Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    ČEZ - Akenerji hodlá investovat 3 miliardy dolarů do výstavby nových elektráren

    ČEZ - Akenerji hodlá investovat 3 miliardy dolarů do výstavby nových elektráren

    13.07.2009 11:19
    Autor: ČTK

    Praha (ČTK) - Energetická firma Akenerji Elektrik Üretim, kterou spoluvlastní tuzemská energetická společnost ČEZ (852 CZK, -0,57%), chce investovat do výstavby nových elektráren v Turecku tři miliardy dolarů (zhruba 56 miliard korun). Uvedl to časopis Týden. ČEZ vlastní kontrolní podíl v Akenerji společně s tureckou Akkök Group, přičemž každý z partnerů drží 37,4 % akcií Akenerji. Kapacita elektráren Akenerji by se měla zvýšit ze současných 358 megawattů do roku 2013 osminásobně.

    "Rozšíření výrobního portfolia na plánovaných 3000 megawattů si vyžádá investice zhruba za tři miliardy dolarů," řekla listu mluvčí ČEZ Eva Nováková. Prvním velkým projektem bude podle ní výstavba paroplynové elektrárny v oblasti Hatay o výkonu 900 megawattů. Tento záměr již ČEZ intenzivně rozvíjí, dodala. Elektrárna by mohla být spuštěna už na konci roku 2012.

    V příštích dvou letech by se pak kapacita Akenerji měla více než zdvojnásobit na 746 megawattů. Do provozu plánuje firma do roku 2011 uvést devět vodních elektráren a jednu větrnou o celkové kapacitě zhruba 390 megawattů.

    Turecký trh je obrovskou investiční příležitostí kvůli rychlému růstu turecké ekonomiky. Poptávka po energii poroste v Turecku mezi roky 2009 až 2016 o šest až osm procent ročně, uvedl podle serveru Hürriyet Daily News předseda představenstva Akkök Group Mehmet Ali Berkman.

    Možnosti v Turecku přilákaly kromě ČEZ i řadu dalších zahraničních investorů. Nováková uvedla, že společnost bude zvažovat i účast v dalších privatizačních procesech. ČEZ na tureckém trhu vlastní polovinu distribuční společnosti SEDAŞ, která operuje v průmyslovém regionu poblíž Istanbulu. Zbylý podíl v distribuční firmě ovládá skupina Akkök. Nákup svého 37,4% podílu v Akenerji od Akkök Group dokončil ČEZ letos v květnu, zaplatil 302,6 milionu dolarů.

    ČEZ, který je sedmou největší energetickou firmou v Evropě, má zájem i o rozvoj jaderné energetiky v Turecku. "Rádi bychom se zúčastnili projektu na výstavbu jaderné elektrárny v Turecku, ale takovýto projet je extrémně nákladnou a dlouhodobou investicí. Proto bychom ocenili, kdyby turecká vláda byla rovněž součástí tohoto projektu," řekl Hürriyet Daily News generální ředitel ČEZ Martin Roman.


    Váš názor
    • investice čez
      13.07.2009 20:18

      Dobrý den zhruba 56 miliard korun českých jako investice přijde málo.
      Mária
    Aktuální komentáře
    14.08.2026
    22:00Trhy lehce korigovaly ze včerejších maxim  
    17:08Rizikové režimy amerického akciového trhu. Kde se nacházíme nyní?
    16:10SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
    16:07Applied Materials: Silná čísla nestačí, když je laťka nastavená příliš vysoko  
    15:50Americká vláda si půjčuje nejdráže za čtvrt století. Trh ztrácí trpělivost s vysokými deficity  
    15:25SAB Finance a.s.: Ekonomické výsledky za první pololetí 2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země
    14:31Čínské automobilky dobývají svět. Slábnoucí domácí poptávka urychluje jejich expanzi do Evropy
    13:45Nubank překonala hranici 1 miliardy dolarů zisku. Teď musí ukázat, že růst úvěrů nepřeroste riziko  
    13:08Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 %, potvrdil Eurostat
    12:25Perly týdne: Jak moc se americká politika točí kolem Trumpových nálad
    10:43Dvojnásobný nárůst. OpenAI směřuje k ročním tržbám přes 40 miliard dolarů
    9:55MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení k dluhopisům
    9:45Uber chce nasadit v Evropě robotaxi. Společně s Pony.ai plánuje rozmístit 2000 autonomních vozů
    9:39Mzdy šéfů firem z indexu S&P 500 jsou na rekordu
    9:19Rozbřesk: Jak sucho urychlí návrat potravinové inflace?
    8:41Trhy sledují OpenAI, dluhopisy i nové sankce proti Íránu  
    6:04Pátá vlna veder zasahuje Evropu. Pojišťovny varují před rostoucími škodami
    13.08.2026
    17:04151 let historických zkušeností a 80% pravděpodobnost růstu trhu v následujících letech
    15:12Čína rozbila v dodávkách NAND pamětí korejsko-americký triumvirát

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data