Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Průmysl v prosinci: Dvojciferný pokles

Průmysl v prosinci: Dvojciferný pokles

11.2.2009 10:05
Autor: David Marek

Průmyslová výroba pokračuje v pádu dvojcifernou rychlostí. Na prosincových datech lze stěží nalézt pozitivní informaci. Objem produkce se meziročně snížil o 14,6 procenta a nebýt dvou pracovních dní navíc ve srovnání s prosincem roku 2007, dosáhl by pokles téměř 20 procent.
 
V čele pelotonu odvětví s největším poklesem výroby jsou hutě, automobilky a s nimi spojená další odvětví. Ekonomické ochlazení dorazilo do české ekonomiky skrze zahraniční obchod, nákaza se ale rychle šíří a lze očekávat, že další data potvrdí i pokles domácí poptávky.

Špatnou zprávou je, že není naděje na obrat k lepšímu. Zakázky v průmyslu se v prosinci snížily o dalších 11,6 procenta ve srovnání s listopadem. Meziroční propad je zhruba čtvrtinový. Náš celoroční odhad průmyslové produkce v letošním roce klesl na 7,5 procenta.


Váš názor
 • jeden starý příspěvek
  11.2.2009 15:49

  • jaký si to uděláš, takový to máš 26.9.2007 16:51 Boj s korunou jsem už před rokem prohrál. Nestačil jsem už při takovém tempu posilování koruny s dechem. Z výroby, kde jsem zaměstnával 60 lidí mi nezbývala ani koruna, na nové technologie jsem neměl peníze, když z výroby nic nezůstávalo i přes to, že jsm každý rok provoz modernizoval na dluh. Měj jsem permanentní existenční strach. Stát mi neustále podrážel nohy s jeho byrokraticko - sociální politikou.Tak jsem to vzdal, lidí jsem se během jednoho roku postupně zbavil, dal jsem jim takové podmínky, že odešli sami - bohudík.Nechal jsem si pouze dva zaměstnance a začal jsem vozit z Německa zboží, které pochází z Číny. Úplné ,,schity,, lidé je kupodivu kupují a já jsem konečně po 17 letech podnikání - výrobě a exportu zboží začal vydělávat peníze. Peníze pro sebe, nic už neinvestuji, nic nebuduji, nikoho už nikdy nezaměstnám, proč taky ? celé léto jsem byl u moře. Mám se fantasticky - tak dobře, že tomu ani sám nevěřím. Už do státní kasy žádné devizi nedávám, naopak s každým posílením koruny víc chválím politiku tohoto státu a moje ztržené peníze jdou do Německa, potažmo do Číny. EURO nechci, na co by mi bylo ? To bych nemohl tak moc vydělávat. Přeji si, aby koruna ještě posílila, abych mohl vydělávat ještě víc peněz a mohl být u moře příští rok třeba tři měsíce.Musím teď hodně pracovat a ušetřit nějaké EURA, abych měl rezervu, až se to tady úplně posere, abych mohl případně i od sud vypadnout. Vzhledem k mým zkušenostem mohu zodpovědně prohlásit, že se to tady u nás dříve či později sesype. Bohužel ekonomika má obrovskou setrvačnost a tak to bude ještě nějaký čas trvat.Republika zůstane totálně zadlužená bez ekonomického potenciálu a bez lidského potenciálu. Jediné totiž co ekonomiku drží je export, který tato republika záměrně dusí orada poisson
  oradapoisson
 • Důsledek
  11.2.2009 11:05

  Pokud si někdo nechá zdražit měnu o 20%, jako se stalo loni, pak musí zcela logicky a zákonitě následovat vyklízení zahraničních trhů. Něco se dá zachránit zajištěním, ale další nabídky již zcela přirozeně zůstanou bez objednávek, protože 10 jiných čeká na tuhle příležitost jak Vás z trhu vytlačit. Pokud v té době někdo mohl říkat, že se nás krize nedotkne, protože kurz Kč byl spekulazivně hnán do výšin a hrdě se vít v hruď jak jsme dobří pak nemůže rozumnět naprosto základnímu principu ekonomiky nabídka - poptávka a může mít na to třeba několik titulů a doktorátů ekonomických věd a čestných doktorátů nepočítaně. Teď ČNB prorokuje kurz letos kolem 25,60 za € - troufne si někdo říci jestli bude v létě 32 nebo 22 někdo tvrdí to někdo ono, jak mají exportéři předkládat nabídky, když se nic neví a jestli dostanu za práci při platbě v € o 10 Kč míň nebo víc je jako být či nebýt.
  OH
  • Re: Důsledek
   11.2.2009 12:10

   tak snad nemyslíš opravdu vážně,že naše propady vývozu v posledních měsících jsou způsobeny především silným kurzem v 1.pol. roku 2008,který od července 08 šel navíc rapidně dolů,to postihlo především malé vývozce,kteří mají vstupy pouze tuzemské , ten kurz často asi nebyl taková tragédie,jak se píše,stačí se podívat na výsledky,jaké exportéři po léta vykazovali i přes tvrdnoucí korunu, navíc se už vůbec nedá tvrdit,že naše exportéry někdo vytlačil ,kdo a z jakých trhů? všechny země vykazují pouze poklesy výroby,prodeje,spotřeby
   AMOLADOS
   • Důsledek
    11.2.2009 15:30

    Souhlasím s názorem OH, protože kurz nebyl to jediné, s čím se exportér musel vyrovnat, ale to drastické posílení koruny bylo poslední kapkou. Protože cenové bubliny ovlivňovaly všechno ostatní - ropa byla příčinou až stávek dopravců v Evropě, elektřina a plyn růst s výhledem pro 2H2008 o desítky procent, ocel až 60%. Pokud si tedy někdo myslí, že obchody jsou dílem okamžiku jako v tescu koupit rohlík, potom věřím, že bude názorově shodný s davem = svalit všechno na krizi. Nebýt útoku na korunu v 7/2007-6/2008, byl by na tom dnes český průmysl aspoň trochu lépe, určitě ne hůř.
    Mudrc
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university