Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Důvěra v českou ekonomiku v dubnu opět vzrostla

ČSÚ: Důvěra v českou ekonomiku v dubnu opět vzrostla

27.04.2009 9:39
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Důvěra v domácí ekonomiku se v dubnu podruhé od února loňského roku meziměsíčně zvýšila. Souhrnný ukazatel důvěry se ve srovnání s předchozím měsícem zvýšil o 4,2 bodu, v březnu to bylo o 1,7 bodu. Uvedl to dnes Český statistický úřad. Důvěra podnikatelů vzrostla o 4,5 bodu a důvěra spotřebitelů o 3,3 bodu.
 
Ve srovnání s dubnem 2008 je ale saldo souhrnného indikátoru důvěry o 28,2 bodu nižší. Důvěra podnikatelů je nižší o 30,6 bodu a důvěra spotřebitelů je níže o 18,7 bodu.

Ze šetření mezi spotřebiteli v dubnu vyplynulo, že pro příštích 12 měsíců očekávají zlepšení celkové ekonomické situace i své finanční situace. "Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v dubnu oproti minulému měsíci mírně zvýšil a je i nadále vysoký. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se zvýšil," uvedl úřad.

V průmyslu se v dubnu proti březnu mírně snížilo hodnocení současné celkové ekonomické situace. Hodnocení celkové i zahraniční poptávky se však mírně zvýšilo. "Zásoby se podle mínění respondentů mírně snížily. Pro příští tři měsíce respondenti očekávají oživení tempa výrobní činnosti i zaměstnanosti. Také očekávání celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou vyšší než v březnu. Využití výrobních kapacit ve zpracovatelském průmyslu se oproti nízké hodnotě v lednu 2009 dále snížilo a dosáhlo 74,4 procenta," uvedl ČSÚ. Dodal, že zajištění práce zakázkami odhadují respondenti na 6,3 měsíce.

Z šetření o investiční činnosti vyplývá, že letos by měly investice ve zpracovatelském průmyslu dosáhnout nižší úrovně než v roce 2008 zhruba o o 14 procent. Týkat se to přitom bude převážně obnovy výrobních zařízení, méně pak rozšíření výrobních kapacit a pořízení nových technologií.

Ve stavebních podnicích dotázaní pro příští tři měsíce předpokládají zpomalení vývoje stavební činnosti a pokles zaměstnanosti. Respondenti odhadují zajištění práce zakázkami na 7,8 měsíce (v březnu to bylo 8,5 měsíce). Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou nižší než v březnu. "Celkově se saldo indikátoru důvěry meziměsíčně snížilo o čtyři body a je o 28 bodů nižší než před rokem," uvedli statistikové.

V odvětví obchodu se v dubnu ve srovnání s březnem hodnocení současné ekonomické situace mírně zvýšilo. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou nižší než v březnu, pro příštích šest měsíců jsou ale vyšší.

Hodnocení současné ekonomické situace se ve srovnání s březnem zvýšilo i ve službách. Hodnocení poptávky vzrostlo také. Očekávání ekonomické situace jsou pro období příštích tří i šesti měsíců vyšší než v březnu. Celkově se saldo indikátoru důvěry oproti minulému měsíci zvýšilo o pět bodů, ale je o 24,6 bodu nižší než před rokem, uvedl ČSÚ.


Váš názor
  • asi
    27.04.2009 12:39

    se ptali ve škodovce po zavedení šrotovnýho :-))).
    tk69
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data