Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proroci, kam se podíváš…

Proroci, kam se podíváš…

19.5.2009 8:19
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Dr. Doom, The Sage (případně Oracle) of Omaha, Nassim Nicholas Taleb... Jména novodobých ekonomických proroků se na nás valí ze všech stran, až má člověk pocit, že je jediný, kdo tomu všemu vlastně pořádně nerozumí. Nechci nijak zpochybňovat vhled jednotlivých pánů do toho, co se kolem nás děje, ale nezaujatý čtenář musí občas nutně nabýt dojmu, že stačí „kdysi něco správně předpovědět“ a člověk je hned ekonomickým guru. Stejně jako ve všem, také v tomto procesu glorifikace hrají nemalou roli ekonomická „média“ (zde jsou uvozovky zcela záměrně), pro něž je exkluzivní rozhovor s takovouto celebritou zaručeným tahákem koláče sledovanosti. Na druhou stranu, vědět alespoň rámcově kdo je kdo také nezaškodí:

Dr. Doom alias Nouriel Roubini: profesor ekonomie na Stern School of Business při New York University a současně ředitel firmy RGE Monitor, která se zabývá ekonomickým konzultanstvím. Kromě jiného pracoval pro Mezinárodní Měnový Fond, Fed, Světovou banku a Bank of Israel. Za vlády prezidenta Billa Clintona byl seniorní poradce v ekonomických otázkách, později působil jako poradce Timothy Geithnera (současného amerického Ministra financí). Jeho přezdívka vznikla díky jeho korektní předpovědi problémů na hypotéčním trhu, na něž začal upozorňovat již v roce 2005. V září roku 2006 se nechal na půdě tehdy skeptického MMF slyšet, že se v americké ekonomice „zadělává“ na pořádný problém, který ultimativně povede k hluboké recesi.

The Sage of Omaha alias Warren Buffett: zde není potřeba mnoho dodávat. Americký investor, byznysmen a filantrop nyní již relativně požehnaného věku. Podle mnoha jeden z historicky nejúspěšnějších investorů, největší akcionář firmy Berkshire Hathaway a podle magazínu Forbes také nejbohatší člověk planety s majektem přesahujícím 37 miliard dolarů. Z pohledu jeho investičních schopností byl jmenován nejlepším správcem peněz 20 století a předstihl i taková jména, jako Peter Lynch nebo John Templeton. Jeho pověst sice v posledních několika měsících poněkud utrpěla, když se ani jemu nepodařilo zcela vyhnout důsledkům ekonomické recese, ale i tak je nadále jedním z nejvíce respektovaných „proroků“, jejichž slovům se vyplatí alespoň občas naslouchat.

Nassim Nicholas Taleb: narozen v roce 1960, patří mezi vzácnou kombinaci akademika a praktika. Ve své praktické části byl obchodníkem s deriváty u bank jako CS-First Boston, UBS (15,91 CHF, 5,78%) nebo Banque Indosuez. Působil také jako globální šéf pro oblast opční arbitráže u CIBC-Wood Gundy. Jeho akademická kariéra zahrnuje pozici profesora na Polytechnic Institute of New York University a pozici hostujícího profesora na London Business School. On sám je polyglot, schopný domluvit se anglicky, francouzsky, arabsky, italsky a španělsky. Věhlasu a slávy došel díky svému výzkumu náhodných jevů – tzv. černých labutí (Black Swan Theory) – které jsou sice napovrch náhodné, ale ve skutečnosti jsou mnohem častější, než se zdá a mají na naše životy mnohem větší dopad.

Dnešní sloupek proto berte jako malou ochutnávku věcí příštích, všem výše uvedeným pánům se chci věnovat ve větším detailu.


Hezký týden přeji,


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 •  
  19.5.2009 10:19

  dobrý článek.
  Rákosníček
  • Inovace
   21.5.2009 15:17

   Zemětřesením na trzích ještě není konec. Není zcela jasné zdali ke konci roku nebo ještě před začátkem léta, ale vědátoři prý již mají přepravenou takovou technickou inovaci, která má na to, pořádně zatřást s trhy. I pan Roubini bude vykulovat oči. Buďte na příjmu.
   Detective
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data