Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Revize vzhůru, ale málo... denní přehled Trhy, data, výsledky

Revize vzhůru, ale málo... denní přehled Trhy, data, výsledky

29.05.2009 17:43
Autor: Research, Patria Finance

ČR:
Průmyslová výroba se podle předběžných údajů v dubnu meziročně snížila o 23,5 %. Negativní informace přináší i data o propadu tržeb, nových zakázek a snížení zaměstnanosti. Jde o první indikaci (negativní) vývoje české ekonomiky ve 2Q.

Prodejce ojetých aut AAA Auto (9,14 CZK, 3,39%) oznámil lepší než očekávané výsledky za první kvartál. Čistá ztráta dosáhla 883 tisíc euro a překonala náš odhad ztráty 7,2 milionu euro. Výsledek z pokračujících operací naznačuje, že společnost by mohla dostát projekcí managementu a vrátit se do černých čísel.

Evropa:
Inflace v eurozóně podle předběžných dat v květnu klesla na nulu (odhad: 0,2 %) z dubnových 0,6 %. Tento vývoj zvyšuje pravděpodobnost dalšího snížení úrokových sazeb ECB.

Meziroční tempo růstu polské ekonomiky v 1Q kleslo na 0,8 % z 2,9 % ve 4Q/2008. K propadu přispělo zejména snížení zásob, zatímco spotřeba domácností i investice firem nadále rostly.

Akcie automobilky Fiat (7,56 EUR, -2,83%) dnes poklesly až o 5 % po zprávách v německých médiích, že automobilku Opel koupí kanadská firma Magna International. Management Fiatu také zrušil dnešní jednání v Berlíně týkající se Opelu.

USA:
S největší pravděpodobností požádá v pondělí automobilka General Motors (0,91 USD, -18,75%) o bankrot. Během 60-90 dnů by mohla vzniknout „dobrá“ společnost zahrnující značky Cadillac, GMC, Chevrolet a Buick. Ztrátové operace budou prodány.

Pokles HDP v 1Q byl revidován z -6,1 % na -5,7 %, nicméně trh počítal s revizí na -5,5 %. Aktuální prognózy počítají s mírnějším poklesem ve 2Q a obratem k růstu v druhé polovině roku.

Zklamání přinesla data o průmyslové aktivitě v Chicagu. Tamní PMI index v květnu klesl na 34,9 bodu z dubnových 40,1 bodu, ačkoli trh počítal se zvýšením na 42 bodu. Za poklesem stojí především snížení zakázek a snížení zaměstnanosti.

Pozitivní informací je revize indikátoru spotřebitelské důvěry (Michigan) v tomto měsíci z 67,9 na 68,7 bodu.

Ostatní:
Překvapivý výsledek přišel z japonského průmyslu. Produkce se v dubnu meziměsíčně zvýšila o 5,2 % po růstu o 1,6 % v březnu. Po velmi silném propadu v předchozích měsících tak přichází již podruhé pozitivní informace. 

Celý denní přehled doplněný o souhrnný komentář o dění na devizových trzích a přehled očekávaných událostí následujícího dne si mohou klienti Patria Plus stáhnout ve formátu PDF v sekci Ekonomika - Výzkum -> Analýzy. Navíc lze nastavit také automatické zasílání této analýzy e-mailem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.12.2025
22:01Trhy vyhlíží rozhodnutí Fedu  
17:36Jeden „dolarový detail“ a vývoj americké, evropské a čínské ekonomiky v následujících letech
16:47Bloomberg: Meta se chystá výrazně omezit výdaje na virtuální svět metaverse
15:03Jan Bureš: Česká inflace klesá výrazněji, v hlavní roli opět potraviny
14:25CNBC: EU zvyšuje těžbu vzácných kovů díky závodu přímo na hranicích s Ruskem
13:40Novo Nordisk to s Alzheimerem nevzdává. I přes neúspěch studií ukázal semaglutid potenciál
12:16Šéf Anthropicu: Některé firmy to s investicemi do AI přehánějí
10:58Webinář Investiční trefy a přešlapy 2025 s Pavlem Mokošem dnes od 15:00!
10:39Koruna slábne po inflačním překvapení, zatímco akcie se sunou dál vzhůru  
10:27J&T Global Finance XVI., s.r.o: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
10:07Jan Bureš: Průměrná mzda zvolnila, stále však bude živit rychlý růst spotřeby
9:33Inflace v listopadu zvolnila, meziměsíčně ceny klesly
9:26Karo Leather klesl ve 3. čtvrtletí provozní zisk, mírně vzrostly tržby. Firma se připravuje na Prime Market a zpětný odkup akcií
8:47Rozbřesk: NBP snižuje sazby na 4 procenta, ale konec cyklu to být ještě nemusí
8:41Výsledky Karo Leather, velký zájem o japonské dluhopisy, evropské futures v zeleném  
6:10Morgan Stanley: Trhy budou Fedu diktovat, co má dělat. Akcie míří k novým rekordům
03.12.2025
15:58Traders Talk: O Santa Rally rozhodne Fed, technologie se drží a zlato má prostor růst
15:07Je zahraniční kapitál do USA nasáván nebo je tam tlačen?
13:01Paměťové čipy zdražují o desítky procent a jejich výrobci nestíhají
11:59Evropské trhy pokračují vzhůru podobně jako krypto  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Docusign Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Dollar General Corp (10/25 Q3, Bef-mkt)
Hewlett Packard Enterprise Co (10/25 Q4, Aft-mkt)
Kroger Co/The (10/25 Q3, Aft-mkt)
SentinelOne Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)
Ulta Beauty Inc (10/25 Q3, Aft-mkt)