Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ZEW: Ekonomický sentiment v květnu nejlepší za 3 roky

ZEW: Ekonomický sentiment v květnu nejlepší za 3 roky

19.05.2009 11:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Důvěra německých investorů v květnu vzrostla nad očekávání až na své tříleté maximum a odráží tak současné signály, že by to nejhorší z recese mohlo být již pryč. Německý index ekonomického sentimentu, který zveřejňuje ekonomický institut ZEW na základě průzkumu mezi investory a ekonomy, nečekaně vzrostl na 31,1 bodu z 13 bodů dosažených v dubnu.

Ekonomové sice již sedmý růst indexu ZEW v řadě očekávali, ale podle mediánu odhadů pro agenturu Bloomberg počítali s růstem indexu pouze na úroveň 20 bodů.

Hodnocení aktuální ekonomické situace se v květnu naopak mírně zhoršilo: dílčí index současných podmínek ZEW klesl na -92,8 bodu z dubnových -91,6 bodu, zatímco trh čekal růst na -90,0 bodu.

Dílčí index ekonomického očekávání svým výsledkem naopak pozitivně překvapil, když dosáhl 28,5 bodu, zatímco trh počítal s růstem jen na 18 bodů z dubnových 11,8 bodu.

Nečekaný růst indexu ZEW přichází poté, co evropské akciové trhy s přestávkami rostou již druhý měsíc díky očekávání, že snahy vlád a centrálních bank o oživení ekonomického růstu přinesou své ovoce. „V současné době existuje dostatek fakt podporujících víru v stabilizaci ekonomiky,“ komentoval situaci pro Bloomberg Alexander Koch, ekonom UniCredit (1,88 EUR, 1,62%) Group v Mnichově.

Euro nalezlo v dobrém výsledku index ekonomického sentimentu ZEW podporu pro nalezení nových dnešních maxim vůči dolaru. Po zveřejnění statistik se dostalo se až na 1,3655 USD/EUR, záhy však část zisků opět odevzdalo a nyní se obchoduje na 1,362 USD/EUR.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.11.2025
15:00The Economist: Honba za superinteligencí a svět změněný AI, za kterou nikdo neplatí
10:19Víkendář: Čím se liší lepší a horší centrální banky?
15.11.2025
14:52Ambiciózní Musk a raná fáze AI cyklu
9:55Víkendář: Vysoká inflace posledních let a „nadřazenost“ jejího cílování
14.11.2025
22:04Americké akciové indexy pod tlakem medvědů  
17:24Jeden z největších monetárních „experimentů“ historie
17:09Footshop a.s.: Zveřejnění finančních výsledků za Q3
15:50Švýcarsko se dohodlo s USA na snížení dovozního cla z 39 na 15 procent
15:33Goldman Sachs: Prosincové snížení sazeb by bylo namístě, inflace je povzbudivá a trh práce slabší
13:44UBS: Rok 2026 přinese „novou éru Evropy“. Sázejte na akcie GOTCHA
12:43Eurostat: Růst ekonomiky EU ve třetím čtvrtletí zrychlil na 0,3 procenta
11:47Perly týdne: Během internetové bubliny to bylo jiné
11:36UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu a splacení jistiny dluhopisu
11:16Akcie se dostaly pod tlak obav z Fedu a valuací  
11:01Britská rozpočtová nejistota: Reevesová ustupuje od daňových plánů, trhy reagují výprodejem
10:51MONETA Money Bank, a.s.: Akcionáři schválili výplatu mimořádné dividendy 4 Kč na akcii
10:49Moneta schválila vyplacení mimořádné dividendy 4 koruny na akcii
10:32Bitcoin padá pod 97 tisíc USD. Nucené likvidace za miliardu dolarů
10:04Amazon s Microsoftem jdou proti Nvidii. Podporují zákon omezující vývoz čipů do Číny
9:54Siemens Energy zvyšuje projekce díky AI a silné poptávce, akcie přidaly přes 12 %

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data