Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zisk Buffettovy společnosti loni prudce klesl, Buffett prý dělal hloupé chyby

Zisk Buffettovy společnosti loni prudce klesl, Buffett prý dělal hloupé chyby

2.3.2009 12:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Zisk investiční společnosti Berkshire Hathaway nejbohatšího amerického investora Warrena Buffetta se loni prudce snížil na 4,99 miliardy dolarů ze 13,2 miliardy USD v roce 2007. Ve čtvrtém čtvrtletí se v důsledku účetních ztrát z investic a derivátů v rozsahu 3,25 mld. USD čistý zisk Buffettovy společnosti propadl o 96 % na 117 milionů USD z 2,95 miliardy dolarů před rokem.

Berkshire má podíly ve více než 60 podnicích v řadě oborů od pojišťovnictví přes energetiku po maloobchod. Vlastní také velké podíly v jednotlivých firmách jako Wells Fargo (12,1 USD, -15,97%) nebo Coca-Cola (40,85 USD, -0,54%). Zatímco firmy v maloobchodním sektoru byly loňskou krizí těžce zasaženy, dobře si naopak vedly podniky v pojišťovnictví a síťových službách.

Většina investičních ztrát, které zasáhly výsledky firmy ve čtvrtém čtvrtletí, byly účetní ztráty z dlouhodobých derivátových kontraktů, z nichž některé jsou svázány s hodnotou akciových indexů. Buffett slibuje, že tyto deriváty budou nakonec ziskové. "Pokud na nich ztratíme, pak to bude moje chyba," uvedl Buffett.

Berkshire musí podle účetních pravidel odhadovat hodnotu svých derivátových kontraktů každé čtvrtletí a jejich aktuální hodnotu zahrnovat do výkazů hospodaření. Buffett sice obecně tuto aktualizaci hodnoty investic, pravidlo takzvaného "mark-to-market", podporuje, dodává však, že pro dlouhodobé kontrakty může tato metoda přinést absurdní výsledky.

Ve svém každoročním dopise akcionářům Berkshire Hathaway Buffet uvedl, že udělal v loňském roce ohledně investic několik hloupostí. Buffett připustil, že udělal velkou chybu, když koupil velký podíl v ConocoPhillips (37,35 USD, -2,86%) ve chvíli, kdy byly ceny energií blízko svého vrcholu. "V žádném případě jsem neočekával ten dramatický pokles cen energií, ke kterému došlo v druhé polovině roku," uvedl. Stále se prý domnívá, že ropa nakonec vzroste výrazně nad současnou úroveň 40-50 USD. I kdyby se však ceny energií skutečně vydaly vzhůru, tak "to hrozné načasování mého nákupu stálo Berkshire několik miliard dolarů," uvedl Buffett.

Buffett rovněž přiznal, že vynaložil 244 mil. USD na akcie dvou irských bank, které se mu zdály být levné. Na konci roku jejich hodnotu však musel odepsat na jejich tržní hodnotu 27 mil. USD.

Miliardář nicméně uvedl, že si nedělá starosti s výrazným poklesem portfolia Berkshire Hathaway. "Jestliže máme k dispozici peníze na navýšení našich pozic, z takových poklesů cen se radujeme."

Buffett nicméně potvrdil, že prodal některé podíly, které by si býval raději ponechal (primárně Johnson & Johnson (50 USD, -4,65%), Procter & Gamble (48,17 USD, -1,63%) a Conoco), aby mohl financovat nákup cenných papírů s fixním výnosem od Wrigley, Goldman Sachs (91,08 USD, -1,16%) a General Electric (8,51 USD, -6,48%) v hodnotě 14,5 mld. USD. Tyto investice, založené jen na současném vysokém výnosu jsou podle něj "více než uspokojující" a dávají společnosti možnost účasti na majetku těchto firem.

Buffett rovněž v dopise uvádí, že účetní hodnota na akcii Berkshire Hathaway v loňském roce klesla o 9,6 % (11,5 mld. USD), čímž se rok 2008 stává nejhorším rokem společnosti od roku 1965, kdy ji Buffett převzal. Předtím došlo k ročnímu poklesu jen jednou - v roce 2001 o 6,2 %. Ve srovnání s indexem S&P je pokles Berkshire nicméně relativně malý: účetní hodnota S&P po zahrnutí dividend klesla o 27,4 %.

Buffett také uvedl, že americká ekonomika se bude potýkat s problémy ještě minimálně celý letošní rok, nicméně to nic neříká o tom, zda budou akciové trhy růst či klesat. V dlouhodobém horizontu je prý stále optimistou - "nejlepší dny Ameriky leží před námi".


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data