Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Janota: Zrychlených odpisů majetku využije 60 procent poplatníků. Novelu zákona dnes schválil Senát

Janota: Zrychlených odpisů majetku využije 60 procent poplatníků. Novelu zákona dnes schválil Senát

17.6.2009 12:43
Autor: ČTK

Praha (ČTK) - Zrychlení odpisů firemního majetku umožňuje vládní novela zákona o daních z příjmů, kterou dnes schválil Senát. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, má stimulovat podniky k pořízení nového hmotného majetku. Je zároveň prvním ze zákonných opatření na zmírnění dopadů ekonomické krize, jejichž schvalování má Senát na programu dnešní schůze.

"Tato možnost zrychlených odpisů je upravena na období od 1. ledna 2009 do 30. června 2010," řekl senátorům ministr financí Eduard Janota. Pokud podle něj rychlejších odpisů využije 60 procent poplatníků, zvýší si tím vlastní zdroje o 9,4 miliardy korun v příštím roce a o 3,6 miliardy korun v roce 2011. "Je to jednoznačně opatření na posílení cash flow těchto podnikatelských subjektů," uvedl ministr.

Rychlejší odpisy by se měly podle předlohy vztahovat na majetek v prvních dvou odpisových skupinách podle zákona o daních z příjmů. Tam patří například stroje pro stavebnictví nebo zemědělství, obráběcí stroje nebo kancelářská technika. V první skupině se má doba odepisování zkrátit ze tří let na 12 měsíců, v druhé skupině, kam patří například automobily, z pěti let na 24 měsíců.

Novela také obdobně počítá podle ministra se zkrácením doby nájmu při pořízení majetku formou finančního leasingu. "Technické zhodnocení uvedeného majetku nebude zvyšovat jeho vstupní cenu a bude odepisováno v režimu jiného hmotného majetku podle stávající úpravy," uvedl ministr.

S prakticky totožným zrychlením odpisů hmotného majetku počítá také další protikrizový zákon o podpoře hospodářského růstu a sociální stability, který připravila ČSSD. Senát se zatím k jeho projednání nedostal. Je možné, že duplicitní pasáže z této předlohy navrhne odstranit a normu, která počítá také se zavedením šrotovného, pošle sněmovně k opětovnému projednání.

V rámci vládní novely zákona o daních z příjmů nikdo žádné změny nenavrhl, i když senátor ČSSD Karel Korytář tento úmysl avizoval při úterním jednání senátního hospodářského výboru. Novelu Senát navíc schválil prakticky jednomyslně, z 67 přítomných senátorů se hlasování zdržela jen předsedkyně Klubu otevřené demokracie Soňa Paukrtová (za SOS).

Novela, která má nabýt účinnosti dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů, by měla rovněž osvobodit od daně z příjmů výnosy družstevních záložen z vkladů u bank. Má také zamezit aktuálním problémům s dvojím zdaněním lidí pracujících v zahraničí. Nově by mělo platit, že pokud své příjmy ze zaměstnání v zahraničí také v této cizí zemi zdanili a ČR má s touto zemí příslušnou smlouvu, už by je v tuzemsku nezdaňovali.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data