Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
MMF  - zpět na světové scéně, ale v jiné roli

MMF - zpět na světové scéně, ale v jiné roli

3.6.2009 17:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Podle Le Monde se před krizí o MMF říkalo, že je umírající, nesprávný, nepotřebný. Před několika měsíci byl nenáviděn antiglobalistickými militanty vystupujícími proti tomuto symbolu triumfálního liberalismu. Ale krize přišla a Mezinárodní měnový fond je dnes uznávaný a žádaný jako nikdy.

MMF byl založen v roce 1944 ve Spojených státech (v Bretton Woods v New Hampshire) 45 zeměmi jako reakce na krizi ze 30. let minulého století. Jeho misí je podporovat mezinárodní měnovou spolupráci, stabilitu kurzů a harmonický růst světového obchodu. Ze svého sídla ve Washingtonu dohlíží na probíhající finanční bouře a každoročně sestavuje audit situace v každé zemi. S příchodem krize půjčuje potřebným státům peníze, aby mohly ochránit svou měnu a usměrnit svou ekonomiku.

Jak popisuje Le Monde, v průběhu let se image Fondu změnila z hasiče zachránce do karikatury strašáka. S anglo-saskou inspirací na základě „Washingtonského konsensu“ si jeho manažeři zvykli vnucovat zemím žádajícím pomoc ekonomická omezení: deficity se husarsky zlikvidují, veřejné služby zprivatizují, programy sociální ochrany revidují. „Tyto země hřešily a musely být potrestány“, vysvětluje pro Le Monde veterán z MMF. „Taková byla mentalita.“ Když se 1. 12. 2007 ujal vedení MMF Dominique Strauss-Kahn, instituci chyběla morálka. Chyběly peníze, mise, legitimita. Na začátku roku 2008 pak už není, koho by Fond mohl zachránit, nemůže distribuovat další půjčky a nemá další příjmy. Provozní rozpočet plave v roce 2007 ve ztrátě přibližně 110 milionů dolarů. Co je ještě horší, velké rozvojové země jako Čína, Brazílie, Indie nebo Mexiko již nehodlají více snášet zásahy rozvinutých zemí do Fondu, který pokaždé řídí Evropan pod úzkým dohledem amerického Ministerstva financí a který je plný ekonomů ze stejných amerických a evropských univerzit.

S finanční krizí se všechno rozhoupalo. Nové fiskální rozdávání přinutí americkou vládu znovu zavést nebývalý intervencionalismus. K uhašení krize se mobilizují bilióny dolarů. MMF si podle Le Monde dodává odvahy a vyzývá, aby státy, které si to mohou dovolit, věnovaly alespoň 2 % svého HDP na znovuoživení poptávky. Sbohem tedy vyrovnané rozpočty, vítejte astronomické deficity a „provizoria“, ať žije znárodnění automobilek nebo bank a opětný nákup trouchnivějících aktiv za veřejné peníze. Koncem roku 2008, na základě podnětu ze strany Indonésie a Holandska, MMF zavádí novou řadu „modulovatelných“ úvěrů – úvěrů bez podmínek a určených zemím v potížích. Mexiko obdrželo v dubnu 47 miliard dolarů, které nepoužije, které však uklidní trh a pomohou vyhnat peso nahoru. Fond je aktivní i jinde a už není více ostudou dlužit mu. S finanční krizí se tak mění i způsob fungování MMF a opět roste jeho důležitost.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data