Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Maďarsko chce požádat EU o pomoc pro celý středoevropský region včetně Česka

Maďarsko chce požádat EU o pomoc pro celý středoevropský region včetně Česka

27.2.2009 9:55
Autor: Redakce, Patria.cz

Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány chce prosadit, aby Evropská unie vytvořila balíček v hodnotě 180 miliard eur na podporu východoevropských ekonomik, bank a společností, aby přestály současnou finanční krizi, uvedla agentura Bloomberg.

"Evropský stabilizační a integrační program" by měl zahrnovat krátkodobé finanční prostředky pro vlády, koordinovanou restrukturalizaci soukromých dluhů, rekapitalizaci bank a poskytnutí likvidity společnostem v až 12 zemích, uvedl Gyurcsány v rozhovoru pro Bloomberg s tím, že plán představí 1. března na summitu EU v Bruselu.

Některé ekonomiky v regionu postihl ekonomický pokles s tím, jak globální krize oslabuje poptávku po jejich exportech a investice a úvěry směřující do regionu se vytrácí. Zahraniční pomoc na podporu svých churavějících ekonomik si zatím vyžádalo Maďarsko, Ukrajina, Lotyšsko, Srbsko a Bělorusko.

"Musíme snížit regionální riziko a k tomu nedojde jen pomocí slov," uvedl Gyurcsány. "EU musí převzít vůdčí roli. Tento balíček určitě může zastavit rychlé oslabování národních měn, což je nyní v regionu největší riziko. Musíme zvýšit povědomí o problémech regionu a vytvořit rámec pro koordinovanou akci," řekl.

Zlotý se za posledních 6 měsíců propadl o 29 %, forint oslabil o 22 %, rumunský lei o 17 % a korunu stihl 13% pád spolu s tím, jak se investoři zbavují rizikovějších aktiv pod tlakem globální finanční krize.

Gyurcsány rovněž navrhuje rychlejší přijetí východních členů EU do eurozóny. Ekonomická kritéria, jako je kontrola inflace a deficitů veřejných financí by neměla být zmírněna, ale čas, který musí země strávit v mechanismech testujících stabilitu měny (ERM), a který v současné době trvá dva roky, by podle něj mel být zkrácen. Takový program spolu s jasným směřováním všech těchto zemí do eurozóny by podle něj mohlo způsobit stabilizaci měn potřebnou pro vstup do ERM.

Program by podle maďarského premiéra měl pomoci osmi členům EU - Bulharsku, České republice, Estonsku, Maďarsku, Lotyšsku, Litvě, Polsku a Rumunsku a dvou členům eurozóny - Slovensku a Slovinsku.

"Protože svět vidí region jako celek, potřebujeme program pro region jako celek," řekl Gyurcsány.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  • Dluhy - morální hazard
    27.2.2009 12:05

    Dluhy nasekat umí každý, ale když přišel čas jejich splácení, tak chtějí všichni pomoc a maskují to, že je to pomoc pro celou střední a východní Evropu. Novým dluhem nesníží riziko, ale jen ho oddálí v čase a bude to větší rána do hlubin. Co dělalo před krizí Maďarsko? Žilo si nad poměry...
    Frank
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba