Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nejúspěšnější devizoví analytici: Dolar posílí nejvíce od roku 1981

Nejúspěšnější devizoví analytici: Dolar posílí nejvíce od roku 1981

29.6.2009 12:52

Instituce, které v letošním roce odhadovaly vývoj kurzu dolaru vůči euru nejlépe ze všech, očekávají, že dolar v druhé polovině roku posílí až o 17 %, na základě toho, jak se americká ekonomika bude vzpamatovávat z recese rychleji, než ta evropská.

CIBC World Markets Plc, Deutsche Bank AG, Bank of America Corp. a Wells Fargo & Co. odhadují, že dolar v období od května, kdy zažil nejstrmější tříměsíční pád vůči euru od roku 2002, do konce letošního roku posílí o více než 4 %. Na začátku roku přitom všechny tyto instituce odhadovaly kurz dolaru k 26. červnu jen s mírnými odchylkami vůči skutečnému pátečnímu závěru na úrovni 1,4056 USD/EUR.

Henrik Gullberg z Deutsche Bank vyjádřil svůj býčí postoj ohledně pohybu dolaru. Podle něj data jasně poukazují na fakt, že zotavení americké ekonomiky přijde o jedno nebo dvě čtvrtletí před evropskými protějšky.

Na konci minulého roku, kdy kurz dolar-euro dosáhl úrovně 1,3971, předpověděla Deutsche Bank, že k 30. červnu oslabí dolar na úroveň 1,40 USD/EUR. Dnešní kurz dolaru, den před koncem čtvrtletí se přitom pohybuje nad úrovní 1,404 USD/EUR. Banka nyní předpovídá, že na konci roku bude kurz dolaru o 17,1 % silnější - na úrovni 1,20 USD/EUR, což by bylo největší posílení dolaru vůči euru (nebo koši eurem daných národních měn) od roku 1981.

Předpovědi vyznívající pozitivně pro dolar odrážejí to, že se americká ekonomika postupně dostává z nejhorších problémů od druhé světové války. Medián, stanovený na základě odhadů ekonomů oslovených agenturou Bloomberg, počítá s růstem americké ekonomiky o 1,9 % v příštím roce, zatímco letos by se největší ekonomiky světa měla propadnout o 2,7 %. Odhady pro Evropu jsou pesimističtější. Pro letošek počítá medián odhadů s propadem 4,3 % a příští rok s růstem pouhých 0,5 %.

Ne všechny odhady jsou však tolik příznivé pro dolar. Odhad Aletti Gestielle SGR SpA, divize italské Banca Popolare spravující aktiva v hodnotě 12 miliard dolarů, byl na začátku roku stejný, jako odhad Deutsche Bank, avšak k 31. prosinci nyní tato divize banky očekává kurz 1,52 USD/EUR. „Spojené státy budou trpět v následujících čtvrtletích nízkou spotřebou a vysokým státním dluhem, odůvodnil odhad Fabrizio Fiorini z Aletti Gestielle SGR SpA.

Mezi vůbec nejpřesnější odhady patřily odhady HSBC Holdings Plc, která se dokonce trefila ve svých předpovědích třikrát v řadě. Nyní se její odhady otočily z pozitivních do negativních, když ke konci prosince předpovídá kurz dolaru na úrovni 1,50 USD/EUR.

Podle Geoffreye Yua z UBS bude obnova ekonomiky nějaký čas trvat a bude tak tlačit na rally na rizikových aktivech. Obnovená poptávka po „bezpečných útočištích“ tak bude pro dolar podporou. Yu dodal, že očekává posílení dolaru na 1,35 USD/EUR.

Podle Ashley Davies z UBS by se dolar měl obchodovat ke konci roku na úrovni 1,30 USD/EUR, na konci roku 2010 pak na úrovni 1,40 USD/EUR. Předchozí odhad UBS však odhadoval kurz dolar-euro v úrovni 1,20 a ke konci příštího roku na úrovni 1,25. Americká měna, podle reportu UBS, pravděpodobně proti koši měn oslabí v letech 2010 a 2011 o 10 až 15 % nejméně. Nejlépe se přitom povede komoditním měnám, které budou podporovány zlepšujícími se obchodními podmínkami tak, jak se po roce 2010 bude normalizovat globální růst.

Dolar roste poprvé za poslední tři dny, na základě vyjádření Číny, že nebude nečekaně měnit stav svých reserv. Aktuálně se obchoduje nad úrovní 1,404 USD/EUR

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
  • Něco se chystá
    29.6.2009 13:09

    Investigativní reportér Kurt Nimmo: Ambasády USA po celém světě obdržely interní pokyn, aby se zásobily příslušnou lokální měnou tak, aby vydržely 1 rok. To naznačuje, že banksteři mohou chystat nějaké další překvapení - opačné oproti očekáváním v článku výše. Oproti U.S. autorům, moje hypotéza je založena na faktu, že zákon o provedení auditu ve FEDu již získal dostatečnou podporu mezi kongresmany. http://www.infowars.com/bankster-holiday-planned-for-september/
    Detective
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů