Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSÚ: Důvěra v ekonomiku v červnu klesla po tříměsíčním růstu. Lepší je jen očekávání pro příští půlrok v obchodu

ČSÚ: Důvěra v ekonomiku v červnu klesla po tříměsíčním růstu. Lepší je jen očekávání pro příští půlrok v obchodu

25.06.2009 9:22
Autor: 

Důvěra v tuzemskou ekonomiku v červnu meziměsíčně klesla o 0,9 % a přerušila tak souvislý růst v předchozích třech měsících. Data dnes zveřejnil Český statistický úřad. Saldo souhrnného indikátoru důvěry dosáhlo -10,6 bodu z květnových -9,7 bodu a meziročně, tedy ve srovnání s červnem 2008, je o 24,7 bodu nižší. Zatímco důvěra spotřebitelů meziročně klesla „jen“ o 8 bodů (na -17,0 bodu, v květnu -16,0 bodu), důvěra podnikatelů je nižší o 28,8 bodu (-9,0 bodu, v květnu -8,1 bodu).

Ze šetření mezi spotřebiteli v červnu vyplynulo, že pro příštích 12 měsíců očekávají nepatrné zhoršení celkové ekonomické situace a mírné zlepšení své finanční situace. "Podíl respondentů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti, se v červnu oproti minulému měsíci mírně snížil, ale je i nadále vysoký. Podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit, se snížil," uvedl ČSÚ.

Průmysl

V červnu se hodnocení současné celkové ekonomické situace oproti květnu téměř nezměnilo. Beze změny zůstalo i nízké hodnocení celkové poptávky, hodnocení zahraniční poptávky se mírně snížilo. Pro příští tři měsíce respondenti očekávají oživení tempa výrobní činnosti i zaměstnanosti. Očekávání celkové ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou nižší než v květnu.

Stavebnictví

Hodnocení současné ekonomické situace se v červnu oproti minulému měsíci snížilo, současné celkové poptávky téměř nezměnilo. Pro příští tři měsíce respondenti předpokládají mírné zrychlení vývoje stavební činnosti při nezměněné zaměstnanosti, odhadují zajištění práce zakázkami na 8,5 měsíce dopředu. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců jsou nižší než v květnu.

Obchod

Ve srovnání s květnem se snížilo hodnocení současné ekonomické situace. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců jsou nižší než v květnu, pro období příštích šesti měsíců jsou vyšší. Zásoby se podle mínění respondentů v červnu zvýšily

Vybraná odvětví služeb

Hodnocení současné ekonomické situace se snížilo, stejně jako hodnocení poptávky, kde kleslo i její očekávání pro příští tři měsíce. Očekávání ekonomické situace jsou pro období příštích tří měsíců i šesti měsíců nižší než v květnu.

(Zdroj: Český statistický úřad)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data