Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OECD: Rakouské banky budou možná potřebovat další kapitál

OECD: Rakouské banky budou možná potřebovat další kapitál

3.7.2009 12:33

Dva dny poté, co MMF ve své zprávě uvedl, že rakouské banky potřebují více kapitálu, zveřejnilo svou zprávu o Rakousku také OECD. Zpráva se zaměřuje především na silné vazby Rakouska se zeměmi CEE, což s sebou nese rizika pro růst a finanční stabilitu, a finanční sektor tak bude možná potřebovat další podporu, aby se vypořádal s těmito možnými riziky poklesu. Zde přinášíme zkrácený přehled hlavním bodů zprávy:

Rakousko je ovlivněno globální krizí…

Pokračující propad světového obchodu ovlivňuje Rakousko především prostřednictvím vývozu, které dosahují až 60 % HDP. Spolu s nejistotou panující ve finančním sektoru a s očekávaným propadem zaměstnanosti lze očekávat pokles výdajů domácností i firem. I přes značná vládní opatření by mělo Rakousko podle prognóz zažít nejhlubší a nejdelší recesi od padesátých let minulého století s prudkým zvýšením nezaměstnanosti.

… a je vystaveno rizikům přicházejícím ze střední a východní Evropy

Vzhledem k tomu, že aktiva rakouských bank v regionu CEE představují 60 % rakouského HDP, je evidentní, že fiskální implikace možné bankovní krize vzbuzují obavy, a riziková prémie rakouských vládních dluhopisů vyšplhala na začátku letošního roku až k 130 bazickým bodům, ačkoli se od té doby snížila. Nejistota ohledně situace některých zemí regionu CEE však přetrvává a hluboká recese regionu by představovala další zátěž pro rakouský finanční systém, regionální obchod, domácí hospodářskou aktivitu i investice. V jednotlivých zemích střední a východní Evropy se rizika samozřejmě liší, a to jak v závislosti na hospodářské situaci té které země (mezi nimiž jsou velké rozdíly), tak s ohledem na relativní význam zemí jako hospodářského partnera pro Rakousko.

V reakci na krizi byla přijata mnohá opatření…

Od minulého podzimu byla přijata četná monetární, fiskální a finanční opatření i politiky týkající se trhu práce. Kromě monetárních stimulačních opatření v rámci Eurosystému uvolnila rakouská vláda krizové výdaje ve výši 100 mld. EUR (36 % HDP), které zahrnují navýšení záruk vkladů o 10 mld. EUR, 15 mld. EUR ve formě kapitálových injekcí finančním institucím a 75 mld. EUR na podporu mezibankovních úvěrů (prostřednictvím nové clearingové banky) a vládních záruk za vydané bankovní dluhopisy.

…avšak bude možná potřeba více

Opatření zaměřená na zajištění finanční stability se zatím jeví jako účinná, avšak v případě dalších regionálních či globálních šoků bude nezbytná další podpora. Pro případ, že dojde ke zhoršení finanční krize v jedné či více zemích regionu CEE, je nutno mít připraveny nouzové plány. Rakouské úřady situaci pečlivě monitorují a aktivně se podílejí na posilování důvěry a na udržení kontaktů s úřady, jež mají na starosti krizové řízení v zemích CEE i v mezinárodní finanční komunitě. V závislosti na vývoji by mohly vzniknout další přeshraniční iniciativy.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
10:30UK - HDP, q/q
14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university