Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maďarsko: Vláda čeká hlubší recesi, plánuje snížení daní

Maďarsko: Vláda čeká hlubší recesi, plánuje snížení daní

16.02.2009 16:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Maďarská vláda předpověděla, že by letos domácí ekonomika mohla poklesnout o 3 až 3,5 % a navrhuje daňové úlevy v rozsahu až 900 mld. HUF (3,8 mld. USD), aby oživila ekonomiku.

Vláda chce snížit daně z příjmu a naopak zvýšit DPH a spotřební daně, aby vykompenzovala negativní dopad na státní rozpočet. Podle agentury Bloomberg to dnes uvedl premiér Ferenc Gyurcsany. Schodek veřejných financí by měl dosáhnout 2,7 až 2,9 % HDP, oproti dříve odhadovaným 2,6 %. 

Inflace by podle vlády měla po zvýšení DPH činit v průměru 3,7 až 3,9 %, namísto dříve očekávaných 2,6-3 %.

Maďarský forint dnes oslabil na rekordních 304,65 HUF/EUR.



Váš názor
  •  
    17.02.2009 17:03

    Dovolím si oponovat.Slovo devastovat pochází z latiny de vasto- z pustošiti,tedy devastovat znamená zpustošit.To přidané "z" tam nemá opodstatnění.
    rose78
  •  
    16.02.2009 19:20

    článek je pěkný,ale pisetel by se měl vrátit do školy.Když někdo v hovoru použije slovo VYKOMPENZOVAT je to špatné,ale když to někdo napíše, a ještě v článku, je to silná kává.Je-li něco kompenzováno,tedy vyrovnáno,už to lépe vyrovnáno být nemůže.To znamená , že předpona "vy" je nesmyslná a nemá tam co dělat.Je to stejně rozšířená chyba jako třeba NEJoptimálnější , Zdevastovat apod.
    rose78
    • Jazykový koutek
      17.02.2009 1:01

      Když budu stejný hnidopich, tak musím namítnout, že slova zdevastovat i devastovat jsou OK. Předpona "z" vyjadřuje dokonavost děje. Můžu něco devastovat (opakovaně) nebo zdevastovat (jednorázově a s konečnou platností). Podobně předpona "vy" u slova kompenzovat má stejnou funkci tvorby dokonavého vidu, i když tomto případě to není třeba.
      HonzaH
Aktuální komentáře
08.05.2026
17:58Horská dráha s odměnou na konci roku
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent
11:00Arm naráží na výrobní limity u nových AI čipů, akcie padají i přes rekordní tržby
10:30Korunové ETFko na světové akcie má ode dneška eurovou sestru. Novinky pro české investory přinesou následující týdny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university