Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Forbes: Nejmocnějšími miliardáři jsou Bloomberg, Berlusconi a Mittal

Forbes: Nejmocnějšími miliardáři jsou Bloomberg, Berlusconi a Mittal

13.2.2009 15:39
Autor: mediafax

NEW YORK (MEDIAFAX) - Nejmocnějšími miliardáři světa jsou starosta New Yorku Michael Bloomberg, italský premiér Silvio Berlusconi a ocelářský magnát Lakshmi Mittal. Jak uvedl časopis Forbes, přestože to nejsou nejbohatší lidé světa, mají ohromný vliv na světový trh, zaměstnance a v některých případech i armádu.

Starostu New Yorku Michaela Bloomberga označil Forbes za prototyp mocného muže. Má ve správě americkou metropoli o rozloze 305 čtverečních mil s osmi miliony obyvateli, vede 311 000 zaměstnanců a pracuje s ročním rozpočtem 60 miliard dolarů.

Za sedm let, co je ve funkci, stihnul vzkřísit New York z trosek po teroristických útocích z 11. září 2001, zpřísnil bezpečnostní kontrolu na školách, či zakázal kouření v barech a restauracích.

V roce 1981 založil vlastní agenturu na poskytování ekonomického zpravodajství, nynější agenturu Bloomberg. Stal se jedním z nejbohatších Američanů, podle žebříčku magazínu Forbes mu v roce 2008 patřilo desáté místo díky majetku asi 20 miliard dolarů. Za dobu, co je starosta, se agentura Bloomberg rozrostla. Nyní má 10 000 zaměstnanců ve 126 pobočkách.

"Tato kombinace bohatství, mediálního vlivu a politických dovedností, řadí Bloomberga na vrchol každoročního žebříčku nejmocnějších miliardářů na světě," uvedl Forbes.

Podle Forbesu bylo k březnu loňského roku evidováno 1 125 miliardářů na světě, žebříček nebyl sestavován jen podle majetku, ale zejména podle ekonomického a politického vlivu.

Po Bloombergovi je podle Forbesu dalším nejmocnějším miliardářem italský premiér Silvio Berlusconi, který vede zemi s 58 miliony obyvateli, rozmanitou průmyslovou výrobou, kde HDP činí 2,4 miliardy dolarů a vojenský rozpočet dosahuje 43 miliard dolarů.

Berlusconiho firma Fininvest je hlavním hráčem na poli životního pojištění, filmové produkce či sportovních teamů. Ovládá také velkou část italského televizního trhu. Na pozadí světové krize má Berlusconiho slovo velký vliv na pohyby akciového trhu. Například akcie místního výrobce vozů Fiat vrostly o šest procent poté, co Berlusconi slíbil místním automobilkám finanční pomoc.

Miliardářům s politickou mocí konkurují ti, kteří vlastní podíly na komoditních trzích. Jako příklad uvádí Forbes indického průmyslníka Laksmiho Mittala, jehož firma Arcelor Mittal má 10procentní podíl na světové produkci oceli. I přes to, že jeho jmění se mezi březnem a listopadem snížilo o 24,5 miliardy dolarů, patří mu třetí místo v žebříčku magazínu Forbes.

Dalším mocným mužem je podle magazínu Warren Buffett, který své jmění získal z chytrých investic. Ty uskutečnil prostřednictvím holdingové společnosti Berkshire Hathaway, ve které je největší akcionář. V období krize nabídl pomoc nejvíce postiženým institucím, jako byla například banka Goldman Sachs, které nabídl pět miliard dolarů.


Váš názor
  •  
    13.2.2009 16:09

    s 58 miliony obyvateli, rozmanitou průmyslovou výrobou, kde HDP činí 2,4 miliardy dolarů ==== hm, teda taliani riadne pochudli, HDP iba 2,4 mld.
    COLIBA
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data