Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Daimler se dohodl na zrušení svého zbylého podílu v Chrysleru

ČTK: Daimler se dohodl na zrušení svého zbylého podílu v Chrysleru

28.4.2009 8:49
Autor: ČTK

Detroit 28. dubna (ČTK) - Německá automobilka Daimler uzavřela dohodu, která jí umožní zbavit se zbylých 19,9 procenta akcií v americké automobilce Chrysler (35,41 USD, -1,97%), s níž byla do roku 2007 spojena. Úplný odchod Daimleru uvolní Chrysleru ruce ke sjednání dohody o alianci s italskou společností Fiat (8 EUR, 5,26%) a k záchraně před bankrotem.
 
Daimler se s vedením Chrysleru, fondem Cerberus Capital Management, který je vlastníkem americké automobilky, a americkou penzijní společností Pension Benefit Garanty Corp. dohodl, že zbývající akcie v Chrysleru budou umořeny. Daimler také odpustí Chrysleru půjčku 1,5 miliardy dolarů, kterou již loni stejně odepsal. Chrysler již v roce 2007 odprodal 80,1 procenta akcií Chrysleru fondu Cerberus, čímž ukončil ambiciózní, avšak nepříliš úspěšné spojení obou automobilek.

Dohoda s Daimlerem byla sjednána den poté, co se americká odborová organizace United Auto Workers (UAW) dohodla s vedením automobilek Chrysler a Fiat a americkou vládou na ústupcích ve mzdách a omezení odvodů do fondu zdravotní péče. Dohoda s odbory byla jednou z podmínek vlády k poskytnutí záchranného úvěru pro Chrysler.

Vláda stanovila jako podmínku pro získání pomoci snížení mzdových nákladů, restrukturalizaci dluhu a sjednání aliance s italskou firmou Fiat do 1. května. Jedinou překážkou v získání státní pomoci nyní automobilce zůstává jednání s věřiteli. Dohoda s Fiatem o převzetí 20 procent v Chrysleru je podle zdrojů již téměř hotova.

Americká vláda koncem minulého měsíce odmítla restrukturalizační plány automobilek Chrysler a General Motors, jejichž schválení vládou je podmínkou další státní pomoci. Poskytla však Chrysleru peníze na 30 dnů, během nichž má firma dokončit jednání o dalších ústupcích a alianci s Fiatem.

GM (2,04 USD, 20,71%) a Chrysler se v důsledku slabé poptávky dostaly na pokraj bankrotu. Chrysler získal již od vlády úvěr ve výši čtyř miliard dolarů a v únoru požádal o dalších pět miliard dolarů.


Váš názor
  • To_Patria
    28.4.2009 9:00

    Chrysler již v roce 2007 odprodal 80,1 procenta akcií Chrysleru fondu Cerberus. Asi má být: Daimler již v roce 2007 odprodal 80,1 procent svých akcií Chrysleru fondu Cerberus.
    Pavouk
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba