Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americká justice chystá přísnější antimonopolní šetření

Americká justice chystá přísnější antimonopolní šetření

11.05.2009 18:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Americké ministerstvo spravedlnosti připravuje přísnější vyšetřování velkých firem z hlediska možného zneužití dominantního postavení na trhu nebo jeho segmentu.

Christiane Varny, nejvyšší úřednice Obamovy administrativy pro antimonopolní politiku, uvedla, že úřad opustí směrnice přijaté administrativou George Bushe v září 2008. Podle jejího vyjádření předchozí sada pravidel v mnohém znesnadňuje a omezuje vedení případů antimonopolního vyšetřování proti velkým společnostem.

Varney uvedla, že některé z problémů, které americká ekonomika dnes prožívá, vyplynuly z nedostatečné vynutitelnosti v uplynulých 10 letech – strefuje se tak jednoznačně do Bushovy administrativy, která podle ní zvýšila množství překážek, které znesnadňují antimonopolní vyšetřování.

„Pokud jste úspěšní a disponujete tržní silou, nebo trh dokonce formujete, musíte ctít pravidla“, uvádí Varney. Nová antitrustová pravidla jsou podle ní nejjasnější cestou, jak nenechat nikoho na pochybách, že antimonopolní autorita bude agresivně zkoumat případy, kde firmy v monopolním postavení zkouší použít svoji sílu k potlačení konkurence nebo poškození zákazníka.

Rozhodnutí by antimonopolní regulaci mělo přiblížit blíže k pojetí Clintonovy administrativy, která přinesla klíčový zásah proti Microsoftu (19,33 USD, -0,46%).
 
(Zdroj: AP, Bloomberg)


Váš názor
 • to by potěšilo i u nás
  12.05.2009 12:08

  viz O2
  Blekota
  • Re: to by potěšilo i u nás
   12.05.2009 12:29

   O2 nema v CR monopolni postaveni jiz radu let
   petr666
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data