Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
EK Slovensku: Obhajte nestrannost regulace telekomunikací, nebo vás pošleme před soud

EK Slovensku: Obhajte nestrannost regulace telekomunikací, nebo vás pošleme před soud

14.5.2009 14:50
Autor: mediafax

BRUSEL (MEDIAFAX) - Evropská komise (EK) zahájila řízení se Slovenskem, které podle EK nedostatečně chrání nezávislost svého telekomunikačního regulačního orgánu (TÚSR). EK o tom informovala ve čtvrtek.

EK zaslala Slovensku výzvu, která je první fází řízení pro porušení Smlouvy proti členskému státu, který nedodržuje předpisy Evropské unie (EU).

Komisi se nelíbí odvolání předsedy TÚSR Branislava Máčaja slovenským parlamentem dne 4. prosince 2008, tento postup není podle EK v souladu s předpisy Evropské unie. Ty uvádějí, že vnitrostátní předpisy musí zaručovat nezávislost regulačního orgánu vůči vměšování, které by mohlo ovlivnit jeho nestrannost při rozhodování. Podle komisařky EU pro telekomunikace Viviane Redingové má teď slovenská vláda i parlament neomezený prostor k jednání na základě vlastního uvážení.

Podle předpisů EU o telekomunikacích smějí vlády a parlamenty zbavit předsedu nebo místopředsedu funkce jen za velmi omezených okolností a mají-li pro tento krok velmi vážné důvody. Na základě přezkumu informací poskytnutých slovenskými orgány má EK za to, že předpisy EU o telekomunikacích nebyly správně provedeny v částech slovenského zákona o elektronických komunikacích, které se zabývají možným odvoláním předsedy a místopředsedy vnitrostátního telekomunikačního regulačního orgánu.

Slovenská vláda minulý rok k odvolání předsedy uvedla, že regulační orgán v průběhu nabídkového řízení na pozemní digitální frekvence zahájeného 20. srpna 2008 nezvládl úkoly vyplývající z vnitrostátního právního rámce. Podle vlády také nesplnil cíle a nedodržel zásady vnitrostátní koncepce v oblasti elektronických komunikací. V prosinci 2008 a v lednu 2009 zaslala Komise Slovensku dva dopisy, ve kterých Slovensko žádala o vysvětlení příslušného postupu pro odvolání z funkce a o jeho odůvodnění.

Na dnes zaslanou výzvu má Slovensko odpovědět ve lhůtě dvou měsíců. Pokud EK neobdrží odpověď nebo pokud vyjádření slovenské vlády nebude uspokojivé, může v druhé fázi řízení pro porušení Smlouvy vydat odůvodněné stanovisko. Pokud Slovensko ani poté nesplní své závazky podle práva EU, postoupí EK věc Evropskému soudnímu dvoru.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů