Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Soros: Čína poroste rychleji, než si většina myslí. Nejsme na začátku celosvětového býčího trhu

Soros: Čína poroste rychleji, než si většina myslí. Nejsme na začátku celosvětového býčího trhu

9.6.2009 16:57
Autor: Redakce, Patria Online

George Soros během přednášky na Shanghai's Fudan University prohlásil, že globální vliv Číny poroste rychleji, než většina lidí očekává. Relativní izolovanost od globálního finančního systému a velký vliv vlády v bankovním sektoru by jí přitom mohly pomoci k ekonomickému oživení. Zároveň zdůraznil svůj obezřetný postoj vzhledem k možnosti dalšího výrazného růstu globálních akciových trhů. Nicméně velký objem likvidity a fakt, že někteří investoři stále stojí stranou, může mít podle něj za následek další růst. Na začátku celosvětového býčího trhu prý ale nejsme.

Podle Sorose je Čína v lepší pozici díky tomu, že když tamní vláda řekne bankám, aby půjčovaly, začnou půjčovat. Zároveň si myslí, že se čínský bankovní systém nachází v lepším stavu, než ten mezinárodní. Za významný považuje také agresivní fiskální stimul ve výši 586 miliard dolarů. Následkem těchto faktorů bude, že se Čína stane pozitivní silou ve světě a na trzích a její síla a vliv poroste. Určité pochybnosti ohledně skutečné síly čínské ekonomiky však zůstávají – Soros zmiňuje např. pokračující propad ve spotřebě elektřiny.

Výše uvedené podle finančníka v žádném případě neznamená, že by Čína svým významem mohla nahradit USA a tamního spotřebitele. Jestliže Čínu porovnáme se Spojenými státy, je její hrubý domácí produkt čtvrtinový a přes její ekonomickou sílu bude globální růst ve srovnání s předchozími roky slabší.

Ohledně investic do čínských akcií Soros prohlásil: „Jsem velmi opatrný. Přestože jsem řekl, že jsou levné, nejsem tak optimistický, abych dal všechny peníze do akcií, protože výhled je poměrně nejistý. Nicméně si myslím, že čínská ekonomika je slibná. Je to spíše věc nalezení správných aktiv, než prohlášení, že mě investice nezajímají.“

(Zdroj: CNBC)


Váš názor
  •  
    9.6.2009 21:26

    při vší úctě k panu Sorošovi mi to, že pokud vláda řekne bankám půjčujte a ony půjčují přije jako silná nevýhoda A CHYBA. Asi jsem staromodní a nechápu tu moderní ekonomii, ve které už se peníze nyvydělávají ale půjčují, a to ne z důvodů zisku a z důvodů vyšších.
    Radek
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data