Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČNB: Informace v The Economist a Financial Times jsou zavádějící

ČNB: Informace v The Economist a Financial Times jsou zavádějící

24.2.2009 15:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Česká národní banka se dnes v tiskové zprávě ohradila proti několika komentářům v zahraničním tisku s tím, že zveřejnily zavádějící informace týkající se České republiky. Patří mezi ně přitom renomované tituly The Economist a Financial Times.

Zavádějící údaje podle ČNB zveřejnil týdeník The Economist 21. února, když v úvodníku pod názvem „Argentina on the Danube?“ napsal, že ČR je jednou ze zemí, jejíž padající měna způsobuje agónii domácností, které mají úvěry ve švýcarských francích či eurech.

"Rádi bychom zdůraznili, že v ČR tento problém neexistuje a že výpůjčky českých domácností v zahraničních měnách tvoří naprosto marginální 0,1 % z celkových výpůjček domácností," uvedla ČNB. To je podle ní přímým důkazem toho, že úrokové sazby v ČR byly několik posledních let většinou pod úrovní sazeb eurozóny a úvěry v českých korunách tak byly levnější.

V souvislosti s článkem, který se zaměřuje na nebezpečí zahraničních úvěrů, které „spolykaly“ banky střední a východní Evropy, ČNB rovněž upozornila na to, že "české banky, které jsou v naprosté většině vlastněné evropskými skupinami, nikdy nepotřebovaly finanční zdroje ze zahraničí, protože financovaly své výpůjčky z vkladů českých střadatelů. Poměr úvěrů a vkladů v českém bankovním sektoru, který v současné době činí 77 %, patří mezi nejnižší v EU a české banky jsou v naprosté většině případů čistí věřitelé a nikoli čistí dlužníci evropských skupin, kterých jsou součástí."

Financial Times zase 19. února napsaly, že zahraniční banky do České republiky k 30. září 2008 půjčily celkem 192 miliard dolarů. "Dle statistik ČNB, které odpovídají mezinárodním standardům, činí zadluženost ČR vůči zahraničním bankám 38 miliard dolarů," uvedla ČNB a údaje Financial Times označila za neopodstatněné a zavádějící.

Rozdíl mezi realitou a daty v článku FT byl podle ČNB pravděpodobně zapříčiněn nesprávnou interpretací zdrojových statistických dat. Oněch 192 mld. USD je podle banky zhruba sumou bilancí domácích českých bank, jejichž vlastníkem byla k uvedenému datu zahraniční banka. " Vzhledem k faktu, že většina tuzemských bank má zahraničního vlastníka, představuje ve skutečnosti toto číslo prakticky celou bilanci českého bankovního sektoru. Ta činila na konci pololetí 2008 4,1 bilionu korun, což zhruba odpovídá částce uvedené ve Financial Times," píše ČNB ve zprávě.

Další mylnou informaci podle ČNB zveřejnily Financial Times včera v komentáři pod názvem „Eastern crisis that could wreck the eurozone“, kde autor jmenuje dvě politické chyby, kterých se dopustily vlády zemí střední a východní Evropy. Jednou z nich bylo pobízení domácností k čerpání úvěrů v zahraničních měnách. "Dovolíme si tvrdit, že ani čeští politici, ani centrální bankéři k ničemu podobnému české občany nikdy nevybízeli," uvedla ČNB a zopakovala, že čeští občané úvěry v zahraničních měnách nečerpali, neboť k tomu v prostředí dlouhodobě nízkých úrokových sazeb z úvěrů v domácí měně neměli žádnou motivaci.


Váš názor
 • Učebnicová ukázka manipulace
  24.2.2009 15:51

  Je známo, že pomluvě se velmi nesnadně brání.
  Jára
  • Re: Učebnicová ukázka manipulace
   24.2.2009 19:07

   Tohoto jsem si všiml už mnohokrát, že se us sdělovací prostředky snaší shodit Evropu na kolena, pak nakoupit a vydělat. Hold amíci si sami tu krizi nezaplatí, tak to musí sedřít z někoho jiného.
   manipulace
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC