Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ÚOHS: RWE Transgas dostal pokutu 10 mil. Kč za zneužití dominance

ÚOHS: RWE Transgas dostal pokutu 10 mil. Kč za zneužití dominance

29.06.2009 13:45
Autor: 

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil v rámci dalšího rozhodnutí o narovnání pokutu 10 milionů korun společnosti RWE Transgas, a.s. Důvodem je zneužití dominantního postavení, kterého se RWE dopustila vůči některým svým zákazníkům, maloodběratelům zemního plynu a domácnostem.

RWE stanovila na základě chyby ve výpočtovém vzorci v září roku 2008 nepřiměřeně vysoké zálohy. Zálohy byly takto nesprávně stanoveny u celkem 129.131 zákazníků z řad maloodběratelů a domácností. Nepřesnost při stanovení výše zálohy činila zhruba 10 % proti běžnému stavu. Počínaje listopadem roku 2008 byly tyto zálohy částí dotčených zákazníků hrazeny. V důsledku nečinnosti RWE, kdy RWE bez objektivně ospravedlnitelných důvodů nevyvinula podle názoru Úřadu přiměřené úsilí nezbytné k nápravě tohoto vadného stavu tím, že plošně nepřikročila ke snížení takto nepřiměřeně vysokých záloh u těch zákazníků, kteří o jejich změnu sami nepožádali, tak byli tito zákazníci po určitou dobu omezeni v možnosti nakládat s takto navíc odvedenými finančními prostředky.

Toto jednání mělo dopad na celkem 78.746 zákazníků, kteří do 8. 6. 2009 sami nepožádali o snížení výše nesprávně stanovených záloh. Jednalo se přitom o klienty regionálních plynárenských společností náležejících do skupiny RWE, a to konkrétně Východočeské plynárenské, Severomoravské plynárenské, Severočeské plynárenské, Středočeské plynárenské a Západočeské plynárenské.

Společnost RWE Transgas od okamžiku zahájení řízení s Úřadem plně spolupracovala. V průběhu řízení akceptovala závěry UOHS a uznala právní kvalifikaci jednání. Společnost RWE TG dále předložila důkazy dokumentující rozsah protisoutěžního jednání, zejména jeho dopady na konečné zákazníky. Dále se společnost RWE Transgas v rámci procedury narovnání zavázala významně nad obvyklou mírou kompenzovat újmu která u těch z dotčených zákazníků, kteří budou mít na konci vyúčtování přeplatek, výše zmíněným pochybením vznikne. Společnost RWE Transgas zajistí, aby v rámci konečného vyúčtování za odběr zemního plynu v září roku 2009 bylo na účet těchto zákazníků připsáno 8 procentní zhodnocení navíc zaplacené částky (tj. rozdílu mezi správně a chybně stanovenou výší záloh). Celková výše této kompenzace dotčeným zákazníkům by podle dnes dostupných informací měla činit přes 7 milionů korun.

ÚOHS se nepřiměřeně vysokými zálohami za plyn začal zabývat v září 2008. Správní řízení pak zahájil v únoru 2009. Již v květnu 2009 obdržel ÚOHS ze strany RWE návrh tzv. narovnání. Principem procedury narovnání je uznání odpovědnosti a právní kvalifikace, popř. předložení dodatečných důkazů ze strany účastníků řízení, výměnou za snížení pokuty. Hlavní výhodou tohoto procesu je rychlé řešení soutěžního problému bez následných soudních sporů, což se i v tomto konkrétním případě osvědčilo. Samotné správní řízení se společností RWE trvalo toliko čtyři měsíce. V minulosti takto byly řešeny případy Kofola či Albatros.

(Tisková zpráva ÚOHS)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
J D Wetherspoon PLC