Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Holman (ČNB): ČNB zřejmě sníží odhad letošního HDP, sazby mohou jít nahoru i dolů

Holman (ČNB): ČNB zřejmě sníží odhad letošního HDP, sazby mohou jít nahoru i dolů

16.03.2009 16:16

Současná prognóza České národní banky, která pro letošní rok počítá s poklesem hrubého domácího produktu ČR o 0,3 %, bude pravděpodobně revidována směrem dolů, uvedl pro server www.patria.cz vrchní ředitel a člen bankovní rady ČNB Robert Holman. „Můj osobní odhad je pokles HDP o 1 % až 2 %,“ doplnil Holman.

Český statistický úřad minulý týden revidoval údaje o zpomalení růstu HDP za čtvrté čtvrtletí 2008 na meziročních 0,7 % na místo původně uváděného 1% růstu. Tento údaj přitom byl o 1,3 procentního bodu nižší, než odhadovala ve své prognóze Česká národní banka. Výraznější nástup fáze hospodářského útlumu oproti prognóze ČNB může vyvolávat otazníky nad tím, zda současný cyklus snižování úrokových sazeb je již opravdu u konce, jak naznačil guvernér Tůma. „Záleží na tom, jak se hospodářská recese bude promítat do cen. Záleží také na vývoji kurzu koruny, který ovlivňuje dovozní ceny a tím inflaci. Snižování úrokových sazeb samozřejmě nemusí být u konce. Ale není vyloučeno ani jejich zvýšení,“ odpověděl na otázku Patrie Online vrchní ředitel ČNB.

Holman dále řekl, že ČNB nemá v úmyslu nějaké další aktivity na podporu české ekonomiky mimo změny sazeb s tím, že podpora hospodářského růstu není posláním centrální banky. „Pro rozhýbání mezibankovního trhu jsme zavedli dodávací facilitu. Nic víc pro ekonomiku nemůžeme udělat,“ vysvětlil Holman.

Na dotaz ohledně současného kurzu koruny, který je vůči euru stále o téměř o korunu nad průměrným kurzem odhadovaným Českou národní bankou pro letošní rok, a možné reakce centrální banky její vrchní ředitel uvedl: „Myslím si, že našim ekonomickým fundamentům v současnosti odpovídá kurz mezi 25 až 26 korun za euro. Pokud by se kurz pohyboval výrazněji a delší dobu mimo tyto hodnoty, změna sazeb ČNB by byla pravděpodobná, protože kurz je jedním z klíčových veličin ovlivňujících inflaci.“


Váš názor
 • Můj osobní odhad :-)))))
  17.03.2009 9:45

  Současná prognóza České národní banky, která pro letošní rok počítá s poklesem hrubého domácího produktu ČR o 0,3 %, bude pravděpodobně revidována směrem dolů, uvedl pro server www.patria.cz vrchní ředitel a člen bankovní rady ČNB Robert Holman. „Můj osobní odhad je pokles HDP o 1 % až 2 %,“ doplnil Holman. :-))))))) :-)))))))) :-)))))))))) TAKY VÁM NAPÍŠU OBSAHOVĚ STEJNÝ ČLÁNEK :: můj osobní odhad je při pohledu na revitalizaci zisku ČEZ a některých komerčních bank asi růst HDP o 3 %, bereme-li v úvahu vyjádření pana premiéra, že krize se nás netýká.Dále je ale může počítat i s poklesem o 0,98 %,který může kulminovat až ke 3 % záleží na tom, jak často bude Obama onanovat a jak se komerční bankéři zapojí do financování krize, aby i přes svoje zisky nesly irelevantní část spojených rizik. Záleží ovšem na postavení Merkuru a Venuše v souhvězdí Zodiaka. Potom bych viděl českou korunu kolem 22,50 za €, ale může být i kolem 31,30, kdy budeme muset už zase něco říct, abychom naši ojediněle evropskou měnu udželi v korytě, tam,kde ji chceme mít. Lze však celkem jistě konstatovat, že situaci máme plně pod kontrolou a tak budeme případné turbulence korigovat volalitou s ohledem na globální aspekt udržitelného technického výsledku monetární křivky.Nelze proto vyloučit ani to, že pokud v létě bude sucho tzn. od dubna přestane pršet bude totální neúroda a rohlíky podraží. Nicméně jsme na to plně připraveni, nás se sucho nedotkne.Horší vidím situaci v případě, že bude od dubna soustavně pršet, to nám nateče do bot a někomu bude mít vlhko i v kalhotech. TOLIK K VYJÁDŘENÍ PANA HOLMANA .
  oradapoisson
 • Pavlov
  17.03.2009 8:14

  Jako starý vtip Dva psi v Pavlovově laboratoři. Hele víš co je to pavlovův reflex? Ne. Tak já teď začnu slintat a za chvíli je tu Pavlov se žrádlem. Tito pánové jsou spíš pro okrasu a řízeni okolnostmi než aby okolnosti alspoň trochu řídili
  OH
 •  
  16.03.2009 17:44

  Holmane, Holmane, tak Tvůj osobní odhad je pokles HDP o 1 % až 2 %? Já jen, že Ing. Paroubek, budoucí premiér, to odhaduje na pokles 5%. Tak aby Tě to potom nemrzelo!
  monokl
Aktuální komentáře
29.09.2020
22:02Obchodování v USA poznamenala nervozita  
18:06Řeknu jediné slovo: Baterie
17:02Euro míří nahoru, nejisté akcie čekají na předvolební debatu  
16:20FT: Strach ze sporných voleb pohání sázky na výkyvy v akciích
16:08NTT v největší transakci v Japonsku převezme svou mobilní část
15:44AMISTA investiční společnost, a.s.: INFOND investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. - zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2020
15:44Siemens Gamesa se spojila s Gas & Power a vytvořila Siemens Energy
15:17Deflace v Německu se v září prohloubila, pokles činí 0,4 procenta
14:47Tesla po zrušení akvizice usiluje o těžbu vlastního lithia
13:41UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s. - Pololetní zpráva k 30.6.2020
13:25Nokia bude v 5G sítích hlavním dodavatelem britské BT
13:07Primární nabídka Allegro je největším úpisem na varšavské burze
12:42Týdenní výhled: První prezidentská debata v USA a nová firma Siemens Energy  
12:02Pozvánka na webinář Na stopě investičním příležitostem. Již zítra!
11:58Ekonomická nálada v eurozóně je lepší, než se čekalo
11:39Akcie korigují začátek týdne, koruně a euru se však daří  
10:51De Grauwe: Příběh tří depresí a co bude dál
9:14Rozbřesk: Akciové trhy se snaží oklepat z druhé vlny pandemie
8:53U nás hrozí nouzový stav, v USA proběhne prezidentská debata  
8:06Francie příští rok ekonomiku povzbudí balíkem 42 miliard eur

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
IHS Markit Ltd (08/20 Q3, Bef-mkt)
McCormick & Co Inc/MD (08/20 Q3, Bef-mkt)
Micron Technology Inc (08/20 Q4, Aft-mkt)
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board