Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: ČEZ prodá svůj většinový podíl ve společném podniku v Bosně

ČTK: ČEZ prodá svůj většinový podíl ve společném podniku v Bosně

28.01.2009 12:22
Autor: ČTK

Článek byl doplněn:

Banja Luka (ČTK) - Elektrárenská společnost ČEZ se stáhne ze společného energetického podniku v srbské části Bosny a Hercegoviny a prodá svůj podíl 51 procent v tomto projektu. Oznámil to dnes šéf bosenského společného podniku Nove Elektrarne RS Aleksandar Obradović.
 
"Informovali jsme vládu (Republiky srbské v Bosně a Hercegovině), že vzhledem k porušením kontraktu hodláme prodat našich 51 procent ve společném podniku," řekl Obradović podle agentury Reuters. Neupřesnil, v čem porušení spočívají.
 
Zástupci ČEZ tisku nedávno sdělili, že se jim projekt v Bosně nedaří dotáhnout do konce. Česká firma již připustila, že může nastat situace, kdy ze společného podniku s bosenskou státní firmou ERS odejde. Zdůvodnila to hlavně tím, že se v posledních měsících dramaticky změnily podmínky pro investování v energetice.
 
ČEZ měl v Bosně investovat asi 1,5 miliardy eur (asi 41 miliard Kč) do modernizace elektrárny v Gacku a do výstavby nového zdroje o výkonu 660 megawattů. Část peněz měla jít i na otevření nového povrchového dolu. Nová elektrárna se měla začít stavět již letos, jenže konečné rozhodnutí o termínu výstavby se kvůli neshodám mezi oběma partnery odkládalo.
 
ČEZ je podle tržní kapitalizace i podle počtu zákazníků osmou největší energetickou společností v Evropě. Stát má v podniku asi dvoutřetinový podíl.
Investice do elektrárny v Gacku je jen jednou z mnoha aktivit polostátní skupiny ČEZ na Balkáně. V rámci zahraniční expanze koupila v Bulharsku tři distribuční společnosti a elektrárnu Varna a v Rumunsku získala většinový podíl v distribuční společnosti Electrica Oltenia. V Polsku vlastní dvě elektrárny Elcho a Skawina. Loni uspěla v rámci konsorcia v aukci na tureckou distribuční společnost Sedas a uzavřela strategickou alianci s maďarskou ropnou a plynárenskou společností MOL.
 
ČEZ se zajímá také o 22procentní podíl ve státním černohorském dodavateli elektřiny Elektroprivreda Crne Gore a hodlá expandovat do Srbska. Srbská vláda tento měsíc vyhlásila tendr na výstavbu nových energetických bloků v hodnotě 1,4 miliardy eur (asi 39 miliard korun) v lokalitě Kolubara a Nikola Tesla.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.05.2026
17:07Deflační poučení a smrt slepice, která snáší zlatá vejce
16:05Atraktivita stříbra je po loňské rally pryč. Vysoké ceny způsobily erozi poptávky, pokles může pokračovat
14:45SpaceX snižuje cílovou valuaci před IPO po zpětné vazbě investorů
13:19Perly týdne: Otevřené dveře pro růst zlata a elektrické Ferrari
11:44Braňo Soták k výsledkům Dellu: AI cyklus neřekl poslední slovo, poslední kvartály naznačují opětovnou akceleraci  
11:42Philip Morris ČR snížil dividendu na 1100 Kč na akcii
10:42HDP zpomalilo na začátku roku kvůli zahraničnímu obchodu, mzdy jsou překvapivě silné
10:30Dell se dál veze na vlně AI. Akcie po výsledcích vyskočily až o 40 procent
10:12Prodloužené příměří posílá ropu dolů, akcie v Evropě reagují vlažně  
9:25Umělá inteligence odhaluje tajemství stovky let starých šifrovaných textů
9:08Rozbřesk: Adopce AI zdražuje počítačovou techniku a nečekaně tlačí jádrovou inflaci vzhůru
8:54Wall Street na maximech díky naději na příměří USA–Írán, evropské futures jsou smíšené  
6:05Bernstein: Kupuj vše, co potřebuje AI. Prodávej to, co AI může dělat
28.05.2026
22:01Nasdaq překonává historické maximum  
17:10Marže mířící k dalším rekordům a znárodňování technologických firem
17:08Stát prodal dluhopisy za 20,1 mld. Kč, objem emise překročil původní plán
15:59Hodnota čipových firem letos vzrostla o 82 procent na 5,7 bilionu dolarů
15:55Ekonomika USA v prvním čtvrtletí rostla pomaleji, než se čekalo, o 1,6 procenta
15:35Akcie Nebiusu nezastavují. Jejich růst nově podpořila nemalá investice fondu zaměřeného na AI
14:09Bank of America a JPMorgan očekávají další rekordní kvartál

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, q/q
14:30USA - Bilance zahr. obchodu, předb., mld. USD
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago