpomalení ekonomiky Evropské unie je větší, než se čekalo. Uvedla to dnes Evropská komise ve zpřesněné makroekonomické prognóze. Za celý letošní rok by HDP celé EU měl vzrůst jen o 1,4 procenta, namísto původně očekávaných dvou procent. Ekonomika eurozóny, tedy zemí, kde se platí eurem, by měla místo očekávaných 1,7 procenta meziročně vzrůst jen o 1,3 procenta.

"Na eurozónu doléhá zpomalení hospodářského růstu v USA, vysoké ceny surovin a staré neřešené problémy eurozóny jako jsou deficitní rozpočty a nepružné trhy práce. Navíc některé země prochází krizí trhu nemovitostí podobné americké hypoteční krizi. Konkrétně jde o Španělsko a Irsko," řekl ČTK hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

Negativně se na hospodářském růstu podle něj projevuje i pokračující napětí na finančních trzích a v bankovním sektoru. "Při zpomalování ekonomického růstu je na místě pomocná ruka hospodářské politiky... Některé země eurozóny ovšem nevyužily příznivé hospodářské situace v předchozích letech ke snížení deficitů a nyní nemají prostor pro pomoci ekonomice, byť i jen dočasným zvýšením výdajů a prohloubením deficitů," dodal. Mezi největší rozpočtové hříšníky eurozóny patří podle Marka Francie, Itálie a Portugalsko.

Ve druhém čtvrtletí dokonce unijní ekonomika poklesla ve srovnání s předchozím čtvrtletím o 0,1 procenta a ekonomika eurozóny o 0,2 procenta. "Současná data ukazují na přetrvávající slabost hospodářské aktivity v Evropské unii. Navzdory tomu, že vnější ekonomické podmínky se v posledních týdnech zlepšily," uvedla EK v prognóze.

Za snížením odhadu růstu HDP je především výrazné zpomalení růstu ekonomik Velké Británie a Španělska. Obě země čeká zřejmě mezičtvrtletní pokles hospodářství ve třetím a čtvrtém čtvrtletí letošního roku.

Hrubý domácí produkt však není jediným ukazatelem, který komise upravila. Růst spotřebních cen ve všech 27 státech EU by měl za celý letošní rok činit 3,8 procenta, původně přitom bruselští ekonomové očekávali 3,6 procenta. Podobný vývoj ale opět čeká i eurozónu, kde inflace proti očekáváním zrychlí o půl procentního bodu na 3,6 procenta.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
21.02.2026
10:02Víkendář: Jak budou Američané platit za své deficity?
20.02.2026
22:02Americké akciové indexy uzavírají týden v zeleném  
18:17MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
17:22Investice do AI, klesající odkupy a kolik by to vlastně mělo vynášet?
16:11Dlouho očekávané rozhodnutí konečně padlo. Nejvyšší soud USA zrušil Trumpova cla
15:57Pětice evropských velmocí vyvine levné protivzdušné systémy inspirované Ukrajinou
15:30Ekonomika USA koncem roku brzdila spolu s výpadkem vývozu a vládních výdajů  
15:07Lee: Inflace půjde na úrovně před rokem 2020, AI bude vytvářet vítěze a poražené
13:02Perly týdne: Rotace zpět k Mag7 a dno na kryptu a softwaru
12:00Vláda udělá kroky k plnému ovládnutí energetické skupiny ČEZ, potvrdil Havlíček
11:42Skupina CSG dodá členské zemi NATO munici za nižší stovky miliony eur
11:39Akciové trhy míří nahoru. Slušná data doplňuje optimismus o Íránu  
10:33Nvidia jedná s OpenAI o nové investici za 30 miliard dolarů
8:55Lagardeová mandát dokončí, ECB pokutuje J.P. Morgan a BofA chce posílit private credit  
8:43Rozbřesk: Růst amerického HDP: už ne šokující, ale stále solidní
6:06Poptávka po AI kabeláži zrychluje. Credo má 30% potenciál růstu, tvrdí Goldman Sachs  
19.02.2026
22:00Americké trhy zakončují v záporu  
17:38Čínská záhada se nekoná
15:43Pokrok čínských technologických společností je pozoruhodný, přiznává Altman
14:25Walmart díky online prodeji zvýšil tržby, zveřejnil ale opatrný výhled

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data