Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ podepsal smlouvu na výstavbu jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích

ČEZ podepsal smlouvu na výstavbu jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích

29.5.2009 11:34
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Elektrárenský ČEZ (884 CZK, 0,09%) a slovenský JAVYS podepsaly smlouvu na výstavbu nové jaderné elektrárny v Jaslovských Bohunicích za více než 100 miliard korun. Smlouva byla podepsána v pátek v Praze na Jaderném fóru.

ČEZ jako partnera na dostavbu Jaslovských Bohunic vybrala slovenská vláda již v polovině prosince loňského roku. Tehdy vybírala mezi několika vhodnými kandidáty. Kvůli stavbě vznikne společný podnik ČEZu a JAVYSu. Slovenský stát bude držet prostřednictvím JAVYSu 51 procent akcií, 49 procent bude vlastnit ČEZ.

"Jaderná energie je levná, bezpečná a je to druh energie, který svou bezemisností přispívá k životnímu prostředí," řekl český premiér Jan Fischer.

"Zavření dvou bloků na Slovensku bylo nesmyslné a čistě politické rozhodnutí," řekl slovenský premiér Robert Fico. "Byla to hrubá chyba a my ji nyní napravíme," dodal.

Nový jaderný blok by měl vzniknout na místě v současné době odstavované elektrárny V1. Podle slovenského ministra hospodářství Lubomíra Jahnátka by měla výstavba elektrárny stát od čtyř do šesti miliard eur. Přípravné práce by měly stát přibližně 232,4 milionů eur. O typu jaderné elektrárny by se mělo rozhodnout v říjnu 2010 na základě studie proveditelnosti. "Také upřesnění nákladů bude známo až na základě studie proveditelnosti," řekl v pátek ředitel ČEZ Martin Roman. Přípravná fáze by měla trvat do roku 2014, kdy začne výstavba. Elektřinu by mohla nová elektrárna začít dodávat od roku 2020.

"Jaderné elektrárny budou i nadále tvořit základní prvek v oblasti energetického mixu Slovenské republiky," řekl Fico. Podpořil jadernou energetiku jako "nevyhnutelnou" v energetické budoucnosti Evropské unie. "Jednotná energetická politika EU je potřebná, stejně jako je nyní potřebná jednotná finanční politika," dodal.

"V následujících 10 letech bude muset EU nahradit 50 procent svých elektráren, to představuje obrovskou výzvu," řekl eurokomisař Vladimír Špidla. Připomněl, že jaderné elektrárny jsou nízkouhlíkové a přispívají tak ochraně klimatu. "Jaderné elektrárny jsou pro Evropskou komisi prioritou," řekl s tím, že otázce bezpečnosti se samozřejmě věnuje nejvyšší pozornost.

Na Jaderném fóru, které se uskutečnilo během předsednictví České republiky v Radě Evropské unie, se jednalo také o budoucnosti využití jaderné energie v Evropě. Na pořadu byl například institut tzv. mezinárodního energetického regulátora. Česká republika podle slov premiéra Jana Fischera podpořila, aby sídlo této instituce bylo v Bratislavě. Podobnou ambici má také Slovinsko. To žádá, aby sídlo regulátora, který se má stát institucí zastřešující všechny evropské regulátory, sídlilo právě ve Slovinsku.

Evropské jaderné fórum vzniklo v roce 2007, v pátek se uskutečnilo jeho čtvrté plenární zasedání. V pořádání se střídavě střídají Praha a Bratislava. Fórum má sloužit jako poradní orgán institucí EU v oblastech jako jsou zajištění bezpečnosti dodávek elektřiny, podpora investic, výzkumu a vývoje v energetice a v otázkách legislativy EU. Smyslem jaderného fóra je také stimulovat veřejnou debatu o využití jaderné energie.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data