Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Důvěra v českou ekonomiku v březnu stoupla meziměsíčně o 1,7 bodu

ČSÚ: Důvěra v českou ekonomiku v březnu stoupla meziměsíčně o 1,7 bodu

25.3.2009 9:57
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Důvěra spotřebitelů i podnikatelů v českou ekonomiku stoupla poprvé od února 2008 a meziměsíčně se zvýšila o 1,7 bodu, meziročně je však nižší o 33 bodů. Uvedl to ve středu Český statistický úřad. (ČSÚ).

Podnikatelská důvěra se meziměsíčně zvýšila o 1,2 bodu, meziročně je nižší o 35,6 bodu. Důvěra spotřebitelů vzrostla meziměsíčně dokonce o 3,7 bodu, v porovnání s březnem 2008 však klesla o 22,5 bodu.

V průmyslu se v březnu oproti únoru dále snížilo hodnocení současné celkové ekonomické situace. Současně s tím se také snížilo hodnocení celkové i zahraniční poptávky. Zásoby se podle mínění respondentů zvýšily. Pro příští tři měsíce však respondenti očekávají oživení tempa výrobní činnosti i zaměstnanosti. Také očekávání celkové ekonomické situace pro příští tři i šest měsíců jsou vyšší než v únoru. Celkově se saldo indikátoru důvěry v průmyslu v březnu meziměsíčně zvýšilo o 2,6 bodu. Stále je však o 43,4 bodu nižší než před rokem a dosahuje druhé nejnižší hodnoty v jeho historii (od roku 1993).

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace v březnu oproti minulému měsíci mírně zlepšilo. Hodnocení současné celkové poptávky se však snížilo. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají zpomalení vývoje stavební činnosti při neměnném vývoji zaměstnanosti. Respondenti odhadují zajištění práce zakázkami na 8,5 měsíce dopředu. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou vyšší než v únoru. Celkově se saldo indikátoru důvěry meziměsíčně snížilo o 2 body a je o 25,5 bodu nižší než před rokem.

V odvětví obchodu se v březnu ve srovnání s únorem snížilo hodnocení současné ekonomické situace. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou však vyšší než v únoru. Zásoby se podle mínění respondentů v březnu snížily. Celkově se saldo indikátoru důvěry v březnu oproti únoru zvýšilo o 2 body, ale je o 17,7 bodu nižší než v březnu 2008.

Ve vybraných odvětvích služeb se podle respondentů v březnu ve srovnání s únorem snížilo hodnocení současné ekonomické situace. Hodnocení poptávky se mírně zvýšilo, její očekávání pro příští tři měsíce nepatrně kleslo. Očekávání ekonomické situace jsou pro období příštích tří i šesti měsíců nižší než v únoru. Celkově se saldo indikátoru důvěry oproti minulému měsíci nepatrně snížilo (o 0,3 bodu) a je o 30 bodů nižší než před rokem.

Ze šetření mezi spotřebiteli v březnu vyplynulo, že pro příštích dvanáct měsíců očekávají zlepšení celkové ekonomické situace a neměnnost své finanční situace. Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v březnu oproti minulému měsíci snížil, i když zůstává i nadále vysoký. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se nepatrně snížil. Indikátor spotřebitelské důvěry se oproti minulému měsíci zvýšil o 3,7 bodu, v meziročním srovnání je o 22,5 bodu nižší.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university