Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Proroci, kam se podíváš…

Proroci, kam se podíváš…

19.05.2009 8:19
Autor: Petr Žabža, Patria Online

Dr. Doom, The Sage (případně Oracle) of Omaha, Nassim Nicholas Taleb... Jména novodobých ekonomických proroků se na nás valí ze všech stran, až má člověk pocit, že je jediný, kdo tomu všemu vlastně pořádně nerozumí. Nechci nijak zpochybňovat vhled jednotlivých pánů do toho, co se kolem nás děje, ale nezaujatý čtenář musí občas nutně nabýt dojmu, že stačí „kdysi něco správně předpovědět“ a člověk je hned ekonomickým guru. Stejně jako ve všem, také v tomto procesu glorifikace hrají nemalou roli ekonomická „média“ (zde jsou uvozovky zcela záměrně), pro něž je exkluzivní rozhovor s takovouto celebritou zaručeným tahákem koláče sledovanosti. Na druhou stranu, vědět alespoň rámcově kdo je kdo také nezaškodí:

Dr. Doom alias Nouriel Roubini: profesor ekonomie na Stern School of Business při New York University a současně ředitel firmy RGE Monitor, která se zabývá ekonomickým konzultanstvím. Kromě jiného pracoval pro Mezinárodní Měnový Fond, Fed, Světovou banku a Bank of Israel. Za vlády prezidenta Billa Clintona byl seniorní poradce v ekonomických otázkách, později působil jako poradce Timothy Geithnera (současného amerického Ministra financí). Jeho přezdívka vznikla díky jeho korektní předpovědi problémů na hypotéčním trhu, na něž začal upozorňovat již v roce 2005. V září roku 2006 se nechal na půdě tehdy skeptického MMF slyšet, že se v americké ekonomice „zadělává“ na pořádný problém, který ultimativně povede k hluboké recesi.

The Sage of Omaha alias Warren Buffett: zde není potřeba mnoho dodávat. Americký investor, byznysmen a filantrop nyní již relativně požehnaného věku. Podle mnoha jeden z historicky nejúspěšnějších investorů, největší akcionář firmy Berkshire Hathaway a podle magazínu Forbes také nejbohatší člověk planety s majektem přesahujícím 37 miliard dolarů. Z pohledu jeho investičních schopností byl jmenován nejlepším správcem peněz 20 století a předstihl i taková jména, jako Peter Lynch nebo John Templeton. Jeho pověst sice v posledních několika měsících poněkud utrpěla, když se ani jemu nepodařilo zcela vyhnout důsledkům ekonomické recese, ale i tak je nadále jedním z nejvíce respektovaných „proroků“, jejichž slovům se vyplatí alespoň občas naslouchat.

Nassim Nicholas Taleb: narozen v roce 1960, patří mezi vzácnou kombinaci akademika a praktika. Ve své praktické části byl obchodníkem s deriváty u bank jako CS-First Boston, UBS (15,91 CHF, 5,78%) nebo Banque Indosuez. Působil také jako globální šéf pro oblast opční arbitráže u CIBC-Wood Gundy. Jeho akademická kariéra zahrnuje pozici profesora na Polytechnic Institute of New York University a pozici hostujícího profesora na London Business School. On sám je polyglot, schopný domluvit se anglicky, francouzsky, arabsky, italsky a španělsky. Věhlasu a slávy došel díky svému výzkumu náhodných jevů – tzv. černých labutí (Black Swan Theory) – které jsou sice napovrch náhodné, ale ve skutečnosti jsou mnohem častější, než se zdá a mají na naše životy mnohem větší dopad.

Dnešní sloupek proto berte jako malou ochutnávku věcí příštích, všem výše uvedeným pánům se chci věnovat ve větším detailu.


Hezký týden přeji,


Váš názor
 •  
  19.05.2009 10:19

  dobrý článek.
  Rákosníček
  • Inovace
   21.05.2009 15:17

   Zemětřesením na trzích ještě není konec. Není zcela jasné zdali ke konci roku nebo ještě před začátkem léta, ale vědátoři prý již mají přepravenou takovou technickou inovaci, která má na to, pořádně zatřást s trhy. I pan Roubini bude vykulovat oči. Buďte na příjmu.
   Detective
Aktuální komentáře
27.11.2021
8:50Víkendář: Německý ekonomický paradox
26.11.2021
20:12S&P 500 propadl nejvíce od února; výrazně poklesly i výnosy dluhopisů a ropa; farmacie rostly až o 20 %  
18:08Pokud chce Čína rychle růst v „politicky významném roce“, bude se zadlužovat. Její uvěrový cyklus přitom významně promlouvá i do poptávky polovodičů
17:30Výprodej akcií. Virus nakopl dluhopisy, ruší sázky na Fed a inflaci  
17:17Oživení v eurozóně podle činitelů ECB ohrožuje rychlé šíření viru a nová mutace
15:58František Kronus: Black Friday na trzích může předznamenávat hlubší korekci
14:41Majitel Evergrande prodal část akcií, aby získal hotovost na splácení dluhů
13:17Perly týdne: Nejlepší akcie pro rok 2022 a valuační připomínka devadesátých let
12:04Udržitelné investice – trend, který znamená příležitost. Online konference 30. 11. od 18:00
11:17Aerolinky, cestovky, ropa. Nová mutace maluje obrázek zkázy na trzích. Jsou ale i výjimky
10:59Strmý propad kvůli koronaviru. Nová varianta přinesla omezení a strach  
9:15Rozbřesk: COVID a nová opatření opět zchladí českou ekonomiku, trhy mají strach z nové varianty
8:50Guvernér Rusnok: ČNB nemusí spěchat s dalším růstem sazeb. Umím si představit, že je v prosinci nezvýší
8:46Vývoj pandemie koronaviru a jeho nová agresívní varianta strhnou akcie do ztrát  
6:30Komoditní monitor: USA uvolňují strategické zásoby. Kam zamíří cena ropy?  
25.11.2021
17:35„Dobré“ firmy, které špatně hospodaří se svým kapitálem?
17:25Evropa se drží v plusu, když americký svátek utlumil aktivitu  
15:59Banky budou odvádět víc do rezerv na ochranu úvěrového trhu. ČNB zpřísnila i limity na hypotéky, mladým přiznala úlevu
15:57V Česku začne platit od půlnoci nouzový stav
15:22Státy EU se shodly na přísnějších pravidlech pro velké internetové firmy

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Kalendář událostí
  Nebyla nalezena žádná data