Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americké banky, které chtějí splatit vládní půjčky dříve, čelí omezením

Americké banky, které chtějí splatit vládní půjčky dříve, čelí omezením

20.5.2009 16:09

Banky, které chtějí splatit svůj dluh vůči státu dříve teď čelí několika omezením, včetně data nedřívějšího možného splacení.

Některé americké banky, které čerpaly zdroje z vládního programu TARP (Troubled Asset Relief Program) na pomoc finančnímu sektoru, chtějí svůj dluh vládě splatit předčasně. Snaží se tak demonstrovat, že se jejich finanční situace zlepšuje. Navíc se tak chtějí vyhnout přísnější regulaci, která byla podmínkou pro možnost čerpání úvěrů z programu, včetně kontroly výplat prémií manažerům.

Banky se o předčasné splacení úvěrů začaly zajímat krátce po zveřejnění výsledků tzv. zátěžových testů 7. května. Mezi první by podle Financial Times mohly patřit Goldman Sachs (140,97 USD, -0,13%) (s úvěrem ve výši 10 mld. dolarů) a JPMorgan (36,54 USD, 2,04%) Chase & Co. (úvěr v hodnotě 25 mld. dolarů). Banka American Express (25,19 USD, 1,61%) již minulý týden vyplnila žádost o splacení svého dluhu; od vlády si již v lednu půjčila 3,4 mld. dolarů.

Podle CNBC však banky, při předčasném splacení úvěru, čelí hned několika omezením:

• Žádné bance nebude umožněno splatit dluh před 8. červnem, kdy 10 z 19 největších bank kvůli výsledku zátěžovým testů, musí zveřejnit své plány na navýšení kapitálu. Kapitál zbylých devíti bank byl uznán jako dostatečný, aby banky přežily případné prohloubení recese.

• Banky musí dále projít dalšími zátěžovými zkouškami:

- demonstrovat schopnost vlastního financování na trhu, bez státních záruk

- získat povolení od bankovního dozoru.

Povolení pro splacení úvěrů bude vláda udělovat bankám po skupinách. Generální ředitel banky JPMorgan James Dimon dnes řekl akcionářům, že očekává, že úřady umožní několika silným bankám splácení peněz z vládního programu TARP během několika týdnů.

Americké ministerstvo financí také ohlásí proces, jakým bude probíhat aukce warrantů, které vláda obdržela za poskytnuté úvěry v rámci programu TARP. Banky tak mohou své warranty od vlády odkoupit zpět přímo, nebo pomocí aukce, která je obecně rychlejší. Aukce bude probíhat v období několika měsíců, protože existují obavy ze zaplavení trhu těmito cennými papíry.

(Zdroj: CNBC, ČTK)


Váš názor
  • to je psina
    20.5.2009 16:41

    jakmile management bank slyšel, že bude pod dohledem a nebude si dál rozhodovat o výši svých odměn , začínají demostrovat zlepšení fin. situace. jednoho pak napadá, jestli by bývalo nebylo levnější , než všem bankám pomáhat, vybrat několik z pánů odpovědných managerů bank. které ztratily nejvice z vkladů svých klientů , postavit je ke zdi a jednoduše zastřelit.
    TBA
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data