Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Vláda schválila nižší sazby DPH pro restaurace nebo kadeřnictví

ČTK: Vláda schválila nižší sazby DPH pro restaurace nebo kadeřnictví

30.03.2009 18:06
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Vláda dnes na návrh ministerstva financí schválila návrh na trvalé přeřazení některých služeb s vysokým podílem lidské práce do nižší, devítiprocentní sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Týká se to například restauračních služeb nebo kadeřnictví. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr financí Miroslav Kalousek. Cílem změn je udržet zaměstnanost v těchto oborech ohrožených krizí.

Návrhem, který mění zákon o dani z přidané hodnoty a zákon o stabilizaci veřejných rozpočtů, se nyní budou zabývat poslanci.

MF navrhlo trvale přeřadit do snížené sazby restaurační služby kromě alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Novela umožňuje rovněž uplatnění snížené sazby daně u kadeřnických a holičských služeb a u oprav jízdních kol, oděvů a bytového textilu. Trvale by měly být ve snížené sazbě i knihy. Návrh rovněž mění dočasné zařazení renovací a oprav soukromých bytů a obytných domů na trvalé.

Celkový dopad opatření na veřejné rozpočty ministerstvo financí odhaduje na tři miliardy až šest miliard korun. Základní sazba DPH v Česku činí 19 procent.

Kalousek původně vládě předložil návrh, aby s novelou o zákoně o DPH byla zrušeno i daňové zvýhodnění stravenek. Vláda však většinově rozhodla, že do Poslanecké sněmovny bude předložen pouze návrh novely zákona o DPH. Otázka daňových výjimek bude řešena novým zákonem o daních z příjmů, sdělil dnes ministr financí ČTK v tiskové zprávě, aby tak podle svých slov uvedl na pravou míru dnešní prohlášení předsedy ČSSD Jiřího Paroubka, že vláda chce se snížením sazby DPH u restauračních služeb zrušit stravenky.

Opoziční ČSSD již dříve přivítala snížené sazby DPH pro některé služby. Zároveň ale stále trvá na snížení DPH u stravovacích a dalších služeb, ale nikoli pouze z 19 na devět, ale z 19 na šest procent. "ČSSD nadále trvá na poklesu snížené sazby u DPH na šest procent. To podpoří rovněž hotelové služby, které jsou dnes zařazeny ve snížené sazbě DPH," uvedl již dříve stínový ministr financí Miroslav Sobotka.

Na přeřazení některých služeb do nižší sazby daně z přidané hodnoty se dohodli ministři financí zemí EU 10. března. Unie možnost snížení sazeb DPH zařadila v rámci takzvaného plánu obnovy hospodářství EU jako jeden z nástrojů boje proti současné krizi.

V EU má nyní 18 členských států u některých služeb výjimku na sníženou sazbu DPH pod stanovenou patnáctiprocentní - ta měla vypršet v roce 2010. Služby jako kadeřnictví, renovace soukromých obydlí nebo restaurace tak v blízké budoucnosti měly zdražit. Podle nové dohody jednotlivé státy mohou uplatňovat nižší než patnáctiprocentní sazbu i po roce 2010.

"Dohoda ministrů financí EU také i nadále ponechává domácí pečovatelské služby ve snížené sazbě, takže ČR je nebude muset zákonem časově omezit, jak by vyžadovalo předchozí ustanovení," upozornilo MF. Pokud by nebyla tato dohoda, musely by být tyto služby přeřazeny do vyšší sazby. "Pokládal bych to za mimořádnou komplikaci v oblasti těchto služeb," uvedl Kalousek.

Hospodářská komora společně se Svazem obchodu a cestovního ruchu návrh na nižší sazbu DPH u vybraných služeb v rámci EU podporuje. "Domníváme se, že toto opatření jednoznačně zlepší konkurenceschopnost pro turistický ruch, pomůže snížit nákladovou položku firem a zvýší poptávku po službách," uvedl prezident komory Petr Kužel. Je ale podle něj důležité, aby se vybraná protikrizová opatření uskutečnila současně ve všech členských zemích EU.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
25.09.2020
17:45Co zvedne investiční úspěšnost z pár procent na více než 80 procent?
17:10Home Credit se kvůli pandemii propadl do ztráty 16,8 miliardy Kč
16:45PPF Financial Holdings B.V. – IFRS konsolidované výsledky za první pololetí 2020
16:44Strach z koronaviru ovládá sentiment a dodává sílu dolaru  
15:58Druhá vlna koronavirové pandemie ohrožuje ropnou poptávku  
15:24AMISTA investiční společnost, a.s.: MKP SICAV, a.s. zveřejňuje Informace o snížení počtu akcií Emitenta přijatých k obchodování na BCPP
15:21Costco finišuje skvělý fiskální rok (komentář analytika)  
14:35Ifo: Očekávání německých exportérů jsou nejlepší za dva roky
14:07Demokraté v USA chystají nové stimuly za 2,4 bilionu USD. Dohoda je otázkou
13:55Polská vláda se dohodla s odbory na postupném ukončení těžby uhlí
12:52Komise se rozhodla odvolat proti verdiktu ohledně daní Applu v Irsku
12:36Perly týdne: Mnohaletý náskok Tesly, nereálný návrat do roku 2019 a u nás levnější elektřina
10:59AP: Americká vláda zřejmě podá antimonopolní žalobu na Google
10:54Societe Generale má nejhorší dopady koronaviru za sebou a zotavuje se
10:49Naděje na fiskální pomoc trhům příliš nepomohla, Evropa je znovu červená  
9:41Vláda schválila pravidla kurzarbeitu
9:09Rozbřesk: Tlak na forint a liru si vynutil zvýšení oficiálních úrokových sazeb v Maďarsku a Turecku
8:59BMW zaplatí v USA pokutu kvůli nadhodnocování údajů o prodeji
8:47Američtí demokraté připravují nový návrh stimulací, futures se zelenají  
8:14Unipetrol dokončil největší investici v českém chemickém průmyslu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m