Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Naftogaz navrhuje evropským firmám: Kupte si ruský plyn a uskladněte jej na Ukrajině

Naftogaz navrhuje evropským firmám: Kupte si ruský plyn a uskladněte jej na Ukrajině

18.6.2009 16:43
Autor: mediafax

Evropské plynařské firmy by si mohly koupit ruský plyn a skladovat jej na území Ukrajiny, což by mohlo zabránit vzniku další plynové krize. Podle čtvrtečních informací agentury Reuters to navrhuje ukrajinská státní energetická firma Naftogaz.

Ve čtvrtek se v Bruselu sešla Koordinační skupina EU k plynu, zúčastnili se zástupci Evropské komise, Naftogazu a Gazpromu. "Strany projednávaly dvě možnosti řešení dodávek zemního plynu do ukrajinských zásobníků, konkrétně poskytnutí úvěru zhruba 4,2 miliardy dolarů Ukrajině od mezinárodního konsorcia finančních institucí na koupi plynu a jeho následné uložení v ukrajinských zásobnících evropskými společnostmi. Strany také nevylučují možnost integrovaného přístupu k řešení tohoto problému kombinací obou uvedených možností," uvedla agentura RIA Novosti s odvoláním na zprávu Naftogazu.

Rusko už několikrát varovalo Evropu, že by mohla čelit dalšímu přerušení dodávek plynu, pokud se Ukrajině nepodaří získat finanční prostředky na to, aby mohla do svých zásobníků napumpovat dostatečné množství plynu a zajistit tak plynulost dodávek v zimě.

Ukrajinská premiérka Julia Tymošenková tento týden navíc prohlásila, že její země bude potřebovat čtyři miliardy dolarů, aby mohla za zásoby plynu Rusku zaplatit. Tymošenková doufá, že se jí podaří získat finanční prostředky z evropských bank.

Naftogaz ve svém čtvrtečním prohlášení nicméně uvedl, že požadovaná suma na nákup plynu na sklad je dokonce ještě vyšší a dosahuje 4,2 miliardy dolarů. Pokud by evropské firmy souhlasily s nákupem většího množství plynu, než v současné době potřebují, a nadbytečné množství by uskladnily na Ukrajině, Naftogaz by se mohl vyhnout potřebě získat velmi vysoké úvěry.

Už dříve žádala Ukrajina úvěr po Rusku, ale Moskva tuto variantu odmítla a vyzvala partnery z Evropské unie, aby pro tyto účely založili mezinárodní konsorcium. Zásoby plynu v podzemních zásobnících jsou nutné k zajištění jeho transportu do Evropy. Rusko uvádí, že pokud Ukrajina nezajistí plyn do zásobníků, může dojít k přerušení jeho dodávek do evropských zemí jako na začátku letošního roku.


Váš názor
  • A jitrnice
    18.6.2009 17:07

    je dobré skladovat u Balouna :-)))
    H.B.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data