Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký export propadl na nejnižší úroveň za poslední tři roky, deficit zahraničního obchodu se tak dále prohlubuje

Americký export propadl na nejnižší úroveň za poslední tři roky, deficit zahraničního obchodu se tak dále prohlubuje

10.6.2009 16:49
Autor: Redakce, Patria.cz

Článek byl doplněn: Schodek obchodní bilance Spojených států se v dubnu prohloubil na 29,2 miliard dolarů a nůžky mezi vývozy a dovozy se tak rozevíraly již druhý měsíc řadě. V březnu skončila bilance schodkem 28,5 mld. USD.

Zatímco výše deficitu byla jen mírně pod konsensem -29,0 miliard dolarů, gap mezi exporty a importy na úrovni 2,2 % byl pod předchozími očekáváními výrazněji. Úroveň amerického exportu je nejníže za poslední tři roky, odrážející nejhlubší recesi od druhé světové války. Objem exportu dosáhl 121,1 miliardy dolarů, nejméně od poloviny roku 2006. Zahraniční poptávka po americkém zboží poklesla o 2,3 % a převážila pokles dovozů na US trh.

Rostoucí schodek zahraničního obchodu znamená, že jeho příspěvek k růstu ekonomiky letos nebude ani zdaleka takový jako v roce 2008, kdy ekonomiku podporoval nejsilněji za poslední tři dekády.

„Zcela jistě se v tuto chvíli nedíváme na deficit zahraničního obchodu nedíváme jako na něco, co by mělo být klíčovým faktorem pro obnovu americké ekonomiky,“ uvedl Stephen Gallagher, hlavní ekonom Société Générale v New Yorku a dodal: „s tím, jak se vyčišťují zásoby, zahraniční firmy začnou více dovážet, ale na to si ještě několik měsíců počkáme. Většina světa zůstane zatím na průměru slabá.“

Na nejnižší úroveň do roku 1994 propadly americké vývozy do Japonska, vůči zemím střední Ameriky byly nejnižší za poslední dva roky.

Na straně importu, které poklesly o 1,4 % na 150,3 miliardy dolarů, což je nejnižší hodnota od září 2004, sestup vedly nižší objednávky paliv kromě ropy, techniky pro ropné vrty, počítačového vybavení či hraček.

Dovozy ropy celkově vzrostly pod vlivem rostoucí ceny na 46,60 dolaru za barel z 41,36 USD/barel v březnu. Rostoucí ceny ropy pravděpodobně budou zatěžovat importní stranu obchodní bilance i dále, neboť cena za barel americké ropy WTI dnes vystoupala nad 71 USD/barel.

Politicky citlivý schodek vzájemného obchodu s Čínou vzrostl na 16,8 miliardy dolarů z 15,6 mld. USD v březnu. Ministr financí Timothy Geithner se na oficiální návštěvě Číny vyhýbal otázce vzájemného soupeření mezi americkým dolarem a čínským juanem a odmítl komentovat spekulace kolem měnových manipulací se vzájemným devizovým kurzem.

Zahraniční obchod USA přispěl v loňském roce k celkovému růstu ekonomiky 1,4 %, nejvíc od roku 1980. V 1Q09 ekonomika poklesla celkově o 5,7 % a to přesto, že zahraniční obchod působil proti tomuto poklesu příspěvkem 2,2 %. Zlepšení zahraničního obchodu zřejmě přijde příliš pozdě na to, aby dokázal pomoci globálnímu růstu. MMF předpověděl pokles globální ekonomiky v letošním roce o 1,3 procenta, růst tempem 1,9 % až v roce 2010.

(Zdroj: Bloomberg, AP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data