Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tůma (ČNB): Český peněžní trh se vyrovná s dopady krize běžnými prostředky

Tůma (ČNB): Český peněžní trh se vyrovná s dopady krize běžnými prostředky

20.10.2008 12:31
Autor: 

Česká národní banka by měla být schopna řešit přelévání dopadů globální finanční krize na český peněžní trh standardními operacemi, uvedl podle Reuters guvernér ČNB Zdeněk Tůma na dnešní konferenci The Market for Retail Financial Services: Development, Integration, and Economic Effects.

Guvernér ČNB dále uvedl, že český bankovní systém nemá žádné problémy a „jsou tu jen malé obavy o stránku solventnosti“ díky jejich malému vystavení riskantním investicím a v důsledku důkladné restrukturalizace sektoru v 90.letech. "Můžeme čelit nějaké vnější nákaze vycházející z plné koordinace po zvýšení garancí pro bankovní vklady, nebo z hlediska kredibility," řekl dále podle Reuters Tůma. ČNB však musí, podle slov jejího guvernéra, být schopná zvládat implikace na měnový trh přes své standardní měnové operace.

Trh s českými dluhopisy se v minulém týdnu v podstatě zastavil a likvidita na peněžním trhu také utrpěla v obavách z globální kreditní krize. Centrální banka v reakci na nízkou likviditu trhu s dluhopisy minulý týden spustila nové dodávací repo operace, ve kterých půjčuje komerčním bankám na dva týdny likviditu výměnou za zástavu státních dluhopisů. V rámci první aukce tohoto druhu ve středu 15. 10. ČNB dodala na trh likviditu v objemu 4,66 miliardy korun. V páteční aukci, která byl již druhá svého druhu, Česká národní banka poskytla trhu likviditu dosahující výše 3,15 miliardy korun.

(Zdroj: Reuters)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.01.2026
16:03Novo Nordisk vstupuje do roku 2026 v defenzivě: čeká ho klíčová bitva na americkém trhu
6:18Víkendář: Pokud se elektromobily budou vyrábět v Číně a dovážet do Evropy, veškeré inovace budou probíhat v Číně
03.01.2026
16:14Skutečně odolný systém se ubrání i tomu, co nedokážeme předvídat
6:28Víkendář: Evropa by se měla bránit druhému čínskému šoku
02.01.2026
22:01S&P 500 hlásí začátek roku bez výraznějšího pohybu  
17:11Každý rok je jasnější, že se svět pouští do nejrůznějších politicko-ekonomických experimentů…
15:45Tesla vloni přišla o vedoucí pozici na trhu s elektromobily, předstihl ji BYD
15:18Buffett: Berkshire má větší šanci být tady za 100 let než jakákoliv jiná firma
14:22Evropa roste, Londýn láme rekordy. FTSE 100 poprvé nad 10 000 body.
13:55Slabý závěr roku? Investoři ukazují na tituly, které mohou v roce 2026 překvapit
12:10Eurozóna prohlubuje pokles výroby. Německý průmysl táhne PMI eurozóny níže
12:05Perly týdne: Roboti už jdou
11:10Akcie vstupují do nového roku růstově, znovu se zvedá zlato  
10:38Průmysl zakončil rok 2025 nadějně. Nálada je nejlepší za více než tři roky
10:00Jaderná elektrárna Temelín loni vyrobila rekordních 17,38 milionu MWh elektřiny
9:40Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,8 pct, upřesnil ČSÚ
9:28Rozbřesk: Optimistické vyhlídky pro českou ekonomiku v roce 2026
9:04Polovodičová divize čínské firmy Baidu chce na hongkongskou burzu
8:51BYD předjel Teslu, SpaceX mění výšku tisíců satelitů a Bulharsko vítá euro  
7:25Investiční výhled 2026: Dolar může dál ustupovat, zlato stále dává smysl  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data