Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Klaus je proti šrotovnému, za ministra financí by chtěl dál Kalouska

Klaus je proti šrotovnému, za ministra financí by chtěl dál Kalouska

16.4.2009 11:59
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Prezident Václav Klaus je proti šrotovnému, které se na návrh opoziční ČSSD ocitlo v protikrizových opatřeních. Klaus také v rozhovoru pro čtvrteční Mladou frontu Dnes (MfD) řekl, že za ministra financí by si dál přál Miroslava Kalouska (KDU-ČSL).

"Přál bych si, kdyby ponechali jednoho jediného ministra. A tím by měl být ministr financí Kalousek. Já bych mu svou důvěru stoprocentně dal, věřím, že on ekonomiku udrží v pořádku," uvedl prezident. O tom, že by Kalousek mohl zůstat ministrem i v nové úřednické vládě Jana Fischera, se spekulovalo. Nakonec tomu ale tak nebude. Klaus se obává, že nový kabinet by mohl být horší než končící vláda Mirka Topolánka (ODS) v tom smyslu, že by se snažila kvůli krizi více zasahovat do ekonomiky.

Klaus se postavil proti takzvanému šrotovnému, což je příspěvek na nové auto za to, že lidé nechají sešrotovat staré. "Je to nebezpečí, ale doufám, že nakonec rozum zvítězí a žádné šrotovné u nás nikdy nebude zavedeno," zdůraznil prezident. Šrotovné zavedla kvůli krizi řada evropských zemí, pomohly tím automobilkám.

Prezident dále uvedl, že bude s Fischerem "ladit" role v českém předsednictví EU, a to podle situace. "Záleží na tom, kdy jeho vláda začne fungovat," podotkl Klaus, který bude na summitech EU s Ruskem, Čínou nebo Japonskem. "Navíc je mnoho dalších věcí, které nejsou vidět," podotkl prezident, který je řazen e euroskeptikům. "Bude zde schůzka s ministry zahraničí Latinské Ameriky, na které mám přednést projev a uspořádat večeři. To jsou věci, které média příliš nesledují, ale je jich hodně," dodal Klaus.

V rozhovoru se vyjádřil i přijetí eura, podotkl, že se usmívá, když se data posouvají. Připomněl, že v minulosti vtipkoval o tom, že vstup do eurozóny by byl možný třeba ke stému výročí Velké říjnové socialistické revoluce v roce 2017. Nyní uvedl, že toto jeho vtipkování se asi ukáže jako velmi blízké realitě. Kdyby prý chtěl vtipkovat dál, zeptal by se, zda v této době bude ještě euro existovat.


Váš názor
 •  
  16.4.2009 13:26

  Pochopitelně, ze šrotovného by mohl něco mít obyčejný plebs. To takové zavedení odpočtu DPH na podnikatelské limuzíny, to je jiná písnička.
  THR
  • re:DDT
   16.4.2009 13:49

   Vážený DDT, jestli to není náhodou tak, že odpisem DPH u aut se naopak srovnala anomálie, kdy jako plátce DPH si ho odečtu ze všeho / PC,kanc.potřeby,pračky když mám restauraci a peru v ní ubrusy, váhy když mám zeleninu atd./ a automobily byly nelogicky považovány na něco jiného. Šrotovné naopak vnáší nerovnost, kdy podporuji svými penězi někoho jiného. Dalším nezmińovaným aspektem je aspekt sociální. Myslíte, že majitelé starých škodovek budou kupovat auta za hotové? Ne, na leasing a úvěry, čili se spoustu obyčejných lidí dále nesmyslně zadluží kvůli 30.000 šrotovného. Příjdou o práci, nebudou platit a exekuce tluče na dveře.
   pm17
   •  
    16.4.2009 14:32

    Vážený bobo245, my se zde ale nebavíme o užitkových automobilech (na které se odpočet DPH vztahuje odjakživa), ale o osobních automobilech, které z valné většiny funkci výrobního prostředku neplní. A mimochodem, toto opatření není zdůvodňováno jako náprava daňové "anomálie" jak tomu říkáte Vy, ale jako "podpora podnikání", nebo dokonce jako podpora "tuzemského automobilového průmyslu". Což je v obou případech naprostá blbost.
    THR
    •  
     16.4.2009 14:44

     Vážený DDT, jestli vy nejste volič třešní nebo Jirky Paroubka? Cítím závist z Vašeho příspěvku. Odpočet dph na osobní vozy platí a platil v celé Evropě, naopak jen u nás to nebylo. Jaký je rozdíl, když budu např. podnikat jako realitní makléř, nebo právník a přijedu v limuzíně kamkoliv domlouvat obchod, stejně jako v octavii combi? Jen slepý nevidí že je to stejné. Tak proč na octavii combi odpočet šel uplatnit a třeba na limuzínu ford mondeo ve stejné ceně ne? A nejlépe to postihuje znění zákona o dani z příjmu. Aby majetek společnosti, nebo podnikatele sloužil k dosažení a udržení zisku. A to se dá dosaáhnout jak cestou v limuzíně tak v combi. A šrotovné? Naprostý nesmysl. Jen výroba toho dotovaného vozu zničí ovzduší víc než tak stará šunka, kterou to má nahradit. Tak zapojte rozum, zda jste toho schopen.
     Roman
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  16:00USA - Prodeje starších domů