Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Červnová meziroční inflace mírně nad prognózou - komentář ČNB

Červnová meziroční inflace mírně nad prognózou - komentář ČNB

9.7.2009 13:15
Autor: 

Podle dnes zveřejněných údajů dosáhla meziroční inflace v červnu 2009 hodnoty 1,2 %, což oproti květnu (1,3 %) znamená její mírné snížení. Inflace se tak nadále nachází pod spodním okrajem tolerančního pásma, které si kolem svého 3% cíle stanovila ČNB. Pod tímto pásmem se nachází i tzv. měnověpolitická inflace, tj. inflace očištěná o primární vliv změn nepřímých daní. Měnověpolitická inflace v červnu zůstala nezměněna na 1,2 %, a shodovala se tak s celkovou inflací, neboť primární dopady minulých změn nepřímých daní již z celkové inflace zcela odezněly.

Cenová hladina se v červnu 2009 oproti předchozímu měsíci nezměnila. K nejvýraznějšímu cenovému nárůstu došlo u cen pohonných hmot a cen brambor, naopak nejvíce poklesly ceny potravin, zejména pečiva, mouky a některých druhů ovoce a zeleniny.

Stejné položky spotřebního koše vysvětlují i odchylku meziroční inflace od aktuální prognózy ČNB. Ceny pohonných hmot rostly rychleji, než prognóza očekávala, a to v důsledku vyšších než očekávaných světových cen  ropy a benzínu. Ceny potravin naopak rostly pomaleji, což odpovídá oproti prognóze výraznějšímu meziročnímu propadu cen zemědělských výrobců. Celkově převážil vliv vyšších cen pohonných hmot, a celková meziroční inflace tak byla v červnu mírně vyšší ve srovnání s prognózou, která predikovala růst cen ve výši 1,0 %. Meziroční růst regulovaných cen i korigovaná inflace bez cen pohonných hmot byly zcela v souladu s prognózou. 

Odchylku inflace od prognózy lze hodnotit jako nepatrnou s tím, že za ní stojí především vývoj cen komodit. Celkově se naplňuje předpoklad prognózy ČNB ohledně postupného poklesu inflace v průběhu letošního roku. V roce 2010 by inflace měla postupně růst a ke konci roku dosáhnout nového 2% inflačního cíle.
 

Tomáš Holub
Ředitel sekce měnové a statistiky

(Plné znění komentáře České národní banky k dnes zveřejněným údajům o inflaci)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data