Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
V konkurenceschopnosti stále vede Amerika a Evropa

V konkurenceschopnosti stále vede Amerika a Evropa

3.6.2009 18:04
Autor: Redakce, Patria Online

Závěrem 2009 World Competitiveness Yearbook (roční zprávy o konkurenceschopnosti ekonomik, kterou publikuje IMD v Lausanne ve Švýcarsku) je, že rozvinuté země se stále těší obrovským výhodám plynoucím z ekonomické konkurenceschopnosti vycházející z jejich moderní infrastruktury, vzdělání a zákonů. Ve zprávě na základě detailní analýzy ekonomické produkce, vlády, obchodní efektivnosti, dovedností a infrastruktury vědci seřadili 57 světových ekonomik s cílem určit tu, která nejlépe uspěje v ekonomické soutěži 21. století.

Globální finanční krize zdánlivě posunula ekonomickou sílu z těžce zasažených západních zemí jako Spojené státy a Británie k rozvíjejícím se ekonomikám jako např. Indie a Čína. Avšak Západ dnes pokulhává, s návratem růstu se jeho ekonomická síla může vrátit, protože se ve světovém srovnání stále těší značným výhodám. Ty, jak bylo naznačeno, plynou ze základní ekonomické konkurenceschopnosti – ať založené na kvalitě jejich infrastruktury a vzdělávacího systému nebo na sofistikovanosti obchodních zákonů.

Po 16. za sebou byly v hodnocení první Spojené státy a to navzdory tvrdé ekonomické situaci a zvyšující se nezaměstnanosti. Se svým kvalitním vzdělávacím systémem zejména na úrovni univerzit, obrovskou a rozmanitou ekonomikou a výkonnou infrastrukturou jsou tak stále největším motorem světové ekonomiky a největším cílem pro přímé zahraniční investice. Spojené státy sdílely nejvyšší umístění s řadou dalších rozvinutých a konkurenceschopných zemí, jejichž ekonomická situace je ale v těchto dnech také na pováženou. Mezi nejvýše umístěnými dvaceti zeměmi patří pouze Katar se 14. místem a Čína s 20. místem mezi rozvíjející se ekonomiky. Ačkoliv řada nejvýše umístěných zemí má silnou ochranu pracovního trhu, relativně vysoké daně a značnou byrokracii, je přesto flexibilnější a adaptabilnější na rychle se rozvíjející globální ekonomiku než mnohé rozvíjející se země. Většinou těží z menší korupce, stabilnějších veřejných financí a obecně lepšího a dostupnějšího vzdělání.

Nelze ale říci, že země, které dnes vedou v umístění, zůstanou na nejvyšších místech navždy. Např. Stéphane Garelli, ředitel IMD's World Competitiveness Center v Businessweek varuje, že uspávající spokojenost – zvláště v investicích na vědu a rozvoj a udržení vzdělávacích standardů – by mohla podkopat současnou dominanci západních zemí. Poškodit podnikání by mohly rovněž vládní intervence ve finanční oblasti. Garelli si ale myslí, že co se týče dohledné budoucnosti, USA zůstanou na prvním místě, navzdory zvyšující se nezaměstnanosti a vládní intervenci ve finančnictví.

Česká republika je podle hodnocení 25. nejkonkurenceschopnější ekonomikou s 31. místem ve vládní výkonnosti, s 36. místem v podnikatelské výkonnosti a s 25. místem v infrastruktuře. Globální recese silně ovlivnila centrální a východní Evropu, ale Česká republika podle zprávy doposud přečkala bouři lépe než její sousedé. Relativně silná výrobní základna úzce svázaná se západními evropskými trhy je hlavním důvodem lépe než průměrné výkonnosti Česká republiky.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data