Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Firem s nejvyšší tržní hodnotou ubývá, mezi středoevropskými podniky si svoji pozici udržel jen ČEZ

Firem s nejvyšší tržní hodnotou ubývá, mezi středoevropskými podniky si svoji pozici udržel jen ČEZ

9.7.2009 17:18
Autor: mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Evropské podniky ztrácejí vlivem světové finanční a hospodářské krize svoji tržní hodnotu, jediná firma ze střední Evropy, která si udržela pozici mezi nejdražšími společnostmi světa, je energetický gigant ČEZ (855 CZK, 1,18%). Vyplývá to z výsledků analýzy společnosti Ernst & Young, zveřejněných ve čtvrtek.

Probíhající recese má přímý vliv na tržní hodnotu společností. Zatímco hodnota asijských společností v průběhu roku 2009 vzrostla, oslabování tržní hodnoty evropských společností nadále pokračuje.

Celková tržní hodnota 300 nejdražších společností se za období od 31. prosince 2008 do 30. června 2009 zvýšila o osm procent, tedy o 1,1 bilionu dolarů. "Tato suma odráží pokles trhu cenných papírů během prvního čtvrtletí, ale zároveň postupné zlepšování situace po březnu letošního roku. Opětovný růst následoval po předchozích poklesech celkové tržní hodnoty společností o 22 procent a 33 procent v minulých dvou obdobích šesti měsíců. U prvních sto společností přesáhl růst tržní hodnoty v průběhu úvodní poloviny roku 2009 hranici šesti procent," uvádí Ernst & Young .

Na 246. místě žebříčku se umístila jako jediná společnost ze střední Evropy elektrárenská společnost ČEZ (208. místo k 31. 12. 2008). Do Top 300 se opět nedostal žádný podnik z Polska, Slovenska, Maďarska ani Rakouska.

Zatímco zastoupení společností ze Severní Ameriky zůstává víceméně neměnné, počet evropských firem v žebříčku klesl ze 110 k 31. prosinci 2007 na 95 k 30. červnu 2009 a počet firem z Asie za stejné období vzrostl z 63 na 73. V první stovce je propad společností z Evropy ještě dramatičtější. Na konci prosince 2007 se jich zde umístilo 46, ke konci letošního června již jen 35. Počet společností ze západoevropských států včetně Francie, Německa, Itálie, Španělska a Nizozemí v první stovce žebříčku v průběhu prvního pololetí roku 2009 nadále klesal, na jejich místa nastupovaly stále silnější podniky z Číny, Velké Británie, Ruska a Brazílie.

Při posuzování vývoje tržní hodnoty společností v první stovce z pohledu jednotlivých odvětví existují mezi údaji z 31. prosince 2008 a 30. června 2009 značné rozdíly. Hodnota akcií energetických podniků se zvýšila o 23 procent, poskytovatelé finančních služeb si polepšili o 40 procent a společnosti zabývající se komoditami zaznamenaly významný nárůst o 81 procent. Naopak pozice společností, které obchodují se spotřebním zbožím, se v rámci top 100 společností z hlediska tržní hodnoty zhoršila, podobně jako u subjektů veřejně prospěšných služeb či zástupců těžkého průmyslu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data